Azerbejdżan będzie przesyłał energię do Europy przez kabel na dnie Morza Czarnego. Podpisano umowę

Przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier podpisali w sobotę w Bukareszcie porozumienie o przesyle zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy z wykorzystaniem kabla położonego na dnie Morza Czarnego.
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliev podpisuje dokumenty wraz z premierem Rumunii Nicolae Ciucą Azerbejdżan będzie przesyłał energię do Europy przez kabel na dnie Morza Czarnego. Podpisano umowę
Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliev podpisuje dokumenty wraz z premierem Rumunii Nicolae Ciucą / fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Umowę podpisali premier Węgier Viktor Orban, premier Rumunii Nicolae Ciuca, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i premier Gruzji Irakli Garibaszwili w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Węgry zobowiązały się do wyjątkowej inwestycji wraz ze swoimi partnerami: przygotowujemy się do budowy najdłuższej na świecie podmorskiej linii przesyłowej energii elektrycznej

– oświadczył przed podpisaniem umowy Orban.

Podmorski kabel, którym będzie transportowana energia elektryczna z okolic Morza Kaspijskiego, pochodząca głównie ze źródeł odnawialnych, będzie miał długość ponad 1,1 tys. kilometrów i moc 1 tys. megawatów. Jest to jeden z projektów, który ma na celu dywersyfikację dostaw energii do Europy po agresji rosyjskiej na Ukrainę.

UE zapewni wsparcie

Przewodnicząca KE, cytowana przez agencję Reutera, powiedziała, że UE jest gotowa zapewnić wsparcie finansowe dla projektu w oczekiwaniu na wyniki studium wykonalności. – Aby zintegrować rosnący udział odnawialnych źródeł energii, potrzebujemy silniejszych połączeń elektrycznych. Dlatego tak ważny jest czarnomorski kabel energetyczny między Rumunią, Gruzją i Azerbejdżanem – dodała.

Według niej kabel położony na dnie Morza Czarnego może przekształcić Gruzję w węzeł energetyczny i zintegrować ją z wewnętrznym rynkiem energii UE, a jednocześnie pomóc w rozpoczęciu odbudowy systemu energetycznego Ukrainy i samego kraju.

– Biorąc pod uwagę obecny kontekst bezpieczeństwa naznaczony agresją militarną na Ukrainę musimy ściślej współpracować i wykazać się większą solidarnością, aby złagodzić wspólne wyzwania – zauważył prezydent Rumunii Klaus Iohannis.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe