GRY GEOPOLITYCZNE. CZAS PRZEŁOMU

GRY GEOPOLITYCZNE. CZAS PRZEŁOMU

Jesień 2022. Polityka międzynarodowa jest dynamiczna. Powód: wojna w Europie Wschodniej i geopolityczne oraz ekonomiczne konsekwencje tego stanu rzeczy. Prześledźmy sytuację głównych rozgrywających.

USA                      Wydaje się, że rządzi tam raczej Pentagon, niż Biały Dom. Pewnie i lepiej. Waszyngton zweryfikował swoje błędne założenia  wprowadzane w życie w 2021 roku, gdy postawiono na reset z Rosją, aby oderwać ją od Chin. Operacja wzorowana na tej z 2009 roku, gdy rządził duet Obama- Biden zakończyła się fiaskiem – na szczęście, bo była bardzo niebezpieczna dla Polski, naszego regionu Europy i całego obszaru postsowieckiego. USA stojące przed listopadowymi wyborami do obu izb Kongresu, będą kontynuować politykę ograniczania wpływów Chin i Rosji. Znacznie lepiej im idzie w przypadku Moskwy niż Pekinu. Ponoszą też porażki np. w Afryce (nieudana wizyta sekretarza stanu Blinkena w RPA w sierpniu 2022). Jednak wojna w Europie Wschodniej wzmocniła Waszyngton w wymiarze geopolitycznym, a nie tylko dlatego, że przemysł zbrojeniowy USA przeżywa dzięki temu swoisty „honeymoon” (miesiąc miodowy). W relacjach USA - Polska nastąpił powrót do czasów Trumpa, gdy to Rzeczpospolita stała się partnerem numer 1 Stanów Zjednoczonych w UE. Jest to korzystne dla obu stron.

CHINY                  Jak bardzo długofalową politykę prowadzą widać po reakcji na wojnę Rosji z Ukrainą: Pekin, wbrew oczekiwaniom wielu, nie popiera wprost Moskwy, choć też oczywiście jej nie potępia. Wykorzystuje ten czas do… uzależnienie ekonomicznego Rosji od siebie, znacząco zwiększając (o 48,8%) import towarów z Federacji Rosyjskiej. Charakterystyczna jest struktura wymiany handlowej między tymi państwami: Pekin głównie bierze nieprzetworzone surowce, a sam wysyła technologie, których Rosja jest pozbawiona w wyniku sankcji Zachodu. ChRL potrafi też skarcić Moskwę, jak ostatnio, deklarując wsparcie dla terytorialnej integralności Kazachstanu – państwa między Rosją a Chinami, które stało się przedmiotem medialnej rosyjskiej agresji w kontekście przyłączenia do Federacji Rosyjskiej Kazachstanu Północnego, w którym żyje zdecydowana większość populacji rosyjskiej stanowiącej ¼ mieszkańców całego państwa. Ponadto Chiny dalej prowadzą taktykę uzależniania tzw. krajów rozwijających się, zwłaszcza w Afryce.

INDIE                   Drugi pod względem ludności kraj świata z angielskim jako jednym z dwóch języków oficjalnych i w trakcie poważnych reform gospodarczych forsowanych przez prezydenta Narendre Modi jest jednocześnie w TOP-3 państw wydających najwięcej na zbrojenia. Rywalizują z Chinami, namawiają Moskwę na jak najszybsze zakończenie wojny z Ukraina (Putin obiecuje im, że oczywiście tez tego pragnie...), w ostatniej dekadzie zbliżyły się bardzo do USA - nastąpiło tu odwrócenie sojuszu, bo Waszyngton przez parę dekad stawiał na Pakistan. Słowem: rola New Delhi rośnie.

NIEMCY               Gwałtowne zmniejszenie autorytetu i aktywów geopolitycznych w Europie po agresji Rosji na Ukrainę oraz utrata osiągniętego w 2021 roku, w pierwszych miesiącach prezydentury J. R. Bidena, specjalnego statusu w relacjach transatlantyckich (na rzecz Polski zresztą...) - to bilans Berlina w pierwszych 9 miesiącach A.D.2022. Stąd właśnie „ucieczka do przodu” O. Scholza w postaci propozycji quasi - reformy UE, w tym odejścia od zasady jednomyślności, co zwiększy siłę Niemiec. Stąd też blokowanie KPO dla Polski ,aby obniżyć  konkurencyjność kraju, który stał się dla innych punktem odniesienia

POLSKA                Z bessy roku 2021 (zbliżenia USA z Niemcami i Rosją) weszliśmy w hossę roku 2022,gdy w kontekście wojny za naszą granicą staliśmy się graczem ponadregionalnym i głównym sojusznikiem USA w Europie. Polska jest w windzie, która jedzie w górę. I dlatego nas atakują.

 

*tekst ukazał się w miesięczniku „Nowe Państwo” (październik 2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe