Z. Kuźmiuk: Chaotyczna wyprzedaż majątku za PO i repolonizacja strategicznych branż za PiS

Ogłoszony w ostatnią środę przez wicepremiera Jacka Sasina zakup 100 proc. udziałów spółki PKP Holding, która kontroluje między innymi spółkę PKP Energetyka, przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) od amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners kończy wieloletnie starania rządu Zjednoczonej Prawicy, aby odzyskać strategiczny podmiot dla polskich kolei. PKP Energetyka to między innymi blisko 25 tysięcy kilometrów sieci trakcyjnych, biegnących wzdłuż torów kolejowych, a także cała infrastruktura umożliwiająca dystrybucję energii elektrycznej na kolei. Przedsiębiorstwo, naturalny monopolista, który nigdy nie powinien zostać sprzedany, ponieważ należy do tzw. infrastruktury krytycznej, pod koniec rządów PO-PSL już w sytuacji kiedy ówcześni rządzący wiedzieli, że przegrają wybory, sprzedany jednak został.
Donald Tusk | Warszawa, Nowy Świat, PGE Z. Kuźmiuk: Chaotyczna wyprzedaż majątku za PO i repolonizacja strategicznych branż za PiS
Donald Tusk | Warszawa, Nowy Świat, PGE / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0 | Wikipedia / Wistula / CC BY 3.0

Podczas burzliwej debaty w Sejmie latem 2015 roku, zorganizowanej na wniosek będących wtedy w opozycji posłów Prawa i Sprawiedliwości, ówczesna minister infrastruktury Maria Wasiak mówiła wtedy z rozbrajającą szczerością, że PKP Energetyka musi zostać sprzedana, ponieważ w ten sposób zostaną pokryte długi całej spółki PKP (wynosiły wtedy około 0,8 mld zł). Ówczesna koalicja tak wtedy podchodziła do majątku państwowego, sprzedawać wszystko, na co są tylko jacyś chętni, niezależnie od tego, o jakie podmioty chodzi, czy mają one znaczenie strategiczne dla gospodarki, czy też nie. W taki sposób pokrywano między innymi bieżące dziury w budżecie państwa, sprzedając w ciągu zaledwie paru dni kilkuprocentowe pakiety akcji w spółkach sektora finansowanego, energetycznego, surowcowego, sprowadzając udział Skarbu Państwa wręcz do poziomu krytycznie niskiego (w takim trybie sprzedano np. w 2012 roku 7,1 proc. akcji Skarbu Państwa w PKO BP SA za 3,1 mld zł pod bieżące potrzeby budżetu państwa). W ten sposób w latach 2008–2014 wyprzedano majątek około 1000 spółek (całkowicie albo tylko część udziałów, albo akcji Skarbu Państwa) za łączną sumę ponad 58,6 mld zł i dodatkowo grunty rolne należące do Skarbu Państwa za kwotę około 10 mld zł.

Konsekwentna polityka repolonizacji 

Rząd Zjednoczonej Prawicy nie tylko nie sprzedaje majątku państwowego, ale od 2016 roku prowadzi politykę repolonizacji w tych dziedzinach, które są kluczowe dla polskiej operacji. Taką dziedziną jest niewątpliwie bankowość i właśnie to w tym obszarze zrobiono najwięcej, doprowadzając do sytuacji, że udział polskich aktywów w całym sektorze bankowym został zwiększony do ponad 52 proc., z poziomu około 20 proc. za rządów PO-PSL. Już na początku 2016 roku bank PKO BP SA przejął całą grupę Nordea (Nordea Bank, Nordea Finance, Nordea Polska TUnŻ), a PZU przejął Alior Bank, który z kolei kupił Meritum Bank i działalność podstawową Banku BPH. Z kolei pod koniec 2016 roku wspomniane wcześniej PZU i powołany przez rząd Zjednoczonej Prawicy państwowy wehikuł inwestycyjny Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przejęli od włoskiego UniCredit pakiet kontrolny banku Pekao SA, odpowiednio 20 proc. akcji i 12,8 proc. akcji za łączną sumę około 10,6 mld zł.

Za rządów Prawa i Sprawiedliwości nastąpiły także znaczące przejęcia w energetyce, szczególnie w tej cieplnej, w 2017 roku spółka PGNiG za ponad 3 mld zł odkupiła elektrociepłownię Vattenfall Heat Poland (obecnie PGNiG Termika), z kolei PGE za 4,3 mld zł przejęła wszystkie aktywa energetyczne i ciepłownicze w Polsce francuskiego koncernu EDF (elektrownia Rybnik oraz 8 elektrociepłowni w największych polskich aglomeracjach takich jak Trójmiasto, Wrocław oraz Kraków a także 400 km sieci ciepłowniczych), grupa Enea kupiła 100 proc. akcji francuskiej ENGIE Energie Polska, właściciela elektrowni Połaniec, oraz większościowy pakiet akcji Lubelskiego Węgla „Bogdanka”. To właśnie te przejęcia spowodowały, że zdecydowana większość systemu ciepłowniczego w dużych miastach jest własnością państwa, a tym samym pozwoliło to zapanować nad cenami ciepła systemowego w związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych wywołanym agresją Rosji na Ukrainę. Teraz przejęcie przez PGE spółki PKP Energetyka od amerykańskiego funduszu oznacza, że energetyczna infrastruktura kolejowa, newralgiczny element sieci infrastrukturalnej całego kraju, znajdzie się także pod kontrolą Skarbu Państwa.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe