Georgi Gotev: Polska – nowy zawodnik wagi ciężkiej w UE. Berlinowi i Paryżowi pozostanie się dostosować

„Polska to nowy zawodnik wagi ciężkiej w Unii Europejskiej ” – pisze na łamach Euractive.com bułgarsko-belgijski publicysta Georgi Gotev.
Żołnierz. Polska flaga Georgi Gotev: Polska – nowy zawodnik wagi ciężkiej w UE. Berlinowi i Paryżowi pozostanie się dostosować
Żołnierz. Polska flaga / TT 18 Dywizja Zmechanizowana. Fot. plut. Tomasz Borsuk

Agresja Rosji na Ukrainę wywołała zmiany tektoniczne, niektóre bardziej widoczne niż inne. Jedną z najbardziej sejsmicznych jest to, że Polska wydaje się być na dobrej drodze do stania się główną potęgą militarną UE, co niemalże czyni z niej unijną wagę ciężką na równi z tradycyjnymi potęgami gospodarczymi – Niemcami i Francją

– pisze Gotev.

Według bułgarsko-belgijskiego publicysty pełnowymiarowa inwazja Rosji 24 lutego 2022 roku potwierdziła słuszność oceny Polski o Moskwie jako bezpośrednim zagrożeniu dla Zachodu. Podczas gdy niemiecko-francuskie plany budowy „wspólnej przestrzeni od Władywostoku po Lizbonę” z Rosją uległy katastrofie.

Na zmianę roli Polski wpłynęło również przyjęcie przez nią roli „bramy” dla pomocy Ukrainie oraz plany rozwoju potencjału militarnego, które, o ile się ziszczą, uczynią z Polski wiodącą potęgę militarną w Europie. Gotev wylicza tu nie tylko plany zakupu czołgów, wielozadaniowych samolotów F-35, lekkich FA-50, ale również istotne zwiększenie nakładów na armię i liczebności wojska.

 

„Bukareszteńska Dziewiątka”

Nieprzypadkowo prezydent USA Joe Biden udaje się do Polski z okazji pierwszej rocznicy inwazji na Ukrainę.

W Polsce Biden spotka się z sojusznikami „Bukaresztańskiej Dziewiątki” (państwo gospodarz, Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Czarnogóra, Macedonia Północna, Rumunia i Słowacja), w zasadzie wschodniej flanki NATO

– pisze Gotev, który zwraca również uwagę na to, że jest to realizacją w praktyce planów Józefa Piłsudskiego i jego koncepcji Międzymorza.

Do niedawna Polska i Węgry były częściej określane mianem „czarnych owiec” Unii Europejskiej za swobodne traktowanie praworządności.

Jednak podczas gdy Węgry Viktora Orbana zachowują to miano, Polska zyskuje moralny autorytet nie tylko w NATO, ale także w UE, mimo że nie załatwiła jeszcze w pełni kwestii rządów prawa

– pisze publicysta.

Jako mechanizm współpracy Niemiec i Francji (potrzebujących dziś wobec katastrofy ich koncepcji współpracy i negocjacji z Rosją „wiarygodnego filaru”) z Polską wskazuje Trójkąt Weimarski.

W unijnym triumwiracie Polska stawiałaby na pierwszym miejscu relacje atlantyckie, co byłoby sprzeczne z pomysłami i nadziejami Francji na autonomię Europy, także w polityce obronnej.

W tym triumwiracie Warszawa ma większe szanse na wykorzystanie rosnącej siły „Nowej Europy”, często trzymanej na dystans przez „Starą Europę”.

(…)

Ale czas jest po stronie Warszawy.

W dniu, w którym Ukraina dołączy do UE, ze swoją potężną armią, bogatą w doświadczenie bojowe, środek ciężkości Europy zwróci się na wschód.

Administracja amerykańska już to wie – a Paryżowi i Berlinowi nie pozostanie nic innego, jak dostosować się do nowej rzeczywistości

– pisze Gotev.

[z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe