Abu Zabi: Inauguracja Domu Rodziny Abrahamowej

W Abu Zabi odbyła się 16 lutego inauguracja Domu Rodziny Abrahamowej – ośrodka nauki, dialogu i modlitwy trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jest on konkretnym owocem Dokumentu o Ludzkim Braterstwie, podpisanego w lutym 2019 roku przez papieża i wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Al-Azhar.
Model Domu Rodziny Abrahamowej Abu Zabi: Inauguracja Domu Rodziny Abrahamowej
Model Domu Rodziny Abrahamowej / YT print screen/Office of Public & Cultural Diplomacy

Oprócz stojących osobno: meczetu Ahmeda El-Tayeba, kościoła św. Franciszka i synagogi Mosesa Ben Maimona, są tam wspólne sale konferencyjne i wystawowe. Pierwszych gości ośrodek, znajdujący się na wyspie Saadiyat, przyjmie 1 marca. 

Można tam będzie brać udział w nabożeństwach, wycieczkach z przewodnikiem, a także poznawać poszczególne religie w ramach programów edukacyjnych. Wszystkie trzy domy modlitwy mają ten sam zewnętrzny kształt i wymiary, wewnątrz jednak zachowują architektoniczne kody i cechy charakterystyczne dla poszczególnych religii. Zanim zostaną udostępnione, odbędzie się ich konsekracja, zgodnie z zasadami danej religii.

"Wzór współistnienia"

Zdaniem szefa Domu Rodziny Abrahamowej Mohameda Khalify Al Mubaraka, stanowi on „wzór współistnienia” w kraju, w którym mieszka obok siebie ponad 200 narodowości. Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa zainspiruje młodych ludzi na całym świecie do tworzenia bardziej pokojowego świata dla jednej wspólnej ludzkości.

"Powrócić do najistotniejszego"

Prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot zaznaczył, że Dom jest konkretnym przykładem dla ludzi różnych religii, kultur, tradycji i przekonań, jak powrócić do tego, co najistotniejsze: do miłości bliźniego. Stanie się miejscem promowania dialogu i wzajemnego szacunku, a także działań w służbie ludzkiemu braterstwu na wspólnej drodze do pokoju.

W otwarciu Domu wzięli udział m.in. wicepremier i minister spraw wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich Saif bin Zayed Al Nahyan oraz minister ds. tolerancji i współistnienia Nahyan bin Mubarak Al Nahyan.

pb (KAI/wam.ae) / Abu Zabi


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Wiadomości
Konrad Wernicki: Kanibalizm Tuska. Po co Platformie jedna lista?

Podczas gdy Zjednoczona Prawica, przynajmniej na razie, dała sobie spokój z przepychankami związanymi z niedoszłą reformą sądownictwa i polityką unijną, na opozycji znów rozgorzała dyskusja o wystartowaniu wszystkich partii opozycyjnych z jednej listy. W zasadzie nikt tej jednej listy nie chce, oprócz Platformy Obywatelskiej. Dlaczego? Bo ta chce wszystkich pożreć.

[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego Wiadomości
[WIDEO] Gorąco w Radio Opole. Tak poseł Mniejszości Niemieckiej wił się pod pytaniem wojewody opolskiego

Podczas Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole doszło do spięcia pomiędzy posłem Mniejszości Niemieckiej Ryszardem Gallą, a wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim.

Sprawdzono wariant, którego unikał „sondaż obywatelski GW”. To się Tuskowi nie spodoba Wiadomości
Sprawdzono wariant, którego unikał „sondaż obywatelski GW”. To się Tuskowi nie spodoba

Pracownia United Surveys założyła scenariusz, którego nie uwzględniono w „przełomowym sondażu” Kantara, czyli startu wspólnej listy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050 Szymona Hołowni.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe