Pracownicy Amazona przekonują się do Solidarności

Organizacja Solidarności działająca w Amazonie jest coraz liczniejsza. Tylko w styczniu w magazynie w Sosnowcu do związku zapisało się ponad 30 kolejnych osób. Pod koniec zeszłego roku w „S” zrzeszyli się pracownicy Amazona z Łodzi, a w najbliższych miesiącach komisja Solidarności powstanie także m.in. w magazynie w Świebodzinie.
 Pracownicy Amazona przekonują się do Solidarności
/ fot. pixabay.com

– Mamy coraz więcej członków, mimo że prowadzenie działalności związkowej w Amazonie jest bardzo trudne. W czasie pracy ze względu na uwarunkowania organizacyjne firmy nie ma możliwości rozmawiania o związku. Z tego samego powodu podczas godzin związkowych działacz nie może swobodnie opuszczać pomieszczenia związkowego i również nie ma możliwości porozmawiania z pracownikami – mówi Beata Filipczyk, przewodnicząca Solidarności w magazynie Amazona w Sosnowcu. Jak zaznacza, praca związkowa pochłania cały jej wolny czas. Telefony od pracowników odbiera po godzinach, a o problemach rozmawia z nimi podczas przerw obiadowych czy w drodze do pracy. Żeby mieć lepszy kontakt z pracownikami nie przeszła na etat związkowy, mimo że mogłaby to zrobić.

Skuteczne działania związkowców

Te starania przynoszą efekty, pracownicy Amazona zapisują się do Solidarności, bo zauważają zmiany zachodzące w firmie. Jak dodaje Oliwia Rak, skarbnik „S”, najlepszy dla związkowców był zeszły rok. Jednym z sukcesów Solidarności było doprowadzenie do zmian zasad naliczania miesięcznej premii. Zgodnie z nowymi regułami pracownik ma prawo maksymalnie do 15 proc. premii w miesiącu. Jej wysokość została uzależniona m.in. od absencji i zaangażowania w pracę. Premia nie zostanie obniżana za skorzystanie z urlopu na żądanie czy wyjście w czasie pracy do zakładowego medyka, tak jak to miało miejsce wcześniej. Wcześniej teoretycznie łączna miesięczna premia również mogła wynieść 15 proc. Jednak ze względu na niejasne kryteria jej przyznawania osiągnięcie premii w takiej wysokości było mało realne.

W ciągu ostatniego roku związkowcom udało się także wywalczyć m.in. podwyższenie ekwiwalentu za pranie i ekwiwalentu za używanie odzieży roboczej w pracy. – Te sprawy ciągnęły się od 2015 roku i w końcu zostały rozwiązane – podkreśla Oliwia Rak. Efektem starań związkowców było także zmienienie zasad oceniania pracowników, dzięki czemu są one bardziej obiektywne. Pracownik ma także możliwość pisemnego zgłoszenia uwag do wystawionej mu oceny. Ponadto ocena pracownika, na jego wniosek, może zostać przeprowadzona w obecności przedstawiciela związku. – To bardzo ważne, bo wcześniej zdarzało się, że pracownik czuł się osaczony przez liderów, trudno mu się było swobodnie wypowiedzieć. Przedstawiciel związku może wziąć również udział w rozmowie dotyczącej np. zwolnienia pracownika czy ukarania go – dodaje Beata Filipczyk.

Kolejnym sukcesem związkowców było podwyższenie dodatku za pracę w okresie świątecznym, a także zwiększenie dopłaty do okularów. Dzięki staraniom „S” 24 i 31 grudnia są dniami wolnymi od pracy. Ponadto zmieniony został regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w efekcie czego wszyscy pracownicy otrzymują wyższe świadczenia.

Związek musi się rozwijać

W sosnowieckim Amazonie Solidarność powstała w 2019 roku i do grudnia zeszłego roku działała jako organizacja podzakładowa. Sytuacja się zmieniła pod koniec 2022 roku, kiedy organizacja zakładowa „S” została przeniesiona z Wrocławia do Katowic i zarejestrowana w Regionie Śląsko-Dąbrowskim. To oznacza, że teraz zasięgiem swojego działania obejmuje ona także pracowników pozostałych magazynów. Łącznie do związku należy już kilkaset osób, z czego przeszło 300 w Sosnowcu. Pod koniec zeszłego roku „S” powstała w magazynie w Łodzi, w najbliższych miesiącach komisje oddziałowe będą organizowane w Świebodzinie, Poznaniu i Szczecinie. – Tam już są członkowie Solidarności. Na razie zrzeszamy ich w Katowicach, ale stworzenie organizacji oddziałowych znacznie ułatwi nam działalność związkową, przepływ informacji i kontakt z pracownikami – wyjaśnia Beata Filipczyk. Na razie trwają przygotowanie do wyborów związkowych na kolejną kadencję.

www.solidarnosckatowice.pl

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe