OTO TOP - DOBRODZIEJE POLSKIEGO ŻUŻLA!

OTO TOP - DOBRODZIEJE POLSKIEGO ŻUŻLA!

„Do trzech razy sztuka”- zgodnie z tą zasadą dziś przedstawiam trzecią i ostatnią część żużlowych nominacji podsumowujących sezon 2022. W poprzednich dwóch odcinkach przedstawiłem pięciu najlepszych polskich zawodników oraz pięciu najlepszych jeźdźców zagranicznych w PGE Ekstralidze oraz analogiczne piątki: polską i zagraniczną, w 1 eWinner Lidze oraz 2 Lidze Żużlowej, a także piątkę najlepszych trenerów i wreszcie- znów magiczna piątkę- najlepszych prezesów. Przedstawiłem również brytyjsko-polsko-łotewskie objawienia roku 2022 (osobno po jednym na poziomie każdej z trzech naszych klas rozgrywkowych) oraz trzech żużlowców (skład australijsko-polski), którzy byli dla mnie „rozczarowaniami roku”. Wytypowałem także pechowca sezonu, a w zasadzie dwóch (obaj Duńczycy). Wreszcie przedstawiłem cztery najlepsze, czy też najlepiej zorganizowane i najciekawsze imprezy sezonu, przyjmując tu zresztą jedynie słuszną zasadę, aby szukać pośród blisko dwudziestu imprez, które odbyły się w minionym sezonie pod moim Patronatem Honorowym (skądinąd zresztą na terenie trzech państw: poza Polską bowiem były jeszcze Niemcy i Czechy).

 

Teraz pora na „creme de la crème” czyli na największych dobrodziejów polskiego speedwaya - sponsorów naszego „czarnego sportu”. W tej kategorii kierowałem się zresztą, co chyba zrozumiałe, dokonaniami danej firmy nie tylko w ostatnim sezonie, ale także w paru ubiegłych. W ten sposób chciałem docenić te podmioty,  zarówno państwowe i prywatne, które nie wyparły się żużla w najtrudniejszym gospodarczym czasie pandemii, gdzie przecież szereg firm wycofywało się ze wspierania speedwaya, bądź definitywnie, bądź czasowo. Jednak te „czasowe” odejścia, to zawieszenie współpracy sponsorskiej, nierzadko przeistaczało się w praktyce w zerwanie z żużlem i całkowite zakręcenie kurka z pieniędzmi. Na szczęście szereg podmiotów, firm, korporacji zostało z „czarnym sportem” także na „złe” ,słusznie zresztą zakładając, że po burzy COVID-19 zaświeci słońce. I tak też się stało! Tym bardziej dzisiaj należy docenić i uhonorować tych, którzy zostali. W tej kategorii wytypowałem pięć firm. Oto one wraz z uzasadnieniem, dlaczego na tym TOP-ie się znalazły:

1.           PGE – od lat sponsor Ekstraligi – najsilniejszej i najbogatszej ligi żużlowej świata. Ta państwowa firma słusznie kojarzona z Warszawą i Bełchatowem nie zmniejszyła swojego zaangażowania w rozgrywki ligowe w Polsce;

2.           eWinner – sponsor 1 Ligi Żużlowej. Firma bukmacherska powstała rok przed pandemią w Trójmieście. Rozpoczęła od sponsorowania jednocześnie klubu z Torunia i drugiego poziomu rozgrywek w Polsce. Finalnie po kilkunastu miesiącach zdecydowała się na to drugie;

3.           Orlen – sponsor reprezentacji Polski i Bartosza Zmarzlika (z nim kontrakt siedmiocyfrowy…) Nie będę skromny i powiem, że poczytuję to sobie za i honor i zasługę, że wiosną 2019 roku namówiłem Anvil - spółkę–córkę Orlenu do wejścia na żużlowy pokład w charakterze sponsora reprezentacji Biało-Czerwonych. Potem spółka – matka, czyli Orlen zdecydowała, że przejmie od spółki – córki ten zaszczyt i finansowanie naszej narodowej reprezentacji w rozgrywkach Speedway of Nations i wszelkich innych, np. w meczach towarzyskich. To dla mnie honor, że już siódmy rok z rzędu jestem Patronem Honorowym wszystkich meczów żużlowej reprezentacji Polski (ściślej: odbywających się na terenie naszego kraju);

4.           FOGO – firma będąca przez lata, w tym także w ostatnim sezonie, sponsorem nie tylko Unii Leszno, ale poza „Bykami” także choćby Speedway Euro Championship (choć w tym przypadku firma Tomasza Błaszaka nie jest sponsorem tytularnym);

5.           Betard – towarzyszy Sparcie Wrocław i w sezonach chwały, jak DMP w 2021 roku –pierwsze po piętnastu latach czy cykliczne medale w Ekstralidze, ale też w sezonach zawiedzionych aspiracji, jak ten ostatni - 2022.

Za tydzień znacznie  szersza lista najbardziej wpływowych ludzi polskiego żużla…

 

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (04.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe