Miał być cudowną bronią. Klęska rosyjskiego "Terminatora"?

Ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator był przez lata przedstawiany jako rosyjska superbroń. Choć jego dane techniczne prezentują się imponująco, realia ukraińskiego frontu zweryfikowały jego faktyczną przydatność - czytamy w tekście Łukasza Michalika na łamach portalu wp.pl.
 Miał być cudowną bronią. Klęska rosyjskiego
/ YouTube/Screen: DefenseWebTV/"Terminator"

W trakcie wojny na Ukrainie do walki po stronie Rosji włączony został pojazd BMPT "Terminator", którego zadaniem miało być wsparcie dla rosyjskich czołgów.

– Broń tego typu powstała na kanwie rosyjskich doświadczeń z dwóch wojen w Czeczenii, gdzie wprowadzone do miasta kolumny pancerne były rozstrzeliwane przy pomocy prostych, tanich granatników przeciwpancernych, jak RPG-7 - czytamy w tekście Łukasza Michalika.

"Terminator" sobie nie poradził?

Rosyjski pojazd dobrze został oceniony w związku z jego użyciem w trakcie wojny na terytorium Syrii. Skutkowało to nawet jego zakupem przez Algierczyków.

W trakcie konfliktu na Ukrainie stworzono tylko jedną kompanię "Terminatorów", która została skierowana w rejon Siewierodoniecka.

— Po kilku tygodniach słuch o Terminatorach zaginął, co pozwala na przypuszczenie, że pojazdy te nie sprawdziły się w walce. Wcześniej pojawiły się za to materiały przedstawiające uszkodzone wozy tego typu - napisał Łukasz Michalik.

Negatywnie na temat rosyjskiego pojazdu wypowiedział się analityk Aleksander Kowalenko.

– BMPT Terminator pokazał się wyłącznie z negatywnej strony. Ze względu na swoją dużą masę i ospałość był stale zagrożony uderzeniami artyleryjskimi. Wsparcie udzielane przez ten pojazd czołgom okazało się mierne, biorąc pod uwagę specyfikę działań bojowych i możliwości uzbrojenia BMPT - ocenił Kowalenko.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe