Urzędnicy upominają się o godne wynagrodzenia

Członkowie Porozumienia Urzędów Wojewódzkich NSZZ „Solidarność”, czyli organizacji związkowych Solidarności działających w administracji publicznej 3 lutego br. spotkali się w Warszawie, aby podsumować działania podejmowane przez te organizacje w 2022 roku. Ich celem było zwiększenie wynagrodzeń pracowników urzędów wojewódzkich.
 Urzędnicy upominają się o godne wynagrodzenia
/ fot. K. Miąskowska

Aktualny jest postulat podwyższenia kwoty bazowej w służbie cywilnej oraz poza służba cywilną o 20 procent.

– Sukcesem zakończyły się negocjacje w sprawie podwyżek prowadzone z MSWiA, w wyniku których zostały podniesione płace pracowników urzędów wojewódzkich w drugim półroczu ubiegłego roku. Podwyżki te były realnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami związkowców i możliwościami strony rządowej – poinformowała nas Krystyna Miąskowska, przewodnicząca KM NSZZ „S” przy Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

O jakim sukcesie mowa? W Sali BHP w Gdańsku 24 czerwca ub.r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” działających w kilkunastu urzędach wojewódzkich z udziałem m.in. Romana Kuzimskiego, zastępcy przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i Bartłomieja Mickiewicza, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych związku. W trakcie spotkania zostały sformułowane postulaty płacowe oraz ustalono harmonogram działań.

28 czerwca ub.r. związkowcy z urzędów wojewódzkich, reprezentowani przez czteroosobową delegację z Gdańska, Łodzi, Olsztyna i Rzeszowa przekazali Pawłowi Szefernakerowi, wiceministrowi MSWiA pismo, domagając się podwyżek dla pracowników urzędów oraz wprowadzenia systemowych zmian dotyczących kształtowania wynagrodzeń w służbie cywilnej. Bez podwyżek nastąpiłaby seria odejść z pracy.

Deklaracja o podwyżkach

Negocjacje z udziałem związkowców z „S” i wiceministra Pawła Szefernakera oraz Grzegorza Ziomka, dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA przyniosły ministerialną deklarację o podwyżkach, a za nią wojewodowie dostali dyspozycje z resortu finansów o wysokościach rezerwy budżetowej i o wypłatach od 300 do 700 złotych na merytorycznego pracownika urzędu, z wyrównaniem od 1 lipca br.

Pracownicy urzędów wojewódzkich odpowiedzialnie, z zaangażowaniem i należytą starannością wykonują – obok bieżących – także zadania związane m. in. z epidemią Covid-19 oraz z napływem uchodźców spowodowanym konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Realizowane obowiązki wymagają wysokich kwalifikacji, olbrzymiego zaangażowania i umiejętności dostosowania się do nowych zadań. Tymczasem pracownicy urzędów wojewódzkich nie mogą liczyć na godne zarobki.

– Związkowcy przedstawili Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji postulaty podwyższenia od 1 stycznia 2023 r. kwoty bazowej o 20 proc. oraz wprowadzenia systemowych gwarancji wzrostu kwoty bazowej w każdym kolejnym roku minimum o współczynnik inflacji. Będą podejmowane kolejne kroki w celu realizacji przez stronę rządową tych postulatów – informuje Miąskowska.

Związkowcy z NSZZ „S” oczekują też większej transparentności w przyznawaniu dodatków zadaniowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Wiadomości
Konrad Wernicki: Kanibalizm Tuska. Po co Platformie jedna lista?

Podczas gdy Zjednoczona Prawica, przynajmniej na razie, dała sobie spokój z przepychankami związanymi z niedoszłą reformą sądownictwa i polityką unijną, na opozycji znów rozgorzała dyskusja o wystartowaniu wszystkich partii opozycyjnych z jednej listy. W zasadzie nikt tej jednej listy nie chce, oprócz Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? Bo ta chce wszystkich pożreć.

[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego Wiadomości
[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego

Podczas Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole doszło do spięcia pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą, a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe