„Bruksela nie ma powodu, aby zawierać porozumienie z polskim rządem. Mogłoby to poprawić wynik Zjednoczonej Prawicy w wyborach”

– Nie mam zwyczaju, by uprzedzać o decyzjach pana prezydenta w tak ważnych sprawach – powiedział w rozmowie na antenie Radia Plus szef gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot zapytany, czy podpisze nowelizację prawa oświatowego, nazywaną Lex Czarnek 2.0. 
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen „Bruksela nie ma powodu, aby zawierać porozumienie z polskim rządem. Mogłoby to poprawić wynik Zjednoczonej Prawicy w wyborach”
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Nie mam zwyczaju, by uprzedzać o decyzjach pana prezydenta w tak ważnych sprawach. Teraz mogę tylko zasygnalizować, że prezydent ma trzy karty w ręku. Na jednej z nich jest napisane "veto", na drugiej "podpis", na trzeciej – "Trybunał Konstytucyjny". I z którejś z nich na pewno skorzysta

– podkreślił Paweł Szrot. Polityk dodał, że prace nad tym projektem, w których uczestniczyli przedstawiciele pana prezydenta, odbywały się w innej atmosferze niż te wiosenne. 

Być może to będzie miało wpływ na decyzję pana prezydenta

– dodał Paweł Szrot. 

Opozycja apeluje do prezydenta o zwołanie RBN ws. elektrowni atomowych w Polsce

Tych apeli było więcej w ostatnim czasie. Poprzednio dotyczyły sytuacji w polskiej energetyce. Nie jestem pewien, czy akurat negocjacje w sprawie elektrowni atomowej w Polsce z Amerykanami, powinny być przedmiotem obrad tego forum. Być może, jeśli zwołane zostanie takie ciało jak RBN, powinno się zajmować tematami szerszymi

– wskazał szef gabinetu prezydenta. Dodał, że Andrzej Duda nigdy nie wahał się korzystać z tego narzędzia, ale zawsze podejmował decyzję pod wpływem sytuacji, w jakiej znalazła się Polska.

Czy Warszawa zdecyduje się na dalsze ustępstwa w sporze z KE?

Paweł Szrot przypomniał, że prezydent Duda w jednym z ostatnich wywiadów prasowych dał do zrozumienia, że nie ma miejsca na kolejne ustępstwa w konflikcie z KE.

Jeśli prezydent nie ufa, że zmiana polskiego stanowiska może zmienić coś w stanowisku Unii Europejskiej, to wynika z jego doświadczenia ostatnich miesięcy

– oznajmił Paweł Szrot.

Co z pieniędzmi z KPO?

Różne komunikaty płyną w przestrzeni publicznej. Żaden nie jest oficjalny. Jeśli rząd planuje jakieś zmiany swojego stanowiska, to prezydent oczekuje, że będzie to z nim konsultowane

– podkreślił polityk. W jego opinii, Bruksela nie ma powodu, aby zawierać porozumienie z polskim rządem. 

Jaki by miała Komisja Europejska powód, żeby się zgadzać na polskie ustępstwa i zawierać kolejny kompromis, jeśli przedstawiciele Unii wiedzą, że mogłoby to poprawić wynik zjednoczonej prawicy w wyborach? 

– spytał Paweł Szrot.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował Bartka? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował "Bartka"?

Do skrytobójczego zamachu na Henryka Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu - m.in. Henryk Wendrowski. Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe