"To wstyd!". Znany hiszpański dziennikarz, były przyjaciel Michnika, nie zostawia na nim suchej nitki

Hiszpańskie media donosiły niedawno o zamachu premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Eurodeputowany Hermann Tertsch nie szczędził mocnych słów krytyki pod adresem redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" za brak komentarza w tej kwestii. "To wstyd!" - ocenia.
Hermann Tertsch
Hermann Tertsch / CC BY-SA 2.0, HazteOir.org


- Rząd przygotowuje plan B, aby zmusić Generalną Radę Sądownictwa (CGPJ) do wyboru odpowiadających jej sędziów w Trybunale Konstytucyjnym (TC). Środek ten zmaterializuje się dzisiaj poprzez poprawki do tekstu reformy Kodeksu Karnego, według portalu eldiario.es, który donosi, że PSOE i Unidas Podemos przedstawią w Kongresie poprawkę, która zreformuje ustawę organiczną 6/1985 o sądownictwie, aby zmienić większość trzech piątych wymaganą w CGPJ do wyboru dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy jej odpowiadają - informował niedawno hiszpański El Mundo.

Rząd Pedro Sancheza po tym, jak wygasły mandaty jednej trzeciej sędziów hiszpańskiego TK zaproponował nowe rozwiązanie. Wprowadził zmiany ustawowe, nie czekając na decyzję Generalnej Rady Sądownictwa.

- Dzisiaj, 9 grudnia 2022 r., premier Sánchez przypuścił nowy atak na konstytucję i na najbardziej elementarne zasady państwa prawa. To dziś Sánchez finalizuje atak na władzę sądowniczą, likwidując ostatnie przyczółki podziału władzy w Hiszpanii, a tym samym bezpośrednio zagrażając prawom i wolnościom wszystkich obywateli Hiszpanii - mówił lider hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascal.

Do tej pory brakuje konkretnej reakcji Brukseli w związku z działaniami rządu Pedo Sancheza. Sprawa ta jest szeroko komentowana w mediach. Nie wszyscy jednak odnieśli się do niej. 

- Ale tam jest wyższa kultura prawna. Może nie aż tak bardzo wyższa, jak w Niemczech, ale wystarczająco wyższa, żeby Unia nie czuła się zaniepokojona stanem hiszpańskiej praworządności - pisał publicysta Rafał Ziemkiewicz.

Milczenie "Wyborczej"

Do sprawy nie odniosła się natomiast "Wyborcza", co zostało skomentowane przez eurodeputowanego Hermanna Tertscha, który jest dawnym przyjacielem Adama Michnika. Nie przebierał on w słowach. 

- To wstyd, że ci, którzy mienią się obrońcami trójpodziału władzy w Polsce, milczą o wydarzeniach w Hiszpanii, które są tysiąc razy poważniejsze niż jakiekolwiek działania podejmowane w Polsce czy na Węgrzech. W końcu są tylko agitatorami najbardziej skorumpowanego socjalizmu”; „Gazeta Adama Michnika, zdobywcy nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie komunikacji, nie opublikowała ani jednej linijki o zamachu na system sądownictwa w Hiszpanii. Nagrody zamykają usta, chociaż nagroda może być również wręczona za to, że wcześniej siedziało się wystarczająco cicho - ocenił.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach Wiadomości
„Zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy”. Garri Kasparow nie przebiera w słowach

Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. – To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy – podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".

Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie Wiadomości
Poseł Konfederacji… „porwał” choinkę z gmachu sądu. Opublikowano nagranie

– Twierdził, że choinka przeczy chrześcijańskiemu systemowi wartości i stanowi agresywną propagandę – opisuję sprawę sędzia Marzena Stoces, która była świadkiem całego zdarzenia.

Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega” Wiadomości
Sikorski zapłaci za swoje skandaliczne słowa? „Wcale o to nie zabiega”

Nie milkną echa skandalicznej wypowiedzi Radosława Sikorskiego. Nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała słowa europosła PO „medialną katastrofą”.

Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie Wiadomości
Granica z Białorusią. Straż Graniczna publikuje niepokojące nagranie

Tylko w tym miesiącu przez Białoruś do Polski i na terytorium Unii Europejskiej próbowało dostać się 1250 osób.

Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą Wiadomości
Zbigniew Kuźmiuk: PO i Polska 2050 próbują „wysadzić w powietrze” kompromis z Brukselą

Wprawdzie duża część opozycji, wstrzymując się od głosu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoliła ją uchwalić w kształcie wynegocjowanym z Komisją Europejską przez ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęk (w sytuacji kiedy posłowie Solidarnej Polski głosowali przeciw), ale dalsze jej działania pokazują, że była to decyzja wizerunkowa (trudno paraliżować uchwalenie ustawy w sytuacji, kiedy publicznie zapewnia się, że jest się za jak najszybszym pozyskaniem środków z KPO).

Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach – poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe