Niemieckie media: Polska chce trwale osłabić Rosję

Publicysta „Die Welt” Philipp Fritz w swoim artykule wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji na świecie. Poruszył głównie wątek konfliktu na Ukrainie i roli, jaką odgrywa Polska na tle innych krajów.
Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak  Niemieckie media: Polska chce trwale osłabić Rosję
Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak / PAP/Marcin Obara

„Niektóre kraje NATO, w tym Niemcy, sprawiają wrażenie, jakby chciały jak najszybszego końca wojny na Ukrainie, nawet za cenę terytorialnych ustępstw. A Polska chce trwale osłabić Rosję” – napisał.

Na początku przytoczył wypowiedź premiera RP Mateusza Morawieckiego z listopada 2022 roku, który twierdził, że wojna rozpętana przez Rosję może zakończyć się jedynie w jeden sposób: „Albo zwycięży Ukraina, albo przegra cała Europa”.

– Naszym celem jest powstrzymanie Rosji na zawsze. Nie wolno dopuścić do zgniłego kompromisu. Rozejm na warunkach Rosji doprowadziłby jedynie do przerwy w walkach, która trwałaby tylko do czasu, aż Rosja się pozbiera – mówił w rozmowie z „Die Welt” przedstawiciel polskiego MSZ.

Fritz zauważył, że takie słowa są charakterystyczne dla polskich liderów, którzy każdego dnia mówią coś, czego nie mają odwagi powiedzieć przedstawiciele Niemiec czy Francji. Określają w ten sposób jeden z celów wojny, który zakłada, że Rosja musi zostać jak najbardziej osłabiona.

Niemieckie media o Polsce

Fritz podkreślił, że Polska jest aktualnie uważana za najważniejsze państwo, które wspiera Ukrainę. Przypomniał, że nasz kraj przyjął najwięcej ukraińskich uchodźców i opowiada się za ostrymi sankcjami wobec Rosji. Dodał, że Warszawa aktywnie wspiera Ukrainę, wysyłając jej sprzęt wojskowy.

Autor nawiązał także do raportu Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR), w którym podzielono kraje NATO i UE na dwie grupy: zwolenników pokoju i zwolenników sprawiedliwości.

Pierwszej grupie na czele z Niemcami zależy na szybkim zakończeniu walk na Ukrainie, nawet za cenę terytorialnych ustępstw. Druga grupa chce natomiast „ukarać” Rosję i zalicza się do niej Polska.

– Postawa Polski jest charakterystyczna dla wschodnich krajów UE, które domagają się bardziej twardej postawy wobec Moskwy. Odróżniajmy ofiarę od kata. Ofiara zasługuje na pomoc, a agresor – na odpowiednią reakcję – powiedział dla „Die Welt” wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Wielu ekspertów zauważa, że w porównaniu do Polski Niemcy działają dużo bardziej opieszale.

– Polska i Niemcy różnią się w sposób fundamentalny w swoich ocenach dotyczących kształtu europejskiej architektury bezpieczeństwa po zakończeniu wojny – przyznała wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Justyna Gotkowska.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe