Morawiecki: Wyskoczyliśmy z premier Meloni na herbatę. Meloni: Mamy podobne wizje UE

Po oficjalnych uroczystościach w KPRM, razem z premier Włoch Giorgią Meloni wyskoczyliśmy na herbatę, by omówić kilka dodatkowych spraw; główne tematy dzisiejszych rozmów to współpraca dwustronna oraz kontynuacja wsparcia dla wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki, Giorgia Meloni Morawiecki: Wyskoczyliśmy z premier Meloni na herbatę. Meloni: Mamy podobne wizje UE
Mateusz Morawiecki, Giorgia Meloni / (sko) PAP/Rafał Guz

Mateusz Morawiecki poinformował o tej rozmowie w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych, zamieścił też zdjęcie z tego spotkania.

 

"Pokonamy Mordor"

"Po oficjalnych uroczystościach w KPRM, razem z premier Giorgią Meloni wyskoczyliśmy na kolację, by umówić kilka dodatkowych spraw. Okazuje się, że oboje jesteśmy fanami Tolkiena. Wierzymy, że razem pokonamy Mordor. Umówiliśmy się, że następnym razem pójdziemy razem na prawdziwe włoskie cappuccino" - napisał Morawiecki w mediach społecznościowych.

"Włochy doskonale rozumieją, co dzieje się na Ukrainie i czują, jak ważne jest to dla przyszłości Europy. Razem dostarczamy broń i rozmawiamy o kolejnych dostawach po to, żeby jak najszybciej zapanował pokój. Czujemy też podobną odpowiedzialność za Europę i jej rozwój" - dodał.

 

Pierwsza wizyta Meloni

Wcześniej politycy spotkali się w Warszawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To pierwsza wizyta Meloni w Polsce, odkąd w październiku zeszłego roku stanęła na czele rządu centroprawicy po wygranych przez nią wyborach.

Premier podkreślał po tym spotkaniu, że Polska i Włochy mają takie samo spojrzenie na wojnę w Ukrainie, wizję UE i rozwiązania przez nią kwestii migracji.

Meloni podkreślała, że Ukraina może nadal liczyć na wsparcie jej kraju. "Włochy od samego początku inwazji wspierały Ukrainę finansowo, wojskowo, humanitarnie. Byliśmy i będziemy u boku Ukrainy i Polska też może liczyć na nasze wsparcie" - oświadczyła. Podziękowała także Polsce "za tę wyjątkową pracę, którą wykonuje na rzecz Ukrainy".

 

"Mamy podobne wizje tego, jak powinna wyglądać UE"

"Mamy podobne wizje tego, jak powinna wyglądać Unia Europejska. Chcemy, żeby Europa była gigantem politycznym, a nie biurokratycznym" – oświadczyła. Dodała, że Włochy i Polska pracują na rzecz Europy, w której będzie obowiązywała zasada pomocniczości, "żeby Bruksela robiła to, czego Warszawa i Rzym nie mogą robić same, ale ich nie zastępowała". Podobnie, jak Morawiecki, który wspomniał o relacjach dwustronnych oraz rozwoju handlu, premier Włoch mówiła, że jej obecność w Warszawie "pokazuje, jak silny związek łączy nasze dwa narody". Jako przykład wskazała 29 mld euro wymiany handlowej. Zwróciła uwagę, że na terenie Polski działa 60 włoskich firm, które zatrudniają 100 tys. osób. "Jesteśmy pewni, że wymiana handlowa może się jeszcze powiększyć" - zaakcentowała.

Wyraziła przekonanie, że "Unia Europejska potrzebuje konkretnych środków wspomagania firm tak, żeby nie było sytuacji, w której jedne otrzymują wsparcie, a inne nie". "Uzyskaliśmy możliwość pełnej elastyczności tych środków, które już istnieją. Będzie o tym mowa w nowym pakcie stabilności" - powiedziała Meloni.

"Europa, która w sposób pragmatyczny podejmuje pewne problemy, musi wziąć pod uwagę różne tożsamości narodów, które ją tworzą" – powiedziała Meloni. "Jesteśmy niczym, bez naszych wybitnych produktów, tego wszystkiego, co stworzyło naszą tożsamość" – powiedziała, dodając, że chodzi o to, "żebyśmy mogli dalej pić kieliszek dobrego wina i zjeść dobre mięso". "Konieczne jest branie pod uwagę tożsamości poszczególnych narodów tworzących UE" - dodała.

Wieczorem Meloni została przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na Twitterze podziękowała prezydentowi Dudzie za "przyjaźń i owocne spotkanie" w Warszawie.

"Więzy między Włochami i Polską są silne i trwałe w wymiarze dwustronnym, europejskim i międzynarodowym" - dodała premier.

Po wizycie w Warszawie udała się do Rzeszowa, skąd ma odjechać do Kijowa. (PAP)

wni/ ann/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Emerytury
Stażowe