Wątpliwości prawne wokół działania liderów Polski 2050. „Łamią art. 26 statutu partii”

Jak podaje red. Marcin Dobski z Salonu24, wokół Polski 2050 – a konkretnie działań jej liderów, Michała Kobosko, Joanny Muchy i Macieja Żywno – pojawiły się kolejne wątpliwości natury prawnej.
Logo Polska 2050 Wątpliwości prawne wokół działania liderów Polski 2050. „Łamią art. 26 statutu partii”
Logo Polska 2050 / Wikipedia - domena publiczna

Michał Kobosko, Joanna Mucha i Maciej Żywno są nie tylko w zarządzie krajowym Polski 2050, ale od miesiąca zasiadają też we władzach regionalnych ugrupowania. Tym samym łamią art. 26 statutu partii, który zakazuje łączenia tych funkcji

– informuje red. Marcin Dobski z Salonu24 na Twitterze.

„Nie można łączyć pełnionych funkcji”

W publikacji czytamy, że na marcowym kongresie Polski 2050 zaprezentowano nowe władze partii – w zarządzie krajowym partii znalazł się oczywiście przewodniczący Szymon Hołownia, a oprócz niego: pierwszym wiceprzewodniczącym został Michał Kobosko, drugim – Agnieszka Buczyńska. Wiceszefami ugrupowania są Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska i Maciej Żywno. 

Z kolei w grudniu odbyły się wybory władz regionalnych. Kobosko został wybrany na przewodniczącego w województwie dolnośląskim. Mucha została wybrana do zarządu w województwie lubelskim, a Żywno na Podlasiu.

Jest jednak problem. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych – to statut partii określa jej cele, strukturę i zasady działania (art. 9 ust. 1). Statut Polski 2050 w art. 26 pkt. 7 mówi: „Nie można łączyć pełnionych funkcji w Zarządzie Regionalnym z funkcją w Zarządzie Krajowym”

– alarmuje Salon24. Ekspert Onetu dr Michał Wallner z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS poinformował, że „w świetle art. 26 ust. 7 statutu nie ma wątpliwości, że Joanna Mucha, będąc członkiem zarządu krajowego partii, nie mogła być wybrana do zarządu regionalnego. Jej kandydatura, zgodnie z logiką statutu, powinna była zostać odrzucona”. 

Polska 2050 odpowiada

Do powyższych zarzutów odniosła się rzecznik partii Katarzyna Karpa-Świderek. Okazuje się, że władze Polski 2050 są zdania, że wszystko odbyło się legalnie. Powołano się na 21 pkt. 3 Uchwały Rady Krajowej Partii.

Nie ma prawnych, statutowych i regulaminowych przeszkód w tymczasowym łączeniu funkcji Przewodniczącego Regionu z funkcją członka Zarządu Krajowego

– kwituje rzecznik Polski 2050. Salon24 potwierdza, że zgodnie z powyższym dokumentem „istnieje furtka dla wybrania członka zarządu krajowego do zarządu regionu”.

„Regulamin wyborczy nie jest ważniejszy od statutu”

Z opinii eksperta dot. powyższej sprawy wynika jednak coś innego.

Statut jest swego rodzaju konstytucją partii politycznej. W świetle ustawy o partiach politycznych oraz literatury naukowej nie można stwierdzić, że regulamin wyborczy jest ważniejszy od statutu. Jest na odwrót. Tak zresztą wynika z samego statutu Polski 2050

– komentuje dr Michał Wallner. W publikacji czytamy, że „jedynym wyjściem byłoby przeprowadzenie wyborów do zarządów regionów jeszcze raz, bez udziału w nich członków zarządu krajowego, lub zmiana statutu partii”.

To kolejne wątpliwości natury prawnej po tym, jak Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050

– podsumowuje Salon24.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP Wiadomości
„Casus Belli - Po co komu ta wojna?”. Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP

Filmowe spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. Gośćmi będą Michał Orzechowski i Maciej Maciejewski

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE Wiadomości
"Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim, a wykonawcy byli w PE"

Polska była atakowana pieniądzem rosyjskim - taka jest moja teza, a wykonawcy byli w Parlamencie Europejskim, pełnili funkcje europosłów - powiedział we wtorek europoseł PiS Tomasz Poręba. Myślę, że wcześniej, czy później to zostanie udowodnione - dodał.

Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek Wiadomości
Senat za nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. 14 poprawek

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej rekomendowane uprzednio przez senackie komisje14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli.

Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra The Sims z elementami transgender [FOTO] Wiadomości
Kobieta z bliznami, odzież uciskająca genitalia. Popularna gra "The Sims" z elementami transgender [FOTO]

Popularna gra symulacyjna "The Sims" wprowadziła uaktualnienie z elementami, które sprawiają wrażenie promocji postaw transseksualnych. Gra jest popularna wśród młodzieży.

USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce Wiadomości
USA: Biały Dom nie potwierdza wizyty Bidena w Polsce

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odmówił we wtorek potwierdzenia, że prezydent Joe Biden odbędzie podróż do Polski. Nie odpowiedział też, czy "nie" Bidena dla dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy oznacza też brak zgody na wysłanie samolotów przez sojuszników.

Awaria terminali płatniczych w całej Polsce Wiadomości
Awaria terminali płatniczych w całej Polsce

Jak podaje portal Businessinsider, w poniedziałek wieczorem media społecznościowe zalała fala informacje dot. niemożnością płacenia terminali w sklepach. W wielu miejscach można płacić tylko gotówką. Informację o awarii potwierdza jeden z największych dostawców terminali w Polsce, firma PolCard.

Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz Wiadomości
Koniec ery najsłynniejszego samolotu pasażerskiego. Oddano do użytku ostatni egzemplarz

Zakończyła się produkcja legendarnego Jumbo Jeta - ostatni Boeing 747 został oddany do użytku i będzie używany przez przewoźnika Atlas Air. "Oznacza to koniec ery, w której pierwszy w historii Jumbo Jet rządził w przestworzach" - informuje we wtorek agencja Reutera. Producenci zapowiadają, że 747 będzie jeszcze latać przez całe dziesięciolecia.

Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak Wiadomości
Trzy postacie z tytułem Człowieka Roku tygodnika „Wprost”, w tym... minister Mariusz Błaszczak

31 stycznia Tygodnik „Wprost” przyznał nagrodę Człowieka Roku. Zaszczytny tytuł otrzymał minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak. Honorowym tytułem Człowieka Roku zostali uhonorowani prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, oraz Sekretarz Stanu USA Antony Blinken. 

Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO? Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Jakiego rodzaju „haki” Rosjanie mają na polityków PO?

Po skandalicznej wypowiedzi europosła Radosława Sikorskiego w radiu Zet, że Polska rozważała udział w rozbiorze Ukrainy, wydawało się przez parę godzin, że Platforma się od niej odetnie, a jej autora spotkają partyjne sankcje.

Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł Wiadomości
Jarosław Kaczyński przyjął ofertę Sikorskiego. Prezes PiS dokonał wpłaty 50 tys. zł

Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją - poinformował PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe