Z. Kuźmiuk: W co gra KE, proponując na tak wysokim poziomie ceny importowanych do UE gazu i ropy?

Od ponad dwóch miesięcy trwa przepychanka pomiędzy większością krajów członkowskich a Komisją Europejską w sprawie wprowadzenia maksymalnej ceny gazu importowanego do UE.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Z. Kuźmiuk: W co gra KE, proponując na tak wysokim poziomie ceny importowanych do UE gazu i ropy?
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / Flickr/European Parlament/CC BY 2.0

Ba, na tym tle doszło do ostrego sporu pomiędzy przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen a przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który żądał realizacji konkluzji RE z 22 października, w jednej z nich zapisano wprost, że Komisja ma przygotować odpowiednie rozporządzenie najpóźniej na posiedzenie ministrów ds. energii, które odbyło się 24 listopada.

Maksymalna cena gazu… dwa razy wyższa niż obecnie?

KE wprawdzie takie rozporządzenie przygotowała, ale zaproponowała w nim maksymalną cenę gazu importowanego do UE na poziomie 275 euro za MWh, czyli już teraz ponad dwa razy wyższą niż obecnie, bowiem kontrakty na holenderskiej giełdzie są zawierane przy cenach na poziomie ok. 125 MWh.

Przy takim poziomie ceny ustalonej przez KE mechanizm maksymalnej ceny nie byłby po prostu używany i w związku z tym nie wpłynąłby na poziom cen gazu w Europie, w sytuacji kiedy są one wielokrotnie wyższe niż jesienią roku 2021.

Przypomnijmy, że na początku października Polska, Włochy, Belgia i Grecja podjęły działania, aby Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia wprowadzający między innymi w UE limitowanie cen gazu.

Co więcej, kraje te doprowadziły do tego, że powstał list w tej sprawie, przesłany do Komisji Europejskiej, który podpisali ministrowie ds. energii aż 15 krajów członkowskich, oprócz Polski także Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Hiszpania.

W ten sposób powstała tzw. podwójna większość (przynajmniej 15 krajów, reprezentujących przynajmniej 65 proc. ludności UE), która była niezbędna, gdyby znaleźli się przeciwnicy tego rozwiązania.

Niemcy przeciw

Od początku forsowania koncepcji limitowania cen gazu na rynku hurtowym UE jego przeciwnikiem były Niemcy, które po załamaniu się importu tego surowca z Rosji były gotowe płacić w zasadzie każdą cenę, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Zdaniem krajów domagających się wprowadzenia limitowania cen na hurtowym rynku gazu to rozwiązanie jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną (wzrost cen surowców energetycznych, w tym w szczególności gazu, odpowiada za ponad 2/3 inflacji w poszczególnych krajach).

Zdaniem ministrów tych krajów wprowadzenie takiego rozwiązania można zaprojektować w ten sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw (właśnie w tej sprawie są największe obawy niektórych krajów), a także swobodny przepływ gazu pomiędzy poszczególnymi krajami w UE.

Mimo takich zapewnień Niemcy cały czas blokują ostateczną wersję takiego rozporządzenia, a sprzyjają im propozycje KE, czego dobitny wyrazem był tak absurdalnie wysoki poziom maksymalnej ceny gazu importowanego do UE.

Po ostatnim posiedzeniu ministrów do spraw energii propozycje KE zostały uznane za wręcz śmieszne, konsultacje w tej sprawie mają trwać przez najbliższe dwa tygodnie, aby na następnym posiedzeniu Rady, 13 grudnia, już ostatecznie wypracować propozycję ceny, która rzeczywiście mogłaby wpłynąć na obniżenie cen gazu w Europie.

Równie absurdalnie wysoka maksymalna cena ropy

Na równie absurdalnie wysokim poziomie zaproponowała KE maksymalną cenę ropy naftowej, którą chce wprowadzić nie tylko UE, ale także kraje grupy G-7, a więc także USA, Kanada i Japonia.

Ta cena to 65 USD za baryłkę w sytuacji, kiedy koszty wydobycia ropy w Rosji wynoszą około 20 USD, a mechanizm maksymalnej ceny miał uderzyć właśnie w eksport rosyjskiej ropy i ograniczenie jej dochodów z tego tytułu, które przeznaczają na prowadzenie wojny z Ukrainą.

Wcześniej podczas obrad G-7 dyskutowano o ustanowieniu tej ceny na ok. 40 USD za baryłkę, ale jak się okazuje, w tej sprawie KE bliżej do interesów Rosji niż interesów UE i jej sojuszników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Oficjalnie. Ołeksij Reznikow do dymisji. Ukraina będzie miała nowego ministra obrony. Będzie też nowy szef MSW Wiadomości
Oficjalnie. Ołeksij Reznikow do dymisji. Ukraina będzie miała nowego ministra obrony. Będzie też nowy szef MSW

Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija potwierdził w niedzielę, że dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Reznikow obejmie resort ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

Tak Rosjanie kupowali sobie europejskich polityków? Wyciekły maile. Wątek polski Wiadomości
Tak Rosjanie kupowali sobie europejskich polityków? Wyciekły maile. Wątek polski

OCCRP (Projekt Zgłaszania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji) to globalna organizacja dziennikarzy śledczych. Właśnie ujawniła szereg dokumentów mających ukazywać wpływ Rosjan na europejskich polityków.

Potężne protesty w Izraelu. Minister sprawiedliwości: reformy sądownictwa nie zostaną wstrzymane Wiadomości
Potężne protesty w Izraelu. Minister sprawiedliwości: reformy sądownictwa nie zostaną wstrzymane

Proces legislacyjny dotyczący proponowanych reform sądownictwa nie zostanie wstrzymany "nawet na minutę" - zapowiedział w niedzielę minister sprawiedliwości Izraela Jariw Lewin.

80. lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację białostockiego getta Wiadomości
80. lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację białostockiego getta

W niedzielę w 80. rocznicę początku likwidacji białostockiego getta, uczczono pamięć żydowskich ofiar. Przy Pomniku Bohaterów Getta zapalono osiemdziesiąt zniczy. Jak podkreślały władze Białegostoku, pamięć o tej zbrodni jest bardzo ważna dzisiaj.

Zapadła decyzja w sprawie Kamila Stocha Wiadomości
Zapadła decyzja w sprawie Kamila Stocha

Kamil Stoch ma spore problemy. Polak nie zdołał zakwalifikować się do niedzielnych zawodów w Willingen. W tej sytuacji Thomas Thurnbichler podjął radykalną decyzję.

Papież Franciszek: Jestem otwarty na spotkanie z dwoma prezydentami, Ukrainy i Rosji Wiadomości
Papież Franciszek: Jestem otwarty na spotkanie z dwoma prezydentami, Ukrainy i Rosji

Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem. Wyjaśnił, że nie pojechał dotąd do Kijowa, ponieważ nie ma możliwości udania się również do Moskwy.

Modlę się do Pana żeby zabrał karakana. Uliczna opozycja pod Pałacem Prezydenckim [VIDEO] Wiadomości
"Modlę się do Pana żeby zabrał karakana". Uliczna opozycja pod Pałacem Prezydenckim [VIDEO]

W sieci pojawiło się nagranie z demonstracji środowisk opozycyjnych. Uczestnicy puścili wulgarny utwór odnoszący się do prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda: Dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda: "Dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni"

Żegnamy dziś wybitnego męża stanu i wspaniałego człowieka; w imieniu mojego narodu dziękuję za wszystko, co Szewach Weiss uczynił dla rozwijania polsko–izraelskiej przyjaźni, dialogu i współpracy - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście przekazanym uczestnikom uroczystości pogrzebowych w Jerozolimie.

Burza wokół nowego Znachora Netfliksa. Żona Jerzego Bińczyckiego przerywa milczenie Wiadomości
Burza wokół nowego "Znachora" Netfliksa. Żona Jerzego Bińczyckiego przerywa milczenie

Żona odtwórcy roli Rafała Wilczura zabrała głos na temat nowej odsłony popularnego filmu.

Doradca Zełenskiego mocno odpowiada byłemu premierowi Izraela. To wszystko fikcja Wiadomości
Doradca Zełenskiego mocno odpowiada byłemu premierowi Izraela. "To wszystko fikcja"

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak określił w niedzielę jako fikcję relację byłego premiera Izraela Naftalego Beneta o próbach mediacji z Władimirem Putinem, podczas których - według Beneta - rosyjski dyktator obiecał mu, że nie zabije prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe