Jarosław Kaczyński w Gliwicach: Trzeba raz jeszcze pochylić się nad kwestią przyszłości górnictwa w Polsce

Dość duża sala kina Amok w Gliwicach wypełniona była po brzegi podczas niedzielnego spotkania członków i sympatyków PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. Przybyli na nie także mieszkańcy Zabrza, Bytomia, Tarnowskich Gór oraz dwóch okolicznych powiatów. Lider Zjednoczonej Prawicy mówił m.in. o potrzebie rozważenia – wobec kryzysu energetycznego - ewentualnych zmian w unijnym programie likwidacji i zamykania polskich kopalń. W kontekście bezpieczeństwa kraju zwracał uwagę, jak trafna była wcześniejsza diagnoza obozu rządzącego inwestowania w obronność Polski - nie tylko militarną, ale także energetyczną poprzez dywersyfikację dostaw gazu. W czasie, gdy trwało pełne spokoju i życzliwości spotkanie w kinie, przed nim niewielka grupka przeciwników władzy zorganizowała pikietę podczas której skandowano wulgarne hasła pod adresem PiS. Dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa, miejscowa policja oddzieliła protestujących kordonem funkcjonariuszy od miejsca spotkania. Do rękoczynów nie doszło, ale liberalne media i tak miały używanie z powodu… zablokowania przez służby jednej z kilkudziesięciu uliczek w Śródmieściu Gliwic.
Węgiel kamienny Jarosław Kaczyński w Gliwicach: Trzeba raz jeszcze pochylić się nad kwestią przyszłości górnictwa w Polsce
Węgiel kamienny / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Appchim Charbon

Na omówienie kwestii związanych z przyszłością górnictwa mieszkańcy Śląska czekali zapewne najbardziej. Zwłaszcza, że część społeczeństwa nie może darować obecnej władzy zgody na dokonane już zlikwidowanie niektórych kopalń, w tym chociażby KWK Makoszowy w Zabrzu – ostatniego państwowego zakładu w mieście stojącym na węglu. 

- Poprzednia władza strzelała do górników. Choć dzisiaj się tego zapierają, włącznie z Tuskiem, twierdząc, że nie było rannych ofiar. A oczywiście ranni górnicy trafiali do szpitali. Ale przede wszystkim doszłoby do kompletnego upadku polskiego górnictwa, gdyby nie przejęcie rządów przez nas i przekazanie około 20 mld złotych na ratowanie polskich spółek węglowych.

- wyliczał Jarosław Kaczyński.

 

Suwerenność energetyczna

Jak podkreślił, trzeba teraz ponowić pytanie o przyszłość polskiego górnictwa, w kontekście wojny na Ukrainie, polityki klimatycznej Unii Europejskiej i umowy zawartej przez polski rząd z UE w maju 2021 roku. 

- Ta umowa zakłada likwidację polskich kopalń do 2049 roku. Dziś jednak powstał wokół niej wielki znak zapytania. Jest bowiem problem naszej suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego w dobie kryzysu. Bo świat się rozchwiał i wiele różnych kryzysów jest możliwych. Trzeba więc zapas węgla mieć. A likwidacja kopalń miałaby nastąpić od 2034 roku. Ponieważ zostało sporo czasu, trzeba będzie sprawę raz jeszcze przeanalizować i wykazać wobec partnera europejskiego duże zdecydowanie w tym względzie. Bo musimy być zabezpieczeni, a zbudowanie i uruchomienie elektrowni atomowych wymaga długiego czasu i też nie są one tak pewne, bo różne rzeczy mogą się dziać. Tymczasem elektrownie węglowe są pewne i stosunkowo proste.

- podkreślał prezes PiS.

 

Fundusz restrukturyzacji Śląska

Wskazał jednocześnie, że we wspomnianej umowie z Unią Europejską jest też mowa o rozbudowie zaplecza naukowego dla przemysłu i w ogóle nauki na Śląsku. 

- W tym celu powstanie Fundusz Restrukturyzacji Śląska, jest on już zapisany w ustawie złożonej w parlamencie. Chodzi o to by stworzyć tutaj centrum przemysłowe Polski, ale już nie oparte na węglu, a myśl naukowo - techniczną. Bo zależy nam by podtrzymać ten zakorzeniony na Śląsku etos ciężkiej pracy był kontynuowany w oparciu o śląskie uczelnie i instytuty naukowe. W tej umowie jest także punkt mówiący o wzmocnieniu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Generalnie chodzi o to, by stworzyć mechanizm wzajemnego wspierania się i tworzenia własnego polskiego zasobu nowoczesnych technologii na światowym poziomie. Naprawdę Polskę i Śląsk na to stać.

- podsumował Jarosław Kaczyński.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe