Odszedł Jarosław Dziubek

Msza święta w intencji Zmarłego odprawiona zostanie 30 grudnia o godzinie 12.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku, ul. Mikołaja Gomółki 9. Pogrzeb odbędzie się o godzinie 13.30 na cmentarzu Srebrzysko (nowa kaplica).
Jarosław Dziubek urodził się w 1961 r. w Gdańsku. Od stycznia 1982 r. był członkiem zorganizowanej grupy oporu, która m.in. malowała hasła przeciwko komunie na murach budynków mieszkalnych oraz zakładów pracy. W dniu 12 października 1982 r. brał udział w demonstracjach ulicznych w Gdańsku w proteście przeciwko decyzji Sejmu PRL o przyjęciu nowej ustawy o związkach zawodowych, która delegalizowała NSZZ „Solidarność”. W trakcie rozpraszania demonstracji został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, po czym w dniu 13 października 1982 r. został tymczasowo aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. W dniu 9 marca 1983 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił go od stawianych zarzutów. Jesienią 1983 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w trakcie której również był szykanowany za swoje poglądy polityczne. Na skutek prowokacji przeprowadzonej przez zastępcę dowódcy kompani ds. politycznych został 28 sierpnia 1985 r. tymczasowo aresztowany i wyrokiem Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy z dnia 30 listopada 1985 r. skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.
Jarosław Dziubek był świadkiem śmierci „Tolka” Browarczyka w 1981 r. – Gdy jakiś czas temu zobaczyłem w mediach zdjęcie Antoniego Browarczyka, powróciły obrazy z 17 grudnia 1981 r. – wyjaśnia Dziubek, który tego dnia uczestniczył w centrum Gdańska w manifestacji przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. W demonstrację włączył się również Browarczyk wracający do domu z praktyk w zakładzie elektromechanicznym. Jarosław Dziubek został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.