CSW. Jan Bortkiewicz: Weather report [Prognoza pogody]

Weather report [Prognoza pogody] Jana Bortkiewicza to wystawa popularyzująca twórczość artysty w formie monografii prac – fotografii i instalacji powstałych od lat 80. do dnia dzisiejszego. To pierwsza tak obszernie prezentująca twórczość Jana Bortkiewicza wystawa w Polsce. Wernisaż wystawy odbył się 9 grudnia o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Praca
Praca "5000 hełmów". Jan Bortkiewicz / Materiały CSW

Jan Bortkiewicz (ur. 1945) jest fotografem, którego prace oryginalnie łączą niepokorny charakter autora, jego baczne przyglądanie się rzeczywistości polityczno-społecznej i jej komentowanie z niezwykłą dla artysty wrażliwością. Bortkiewicz, znaczeniowo mocnym fotografiom, nadaje często malarski charakter. Udaje mu się podkreślić przekaz przy użyciu wykadrowanych do granic abstrakcji fragmentów przedstawianego świata. Świat jego fotografii jest zarówno dosadny, niekiedy drapieżny, jak i wieloznaczny i poetycki. Jak pisze prof. Andrzej Nowak:

"…Twarze, przedmioty, ruch i bezruch, zmiana i ciągłość. Trwanie i przemijanie: ludzi, miast, Polski, Europy, postaci tego świata. To wszystko jest na tych fotografiach. 

Często jakby ironicznie, z przymrużeniem oka pokazane. Fotografie-igły, przekłuwające balon kolejnych ideologii i politycznych poprawności – starego, siermiężnego Sierpa i Młota i nowszej, tak ślicznie opakowanej, błękitnej pigułki szczęścia. Święty biskup Mikołaj zamieniony w żałosnego pajaca – „mikołajka” z hipermarketowej imprezy. Język pokazany świętym teraz symbolom. Co w sercu, to na języku? Czy jednak jakieś inne tutaj można podłożyć „tłumaczenie”? Kompaktowa gilotynka, wedle oryginalnego wzoru z rewolucji francuskiej – zabawa czy groza? Imperialne centrum Europy pomniejszone do (właściwej?) wielkości znaczka pocztowego. Takie tylko przykłady ukłuć migawki..."

 

Jan Bortkiewicz

(ur. 1945) jest absolwentem szkół muzycznych w Toruniu i Wrocławiu. W 1964 r. zdał maturę w Technikum Mechanicznym we Wrocławiu. Ukończył Wyższe Studium Fotografii. W latach 1965–1968 był marynarzem na okrętach podwodnych – jako hydroakustyk pływał na ORP Kurp i ORP Sęp. Fotografią zajął się w połowie lat 60. W latach 1969–1973 pracował w Międzywydziałowym Zakładzie Fotografii PWSSP we Wrocławiu kierowanym przez Michała Diamenta. Od 1979 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, a w latach 1997–2000 był wiceprezesem Okręgu Dolnośląskiego ZPAF. Był fotoreporterem miesięczników „Polska” (1974–1981) i „Odra” (1974–1996), wykładowcą fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1982–1983). 

Pracował w Studio 4 Iserlohn (RFN 1984) i Janus Screen Studio (Nowy Jork 1985) oraz był kierownikiem artystycznym Galerii N we Wrocławiu (1994), wykładowcą fotografii artystycznej w Prywatnym Pomaturalnym Studium PHO-BOS we Wrocławiu (1995–2001). Od 1996 do 2006 był kierownikiem artystycznym Galerii Ośrodka Kultury i Sztuki – Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu. Jest autorem ponad stu plakatów, okładek płyt, katalogów reklamowych, współrealizatorem scenografii filmowych i telewizyjnych, redaktorem książek oraz organizatorem sympozjów. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Był kuratorem ponad 200 wystaw. Pracował m.in. dla BMW, PKO BP, Banku Zachodniego, Lukas Bank, KGHM, Ceramiki Bolesławieckiej, Rainbow Tours, Novity, Kowar, Urzędu Miasta Wrocławia, PSJ oraz dla Staropolanki. 
Nagrody i odznaczenia: Nagroda Kulturalna Dolnego Śląska „Silesia” (2020), Odznaka Honorowa Złota Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013), Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009), Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego za zasługi w dokumentowaniu i popularyzowaniu historii Polski (2007), Dyplom z okazji 50-lecia ZPAF za wybitny wkład w rozwój fotografii artystycznej (1997). 
Jan Bortkiewicz miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w licznych galeriach, muzeach oraz zbiorach prywatnych. 

Wystawa czynna do 26 marca 2023
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe