Afera w warszawskim MPO. Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność”: Nie jest ważny interes spółki, tylko interesy polityczne pana Trzaskowskiego

– Normalnie osoby odpowiedzialne za kierowanie spółką byłyby w takiej sytuacji odsunięte do czasu wyjaśnienia sprawy. Tutaj są inne priorytety, czyli kolesiostwo i polityka – mówi Waldemar Wolski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w warszawskim MPO.
Waldemar Wolski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w warszawskim MPO Afera w warszawskim MPO. Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność”: Nie jest ważny interes spółki, tylko interesy polityczne pana Trzaskowskiego
Waldemar Wolski, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w warszawskim MPO / fot. M. Żegliński

– Prokuratura Krajowa poinformowała o podejrzeniu nieprawidłowości w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Jak podają media, szef Pracodawców RP, b. wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO w zamian za łapówkę. Związkowcy już od dawna alarmowali, że w MPO źle się dzieje. Jak Pan skomentuje obecną sytuację?

– Jako pracownicy jesteśmy zaniepokojeni tym, co się dzieje. Ta sytuacja na pewno ma negatywny wpływ na budowany od 90 lat wizerunek spółki. Przypominam, że od dwóch lat próbujemy panu prezydentowi zwrócić uwagę na możliwe nieprawidłowości. Przeprowadziliśmy protest w lipcu ubiegłego roku, po którym spotkaliśmy się z panem prezydentem. W czasie spotkania padły z jego strony obietnice, że przyjrzy się sprawie i będzie prowadził dalsze działania. Przez parę miesięcy czekaliśmy. W tym czasie nic nie zrobiono. W grudniu odbył się następny protest i dopiero po nim na początku roku jest przeprowadzany na zlecenie prezydenta audyt wewnętrzny. Wiemy o tym z informacji nieoficjalnych, bo prezydent nawet nie raczył nas powiadomić oficjalnie o tym, że taki audyt się rozpoczyna. Nie wiemy, jaki jest zakres kontroli. Proponowaliśmy panu prezydentowi, że włączymy się w audyt, pokazując te obszary, które naszym zdaniem powinno się sprawdzić. Niestety, nie dano nam dotychczas na to szansy. Pojawiają się więc przypuszczenia, że to może być ustawione.

Jeżeli chodzi o działania służb i zarzuty, jakie prokuratura skierowała do pana Baniaka, w tej chwili od prawie tygodnia trwa kontrola służb w spółce. Są zbierane dokumenty, przesłuchiwani pracownicy, zbiera się też nieoficjalne informacje. Czekamy na rozwój sytuacji.

Jesteśmy natomiast zaniepokojeni brakiem ruchu ze strony pana prezydenta. Normalnie osoby odpowiedzialne za kierowanie spółką byłyby w takiej sytuacji odsunięte do czasu wyjaśnienia sprawy. Tutaj są inne priorytety, czyli kolesiostwo i polityka. Prezes Zdzisław Gawlik oraz jego znajomki cały czas pozostają na swoich stanowiskach, co też wzbudza nasz niepokój.

– Związki zawodowe działające w MPO już dawno domagały się zmiany kierownictwa spółki.

– Tak, podczas ostatniego protestu w grudniu wyraźnie mówiliśmy o tym, żeby przeprowadzić restrukturyzację w spółce. Tylko nie taką, o jakiej panowie prezesi mówią pracownikom, a która miałaby wiązać się ze zwolnieniami. Z takim kierownictwem po prostu nie widzimy przyszłości dla spółki. My mówimy przede wszystkim o pozbyciu się ze spółek całej biurokratycznej machiny i wprowadzeniu menedżera, który przygotuje spółkę do przetargów i do ewentualnego in-house’u.

Dotychczas bowiem ze wszystkich obietnic stawianych przez pana Włodzimierza Karpińskiego (były prezes zarządu MPO) i przez pana Gawlika (obecny prezes), że oni wprowadzą spółkę na pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o odpady w mieście, nic się nie spełniło. Nie mamy in-house’u, przetargi są wygrywane, a później są składane protesty i my te protesty przegrywamy. Obawiamy się, że restrukturyzacja będzie przeprowadzona przez obecny zarząd po cichutku i będzie ona dotyczyła przede wszystkim redukcji pracowników na dole. Bo jeżeli nie będzie odbiorów, to niestety nie będzie pracy.

– Jak obecna sytuacja może wpłynąć na przyszłość spółki?

– Na razie widać, że nie jest ważny interes spółki, tylko interesy polityczne pana Rafała Trzaskowskiego. Dopóki CBA nie sformułuje konkretnych zarzutów wobec niektórych pracowników spółki, nie wierzę, by pan Trzaskowski przeprowadził tutaj jakiekolwiek zmiany. Powinien to zrobić już w tej chwili, żeby odciąć osoby odpowiedzialne za tę sytuację. Powiedzmy sobie szczerze, pan Baniak przecież nie siedział w komisji przetargowej. Siedziały tam osoby zatrudnione w spółce. Jeżeli więc on wywiązał się z zobowiązania załatwienia tych przetargów na rzecz spółki FBSerwis, to można podejrzewać, że ktoś musiał ze strony naszej spółki też brać w tym udział. Stąd działania służb w naszej spółce. Zobaczymy, jaki będzie ich rezultat.

Tekst pochodzi z 7 (1777) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe