5 lat transformacji ciepłownictwa w PGE Energia Ciepła

– Jesteśmy częścią lokalnych społeczności. Prowadzimy wiele programów pomocowych oraz edukacyjnych. Przykładem pomocy jest program „Dzielimy się ciepłem”, który kierowany jest do podmiotów wrażliwych społecznie, które opiekują się potrzebującymi. W ramach tego programu przekazaliśmy na opłaty rachunków za ogrzewanie w sumie 2 mln zł. Skorzystały na tym szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A., w rozmowie z Arturem Mazowieckim.
 5 lat transformacji ciepłownictwa w PGE Energia Ciepła
/ fot. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

W 2022 roku minęło 5 lat od powstania PGE Energia Ciepła po przejęciu przez PGE polskich aktywów od francuskiego EDF. Jak Pan wspomina początki?

PGE Energia Ciepła powstała w wyniku zakupu przez PGE Polską Grupę Energetyczną aktywów od francuskiego koncernu EDF w listopadzie 2017 roku. To była jedna z największych transakcji na krajowym i europejskim rynku fuzji i przejęć w tamtym czasie. Grupa PGE przejęła elektrociepłownie w największych polskich aglomeracjach, takich jak Wrocław, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Toruń, Zielona Góra i Toruń i blisko 400 km sieci ciepłowniczych w 4 miastach. To był dla PGE historyczny moment. Transakcja umożliwiła powstanie Segmentu Ciepłownictwa i rozpoczęcie procesu transformacji. Strategiczne plany Grupy PGE wpisywały się w obowiązujące i przyszłe regulacje klimatyczne. Głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, ale także produkcja ciepła i energii z dbałością o jakość powietrza w miastach. W latach 2019-2021 przejęliśmy elektrociepłownie w Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu, Rzeszowie, Lublinie, Szczecinie oraz system ciepłowniczy w Gryfinie - działające wcześniej w ramach innej spółki Grupy – PGE GiEK.

 

Jaki jest aktualny kształt spółki?

Posiadamy ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji. Mamy 16 elektrociepłowni w największych polskich miastach. Ważnym elementem działalności PGE Energia Ciepła jest rozwój lokalnych rynków ciepła poprzez budowę nowych sieci ciepłowniczych. W ciągu 5 lat istnienia spółki powstało ich około 80 kilometrów, w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Siechnicach, Gryfinie i Zgierzu. To właśnie w tych miastach PGE Energia Ciepła posiada, poza elektrociepłowniami, sieci ciepłownicze o łącznej długość 678 kilometrów.

 

Dużo mówi się dziś o zielonej zmianie. Co PGE Energia Ciepła zrobiła w tym zakresie?

Nasze inwestycje zmierzają do tego, aby w 2030 r. ciepło we wszystkich elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła produkowane było w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych. Obecnie w 9 miastach prowadzimy inwestycje związane z przejściem z węgla na gaz. W ciągu ostatnich 5 lat przeprowadziliśmy ważne inwestycje na Wybrzeżu – w Gdyni od roku funkcjonuje instalacja oczyszczania ścieków INNUPS (INNowacyjny UPS*). To innowacyjna technologia  - owoc m.in. polskiej myśli technicznej. W Gdańsku pracują kotły elektrodowe – nowatorskie rozwiązanie w Polsce i pierwszy krok w kierunku elektryfikacji ciepłownictwa.

 

Ekologia to także źródła odnawialne. Czy PGE Energia Ciepła inwestuje w OZE**?

W kilku naszych elektrociepłowniach korzystamy z niskoemisyjnego paliwa jakim jest biomasa, w elektrociepłowni w Szczecinie jest to podstawowe paliwo. UE wyznacza kierunek zmian w obszarze polityki klimatyczno-energetycznej. Obecne wymogi dla utrzymania statusu systemu ciepłowniczego efektywnego energetycznie, wynoszą min. 5% udziału ciepła z OZE od 2026 r., a od 2035 r. już min. 20%. Przykładem gotowego źródła OZE są odwierty geotermalne, np. w Toruniu. W PGE Toruń podłączyliśmy źródła Geotermii do naszego systemu ciepłowniczego, dzięki czemu już spełniamy te wymogi.

Czy PGE Energia Ciepła w aż 15 miastach Polski poza ogrzewaniem, robi coś wykraczającego poza standardową działalność?

Jesteśmy częścią lokalnych społeczności. Prowadzimy szereg programów pomocowych oraz edukacyjnych. Przykładem pomocy jest program Dzielimy się ciepłem, który kierowany jest do podmiotów wrażliwych społecznie, które opiekują się potrzebującymi. W ramach tego programu przekazaliśmy łącznie na opłaty rachunków za ogrzewanie w sumie 2 mln zł. Skorzystały szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej. Wspieramy też lokalne wydarzenia o charakterze kulturalnym, sportowym.

 

A co z edukacją? Nie każdy wie, że z kominów elektrociepłowni leci para wodna…

To prawda, szerzenie wiedzy to podstawa. Programy edukacyjne w PGE Energia Ciepła to Energetyczna Kariera dla młodzieży ze szkół wyższych – dzięki temu programowi przygotowujemy kolejne pokolenie kadry dla naszych elektrociepłowni. Programem stawiającym na edukację najmłodszych, jest autorski program Przygody Kota Ciepłosława, nad którym patronat objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Czy spółka prowadzi działania środowiskowe?

Tak, w programie „Lasy pełne energii” nasi pracownicy we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych sadzą każdego roku drzewa. Od 2018 r. posadziliśmy ok 100 tys. nowych drzew. Ponadto sokoły wędrowne założyły gniazda na 4 kominach elektrociepłowni w Gdyni, Lublinie Wrotków, Toruniu i Gdańsku. Monitorujemy ich życie, i w ciągu 5 lat wykluły się aż 84 młode sokoły. 

 

Jaki był dla PGE Energia Ciepła kończący się 2022?

To był dla nas rok podsumowań i planów na kolejne lata. PGE Energia Ciepła przez ostatnie 5 lat zrealizowała projekty inwestycyjne o wartości 3,5 mld zł, prowadziła działania, zmierzające do rozwoju lokalnych rynków ciepła i poprawy efektywności systemów ciepłowniczych. Nie zabrakło wyzwań. Okres pandemii, a następnie konflikt wojenny Rosji z Ukrainą. Mimo to utrzymaliśmy bezpieczeństwo energetyczne i ciągłość produkcji oraz dostaw ciepła do naszych odbiorców.

 

Czego by Pan sobie życzył z okazji piątego jubileuszu?

Całej spółce, Grupie PGE, pracownikom i branży energetycznej życzę spokoju, abyśmy wspólnie mogli pracować nad kolejnymi krokami transformacji w sektorze ciepłownictwa. Życzę branży, aby ciepłownictwo w kolejnych latach stało się mniej emisyjne i bardziej zielone, abyśmy mogli zapewnić komfort cieplny po akceptowalnych społecznie cenach i z zachowaniem bezpieczeństwa i ciągłości dostaw do odbiorców.

 

Materiał powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe