Zaproszenie na uroczystości związane z 8. rocznicą śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego, kapelana Solidarności

Ks. Witold Andrzejewski, wieloletni proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, kapelan gorzowskiej Solidarności i garnizonu lubuskiej policji, prałat, kanonik honorowy Kapituły Katedralnej, Honorowy Członek NSZZ „Solidarność” i Honorowy Obywatel Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W 2007 roku odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Przez pierwszych 7 lat był wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp., organizując Duszpasterstwo Akademickie. Uczył młodzież nie tylko społecznej myśli Kościoła Katolickiego, ale też rozwijał myśl patriotyczną. Organizował spotkania z czołowymi opozycjonistami w kraju, Poprzez wykłady prowadzone przez niezależnych wykładowców, młodzież poznawała zakazane przez władze PRL fakty historyczne, ubogacała się duchowo poprzez studiowanie Pisma Świętego, rozmyślań biblijnych, a także poznając zagadnienia z psychologii, socjologii, ekonomii. Współtworzył opozycyjne środowisko w Gorzowie Wielkopolskim poprzez rozpowszechnianie niezależnej prasy oraz książek z drugiego obiegu. W tym okresie współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz z Ruchem Młodej Polski.
Kapelan Solidarności
Od roku 1980 ściśle związany z NSZZ Solidarność, był kapelanem Solidarności Regionu Gorzów Wielkopolski. W okresie Stanu Wojennego tj. 13. grudnia 1981 roku odczytał z ambony list protestacyjny wszystkich proboszczów Miasta, skierowany do władz politycznych i wojskowych, potępiający stan wojenny. W latach 1982–1989 odprawiał Msze święte za Ojczyznę w gorzowskiej Katedrze w intencji prześladowanych za działalność niepodległościową, podczas których głosił patriotyczne kazania. Współorganizował pomoc rodzinom skazanych i internowanych, odwiedzał ich w więzieniu. Mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego udzielał wsparcia duchowego i materialnego.
Ks. Prałat Witold Andrzejewski był cenionym w kraju rekolekcjonistą. Od roku 1983 inicjator i organizator pieszych Pielgrzymek do Częstochowy. Zwany był Pielgrzymem Niepodległości. Jego 40-letnie bogate doświadczenie kapłańskie oraz patriotyczne zaangażowanie w sprawy Polski stawiają go jako wzór do naśladowania. Cała jego działalność patriotyczna, wychowawcza, a także społeczna była zwalczana przez Służbę Bezpieczeństwa. Jego działalność duszpasterska pozwoliła wychować wiele pokoleń młodzieży na prawdziwych patriotów i katolików. Jego życiowa postawa spowodowała, że jest, nie tylko dla mieszkańców województwa lubuskiego, wzorem i autorytetem.