Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna podała, że 26 osób z Afganistanu próbowało przekroczyć granicę na odcinku chronionym przez placówkę SG w Lipsku. Tłumaczyli, że kilkanaście dni wcześniej przyjechali z Rosji, a w przekroczeniu granicy pomagały im 3 osoby, które wróciły na Białoruś.
Kończy się budowa na granicy polsko-białoruskiej zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem zbudowanej wcześniej na 186 km granicy zapory stalowej o wysokości 5,5 m.
Zapora elektroniczna
Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery. Obecnie działa ona na 181 km. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży. Zakończenie prac utrudnia trudny, podmokły teren - informowała w ostatnich dniach SG.
Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej. Ograniczenia reguluje rozporządzenie wojewody z września 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE.
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie kolejowe w Kuźnicy i Siemianówce.