Odszedł Jarosław Dziubek

Region Gdański z głębokim żalem przekazał informację o śmierci Jarosława Dziubka, działacza opozycyjnego w latach 1982–1985, samorządowca, lidera NSZZ „Solidarność” w Leroy Merlin.
 Odszedł Jarosław Dziubek
/ fot. Region Gdański NSZZ "Solidarność"

Msza święta w intencji Zmarłego odprawiona zostanie 30 grudnia o godzinie 12.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku, ul. Mikołaja Gomółki 9. Pogrzeb odbędzie się o godzinie 13.30 na cmentarzu Srebrzysko (nowa kaplica).

Jarosław Dziubek urodził się w 1961 r. w Gdańsku. Od stycznia 1982 r. był członkiem zorganizowanej grupy oporu, która m.in. malowała hasła przeciwko komunie na murach budynków mieszkalnych oraz zakładów pracy. W dniu 12 października 1982 r. brał udział w demonstracjach ulicznych w Gdańsku w proteście przeciwko decyzji Sejmu PRL o przyjęciu nowej ustawy o związkach zawodowych, która delegalizowała NSZZ „Solidarność”. W trakcie rozpraszania demonstracji został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, po czym w dniu 13 października 1982 r. został tymczasowo aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Gdańsku. W dniu 9 marca 1983 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku uniewinnił go od stawianych zarzutów. Jesienią 1983 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, w trakcie której również był szykanowany za swoje poglądy polityczne. Na skutek prowokacji przeprowadzonej przez zastępcę dowódcy kompani ds. politycznych został 28 sierpnia 1985 r. tymczasowo aresztowany i wyrokiem Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy z dnia 30 listopada 1985 r. skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Jarosław Dziubek był świadkiem śmierci „Tolka” Browarczyka w 1981 r. – Gdy jakiś czas temu zobaczyłem w mediach zdjęcie Antoniego Browarczyka, powróciły obrazy z 17 grudnia 1981 r. – wyjaśnia Dziubek, który tego dnia uczestniczył w centrum Gdańska w manifestacji przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. W demonstrację włączył się również Browarczyk wracający do domu z praktyk w zakładzie elektromechanicznym. Jarosław Dziubek został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE Wiadomości
"Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE"

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim - taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów - powiedział we wtorek europoseł PiS Tomasz Poręba. Myślę, że wcześniej, czy później to zostanie udowodnione - dodał.

Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek Wiadomości
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli.

Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra The Sims z elementami transgender [FOTO] Wiadomości
Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra "The Sims" z elementami transgender [FOTO]

Popularna gra symulacyjna "The Sims" wprowadziła uaktualnienie z elementami, które sprawiają wrażenie promocji postaw transseksualnych. Gra jest popularna wśród młodzieży.

USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce Wiadomości
USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Awaria terminali płatniczych w całej Polsce Wiadomości
Awaria terminali płatniczych w całej Polsce

Jak podaje portal Businessinsider, w poniedziałek wieczorem media społecznościowe zalała fala informacje dot. niemożnością płacenia terminali w sklepach. W wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Informację o awarii potwierdza jeden z największych dostawców terminali w Polsce, firma PolCard.

Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz Wiadomości
Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz

Zakończyła się produkcja legendarnego Jumbo Jeta - ostatni Boeing 747 został oddany do użytku i będzie używany przez przewoźnika Atlas Air. "Oznacza to koniec ery, w której pierwszy w historii Jumbo Jet rządził w przestworzach" - informuje we wtorek agencja Reutera. Producenci zapowiadają, że 747 będzie jeszcze latać przez całe dziesięciolecia.

Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak Wiadomości
Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak

31 stycznia Tygodnik „Wprost” przyznał nagrodę Człowieka Roku. Zaszczytny tytuł otrzymał minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Honorowym tytułem Człowieka Roku zostali uhonorowani prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. 

Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO? Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO?

Po skandalicznej wypowiedzi europosła Radosława Sikorskiego w radiu Zet, że Polska rozważała udział w rozbiorze Ukrainy, wydawało się przez parę godzin, że Platforma się od niej odetnie, a jej autora spotkają partyjne sankcje.

Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł Wiadomości
Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł

Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe