[Felieton „TS”] Karol Gac: Wielka Polska

W ubiegłym tygodniu do księgarń trafiła najnowsza książka Rafała Ziemkiewicza „Wielka Polska”. Znany publicysta w obszernym eseju politycznym kreśli niezwykle optymistyczny scenariusz dla naszego kraju. Jest tylko jedno „ale” – musimy wykorzystać szansę.
 [Felieton „TS”] Karol Gac: Wielka Polska
/ pxfuel.com

Z Rafałem Ziemkiewiczem nie trzeba się zgadzać. Nie ma też obowiązku, by go lubić. Faktem jest jednak, że jego dotychczasowe książki i publicystyka odcisnęły ogromne piętno na szeroko pojętej myśli prawicowej. Jego „Michnikowszyczna” czy „Polactwo” do dziś uchodzą za kultowe i najtrafniej opisujące mechanizmy społeczno-polityczne.

„Wielka Polska” jest pozycją inną niż te, do których przyzwyczaił nas autor. Przede wszystkim dlatego, że Ziemkiewicz spogląda w przyszłość, a nie w przeszłość, czy też na to, co tu i teraz. W efekcie dostajemy wizję, która oparta jest jednak na solidnych fundamentach. Ziemkiewicz pisze wprost: przed Polską w wyniku splotu różnych okoliczności wyrosła ogromna szansa, której nie wolno zmarnować. „Myśleć o Polsce wielkiej, dumnej, ważnej, rozgrywającej w regionie i liczącej się w świecie, to jakiś kompletny odlot i dowód zupełnej utraty poczucia rzeczywistości. Wielu tak myśli. Mylą się” – konkluduje publicysta.

Nie jest tajemnicą, że życie publiczne w Polsce jest trawione przez chorobę tzw. bieżączki. Większość dyskusji publicznej opiera się bowiem na tematach, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, i to już nie w perspektywie tygodni, ale dni czy wręcz godzin. Tematy ważne są na ogół niewidoczne albo w najlepszym przypadku podejmowane są powierzchownie. Ziemkiewicz idzie więc niejako pod prąd, co tym bardziej warto docenić.

Na naszych oczach kształtuje się nowy porządek świata. Rosja znacząco osłabła, Niemcy się skompromitowały, USA chcą zachować dominującą pozycję, a Chiny coraz mocniej się rozpychają. Obecne okoliczności działają, zdaniem Ziemkiewicza, na naszą korzyść, ponieważ dzięki temu Polska może się w końcu stać „jednym z uczestników międzynarodowej gry i siłą sprawczą, a nie tylko przedmiotem gry i klientem któregoś z graczy”.

Oczywiście, to nie stanie się „samo”. W końcu w życiu nie ma nic za darmo. Przed Polską i Polakami historyczny egzamin. Czy go zdamy? Czas pokaże. Jednak nasz naród już niejednokrotnie pokazywał, do czego jest zdolny. Jak wiadomo, Ziemkiewicz nie jest romantykiem, i to także widać. Autor pisze wprost o postkolonialnym kompleksie niższości, który sprawia, że jesteśmy ślepi na nasze osiągnięcia, zalety i posiadany potencjał. Brzmi znajomo, prawda?

Wielkimi krokami zbliża się kolejny Marsz Niepodległości. Czy może być lepsza data do rozmyślania o polskości i przyszłości naszego kraju? Z najnowszą pozycją Rafała Ziemkiewicza warto się więc zapoznać. A i na sam Marsz również się wybrać. Do zobaczenia!

Autor jest dziennikarzem portalu DoRzeczy.pl.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rdr, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków: „Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?”. Znamy wyniki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe