Ekspert: Uważam, że toczą się zaawansowane rozmowy na temat kapitulacji Rosji

- Uważam, ze toczą się zaawansowane rozmowy na temat kapitulacji Rosji podyktowane przez Austina (Lloyd Austin - sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych - przyp. red.) - pisze analityk i ekspert ds. międzynarodowych dr Beata Górka-Winter.
Moskwa. Plac Czerwony Ekspert: Uważam, że toczą się zaawansowane rozmowy na temat kapitulacji Rosji
Moskwa. Plac Czerwony / Pixabay.com

Jesteśmy świadkami jednego z bardziej istotnych wydarzeń wojny na Ukrainie. Wobec presji ukraińskiej kontrofensywy Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się z Chersonia. Nieoficjalne informacje mówią wręcz o panicznej ucieczce.

- Wyciągając straszak nuklearny Rosja strzeliła sobie w obie stopy i przekroczyła czerwona linię. Mało co tak rozjusza Amerykanów jak nuclear saber rattling (nuklearne potrząsanie szabelką - przyp. red.)

Pamiętam ich reakcję, kiedy Korea Północna zaczęła kombinować z rakietami i ewentualnym programem nuklearnym. USA prawdopodobnie wysłały Rosji mapę celów wojskowych, które zostaną zniszczone, jeśli jeszcze raz pisną o użyciu TBN. Od tej pory trwa już planowe wycofywanie się okraszone wściekłym niszczeniem wszystkiego, co da się na Ukrainie obrócić w proch i pył. Ataki dronami, ataki na infrastrukturę krytyczna. Złośliwe i cyniczne podwyższanie kosztów odbudowy Ukrainy dla Zachodu. Nie wyglada na to, by Zachód na tym zakończył. Pomoc wojskowa dla Ukrainy trwa (szkolenia, dowóz sprzętu). Lekcja na temat tego, ze jeśli się Rosjanom dziś odpuści, za 10 lat będziemy odcinać kolejne odrośniętych głowy tego smoka. Rosja wysyła rozpaczliwe sygnały, ze chce jeszcze pogadać (poprzez Chiny, Turcję, Białoruś), ale nikt tego raczej nie słucha. Ostatnie wrzutki na temat ewentualnych warunków porozumienia (strefa zdemilitaryzowana) to rozpaczliwe wrzutki ich służb, które próbują ratować twarz reżimu. Nie sadze, by ukraińska ofensywa znacząco osłabła w kolejnych tygodniach. Są w takiej euforii, ze nic ich nie powstrzyma. Wewnątrz Rosji trwa natomiast kosmiczny burdel jeśli chodzi o relacje pomiędzy regularnymi siłami zbrojnymi, wagnerowcami i innymi aktorami, którzy próbują coś ugrać na tym chaosie. Skończy się wyniesieniem sztandaru, jak z Afganistanu, tylko o wiele szybciej.

- pisze na Twitterze Beata Górka - Winter według której Stany Zjednoczone nie mogą sobie pozwolić na "przegranie" tej wojny, ponieważ to "zakończyłoby ich rolę globalnego lidera o największych możliwościach projekcji siły". Ekspert wiąże ten fakt z rozgrywką z Chinami, na której może zyskać Ukraina.

 

Dr Beata Górka-Winter

Analityk, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Wieloletni koordynator programu “Bezpieczeństwo międzynarodowe” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Autorka licznych publikacji na temat polityki bezpieczeństwa państw NATO, UE, operacji pokojowych, reform sektora bezpieczeństwa. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Finansów i Biznesu Vistula, European Security and Defence College, Akademii Dyplomatycznej PISM, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej (KSAP), Europejskiej Akademii Dyplomatycznej. Obserwator wyborów OBWE w Kosowie i na Ukrainie. Członek grupy doradczej ds. SSR przy ONZ oraz„Security Sector Reform in the Southern Caucasus”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka Departamentu Stanu (International Visitor Leadership Program), George C. Marshall European Center for Security Studies, Institut des Hautes Etudes de Defense Nationale (IHDN) oraz Swedish National Defense College.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe