„Nazwiska europosłów od Katargate pokrywają się z nazwiskami atakujących Polskę”. PE wróci do antypolskich rezolucji?

Europoseł PiS Anna Zalewska była pytana między innymi o polski kontekst szalejącej w Brukseli afery korupcyjnej Katargate.
W tym kontekście przypomnijmy słynne nagranie z Parlamentu Europejskiego, kiedy do Radosława Sikorskiego Lopez Aguilar mówił, że są gotowi zrobić wszystko, żeby wesprzeć opozycję w Polsce w atakowaniu rządu. Rzeczywiście, hiszpańskie media odkryły nagranie z PE, na którym widać, jak dwoje siedzących już w areszcie eurodeputowanych podchodzi do przewodniczącego komisji Libe, dyskutuje, podaje mu jakieś dokumenty, a było to głosowanie nad zrezygnowaniem z wiz dla Kataru. Hiszpańskie media dziś pytają i karzą się wytłumaczyć temu politykowi. Jeśli popatrzymy na nazwiska europosłów uczestniczących w aferze katarskiej, to one pokrywają się z tymi, którzy atakowali Polskę
– mówi Anna Zalewska.
Z kolei na pytanie o to, czego w związku z tym oczekuje PiS, Anna Zalewska odpowiada: – Chcielibyśmy wrócić do tych rezolucji. Wymaga to jednak zmiany regulaminu, co nie jest niemożliwe, ponieważ przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zapowiedziała zmiany.
Katargate
Afera korupcyjna wybuchła w grudniu wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Jej adwokat Michalis Dimitrakopoulus poinformował w grudniu, że obrona złożyła wniosek, by zeznawała z wolnej stopy, z użyciem nadzoru elektronicznego, jednak prokuratura się do niego nie przychyliła. W efekcie Kaili pozostanie w areszcie tymczasowym w Belgii co najmniej do 22 stycznia.
Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy.
W areszcie przebywa też Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty. Rozpatrzenie wniosku Panzeriego o zwolnienie z więzienia zostało odroczone do 26 stycznia.
Europoseł Mark Tarabella to z kolei wiceprzewodniczący delegacji PE ds. stosunków z państwami Półwyspu Arabskiego. Jego dom został przeszukany przez belgijską policję. Zawiesił on swoje członkostwo w grupie Socjalistów i Demokratów.
Na początku stycznia przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch europosłów na wniosek belgijskich organów sądowych. Chodzi o Andreę Cozzolino i Tarabellę.