160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Kancelaria prezydenta RP publikuje nagranie [WIDEO]

Kancelaria prezydenta RP Andrzeja Dudy opublikowała nagranie dotyczące Powstania Styczniowego. Stworzono je dzięki współpracy Biura Prasowego KPRP oraz Muzeum Wojska Polskiego. Przedstawia pokrótce historię powstańczych sztandarów na przykładzie chorągwi oddziału Jurijewicza. W materiale ukazano także ostatnią kwaterę konspiracyjną Romualda Traugutta.
 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Kancelaria prezydenta RP publikuje nagranie [WIDEO]
/ Screen z kanału YouTube Prezydent RP Andrzej Duda

- Powstanie Styczniowe było zrywem niepodległościowym Polaków, którzy nie godzili się na dominację rosyjską - powiedział w sobotę wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości symbolicznego pochówku naczelnika powstańczego Mszczonowa ks. proboszcza Władysława Polkowskiego.

W sobotę w Mszczonowie (woj. mazowieckie) w kościele farnym św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczystość pogrzebowa naczelnika powstańczego miasta ks. Władysława Polkowskiego, w której wziął udział szef MON. Po uroczystości nastąpiło poświęcenie pomnika pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego z terenu Ziemi Mszczonowskiej, który ma być jednocześnie symbolicznym grobem ks. Polkowskiego.

Wicepremier zaznaczył, że niezależnie od tego, kto rządzi w Rosji, metody okupacji rosyjskiej są takie same, podobnie jak dążenia, które polegają na odmawianiu innym narodom samostanowienia.

"Czy Rosja była biała, jak wówczas 160 lat temu, czy czerwona za czasów komunizmu, czy teraz, kiedy jest Putinowska, metody okupacji rosyjskiej były takie same. Również dążenia rosyjskie, wtedy kiedy Rosja była imperium, były też takie same, one polegały na dążeniu do zniewolenia innych narodów, one polegały na zatrzymaniu dążeń niepodległościowych, one polegały na odmawianiu samostanowienia innym narodom" - powiedział Błaszczak.

Dodał, że obecnie przykładem takiego podejścia Rosji jest jej napaść na Ukrainę, dopuszczanie się przez najeźdźców zbrodni wojennych, odmawianie Ukraińcom wolności i samostanowienia.

Jeden z elementów polskiej tożsamości narodowej

Szef MON podkreślił, że Powstanie Styczniowe jest jednym z elementów polskiej tożsamości narodowej, i zwrócił uwagę, że weterani tego powstania darzeni byli wielkim szacunkiem w przedwojennej Polsce.

"Również marszałek Piłsudski bardzo często nawiązywał do tego czynu niepodległościowego" - zwrócił uwagę Błaszczak.

Minister stwierdził, że również obecnie odwołujemy się do czynu niepodległościowego Powstania Styczniowego, a służba dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego ma takie same źródła jak powstańców, bo wypływa z patriotyzmu oraz z obowiązku zapewnienia wolności i bezpieczeństwa Polakom.

"Wspominając o Powstaniu Styczniowym, warto też wspomnieć o tym, że nasi przodkowie stanęli do walki ramię w ramię z przodkami Litwinów, Ukraińców i Białorusinów. Wspólnie ramię w ramię walczyli o wolność" - powiedział wicepremier.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe