"Nowa Unia" – rok wyborów...

"Nowa Unia" – rok wyborów...

Jesienne wybory parlamentarne w Polsce nie będą jedynymi na Starym Kontynencie, choć akurat one będą szczególnie obserwowane. Wybory prezydenckie lub parlamentarne odbędą się jeszcze w sześciu innych krajach europejskich, w tym czterech należących do UE. Oczywiście mówimy tu o wyborach planowanych, z góry ustalonym terminie, ale do tego mogą dojść również wybory przedterminowe ,jak na Słowacji. Przegłosowano tam wotum nieufności dla rządu, ale to jeszcze nie oznacza , że znalazła się większość, która zdecyduje o nowych wyborach. Tak zdarzyć się może – tak zdarzyć się nie musi.

Tak samo, jak liczba krajów, w których odbędą się wybory nie jest pewna, tak samo liczba tychże wyborów nie jest przesądzona. Dobry jest tu przykład Bułgarii, gdzie powszechnie mówi się o wyborach na wiosnę, prawdopodobnie w kwietniu, ale z góry też zakłada się duże prawdopodobieństwo, że wiosenna elekcja nie przyniesie ostatecznego rozstrzygnięcia i będą konieczne w tym roku kolejne wybory – zapewne w  lipcu.

 

Za półtora tygodnia odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w Czechach, gdzie tradycyjnie wybiera się przez dwa dni czyli w piątek i w sobotę. Po dwóch kadencjach lewicowego, ale i eurosceptycznego - niczym Vaclav Klaus - prezydenta Milosa Zemana, Czesi wybiorą między emerytowanym generałem Petrem Pavelem, a byłym – przez dwie kadencje-  premierem Andrejem Babiszem. Ten drugi to oligarcha, który będąc szefem rządu, nie wygasił całego „combo” swoich firm, przez co doczekał się śledztw na poziomie UE (w tym europarlamentu) - bo cały czas rząd Babisza brał z Brukseli pieniądze na firmy Babisa...  Oficjalnie jest liberałem (złośliwi mówią, że liberałem-aferałem), a jego partia ANO jest częścią międzynarodówki liberalnej. Główna partia rządząca czyli będący w jednej grupie politycznej w europarlamencie z PiS-em konserwatywny ODS premiera Petra Fiali nie wystawił własnego kandydata, za to udzielił poparcia aż trzem kandydatom z dziesiątki kandydujących, a w drugiej turze na pewno poprze byłego generała na zasadzie „każdy byle nie Babisz”. Ten były spadochroniarz, tak bardzo chciał być spadochroniarzem, że aby zwiększyć swoje szanse na „załapanie się” do elitarnej jednostki komandosów zapisał się do partii komunistycznej i to w roku… 1989, gdy komuna była w ostatniej fazie agonii. Nie przeszkodziło mu to potem być szefem istotnej struktury NATO.

 

Poza naszym regionem, czyli Czechami i Bułgarią oraz być może Słowacją, wybory odbędą się też w Finlandii (2 kwietnia), Hiszpanii (maj – lokalne, grudzień – do Kortezów), Turcji (18 czerwca) oraz Szwajcarii (22 października). Z punktu widzenia UE najważniejsze są wybory w Hiszpanii i w Polsce, z punktu widzenia NATO – w Turcji.

 

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (17.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane Wiadomości
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane

Grupa internetowych aktywistów Anonymous od początku inwazji na Ukrainie prowadzi cyberwojnę z Rosją oraz Władimirem Putinem.

[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę Wiadomości
[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę

W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów – donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.

Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe