Wątpliwości prawne wokół działania liderów Polski 2050. „Łamią art. 26 statutu partii”

Michał Kobosko, Joanna Mucha i Maciej Żywno są nie tylko w zarządzie krajowym Polski 2050, ale od miesiąca zasiadają też we władzach regionalnych ugrupowania. Tym samym łamią art. 26 statutu partii, który zakazuje łączenia tych funkcji
– informuje red. Marcin Dobski z Salonu24 na Twitterze.
„Nie można łączyć pełnionych funkcji”
W publikacji czytamy, że na marcowym kongresie Polski 2050 zaprezentowano nowe władze partii – w zarządzie krajowym partii znalazł się oczywiście przewodniczący Szymon Hołownia, a oprócz niego: pierwszym wiceprzewodniczącym został Michał Kobosko, drugim – Agnieszka Buczyńska. Wiceszefami ugrupowania są Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska i Maciej Żywno.
Z kolei w grudniu odbyły się wybory władz regionalnych. Kobosko został wybrany na przewodniczącego w województwie dolnośląskim. Mucha została wybrana do zarządu w województwie lubelskim, a Żywno na Podlasiu.
Jest jednak problem. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych – to statut partii określa jej cele, strukturę i zasady działania (art. 9 ust. 1). Statut Polski 2050 w art. 26 pkt. 7 mówi: „Nie można łączyć pełnionych funkcji w Zarządzie Regionalnym z funkcją w Zarządzie Krajowym”
– alarmuje Salon24. Ekspert Onetu dr Michał Wallner z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS poinformował, że „w świetle art. 26 ust. 7 statutu nie ma wątpliwości, że Joanna Mucha, będąc członkiem zarządu krajowego partii, nie mogła być wybrana do zarządu regionalnego. Jej kandydatura, zgodnie z logiką statutu, powinna była zostać odrzucona”.
Polska 2050 odpowiada
Do powyższych zarzutów odniosła się rzecznik partii Katarzyna Karpa-Świderek. Okazuje się, że władze Polski 2050 są zdania, że wszystko odbyło się legalnie. Powołano się na 21 pkt. 3 Uchwały Rady Krajowej Partii.
Nie ma prawnych, statutowych i regulaminowych przeszkód w tymczasowym łączeniu funkcji Przewodniczącego Regionu z funkcją członka Zarządu Krajowego
– kwituje rzecznik Polski 2050. Salon24 potwierdza, że zgodnie z powyższym dokumentem „istnieje furtka dla wybrania członka zarządu krajowego do zarządu regionu”.
„Regulamin wyborczy nie jest ważniejszy od statutu”
Z opinii eksperta dot. powyższej sprawy wynika jednak coś innego.
Statut jest swego rodzaju konstytucją partii politycznej. W świetle ustawy o partiach politycznych oraz literatury naukowej nie można stwierdzić, że regulamin wyborczy jest ważniejszy od statutu. Jest na odwrót. Tak zresztą wynika z samego statutu Polski 2050
– komentuje dr Michał Wallner. W publikacji czytamy, że „jedynym wyjściem byłoby przeprowadzenie wyborów do zarządów regionów jeszcze raz, bez udziału w nich członków zarządu krajowego, lub zmiana statutu partii”.
To kolejne wątpliwości natury prawnej po tym, jak Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050
– podsumowuje Salon24.
"Michał Kobosko, Joanna Mucha i Maciej Żywno są nie tylko w zarządzie krajowym Polski 2050, ale od miesiąca zasiadają też we władzach regionalnych ugrupowania. Tym samym łamią art. 26 statutu partii, który zakazuje łączenia tych funkcji".
— Marcin Dobski (@szachmad) January 12, 2023
https://t.co/UB96fdL917