Petycja pracowników DPS Kombatant. „Ludziom pomagamy, a sami biedę mamy”

23 listopada 2022 r. związkowcy z organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” złożyli w trakcie sesji w Radzie Powiatu Lublinieckiego petycję, wzywającą władze Powiatu do zwrócenia większej uwagi na warunki pracy i płacy pracowników Domu Pomocy Społecznej Dom Kombatanta.
 Petycja pracowników DPS Kombatant. „Ludziom pomagamy, a sami biedę mamy”
/ fot. Region Częstochowski NSZZ "Solidarność"

Petycję przedstawiła przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Domu Pomocy Społecznej Joanna Bulik. „Nasz personel poświęca lata ciężkiej pracy na opiekę i zapewnienie komfortowych warunków podopiecznych w zamian za zarobki całkowicie niewspółmierne do narzuconych na nas obowiązków, których lista z miesiąca na miesiąc się wydłuża” - podkreśliła przewodnicząca. Z DPS-u zwalniają się bowiem pracownicy (13 osób w tym roku, nie licząc tych, którzy przeszli na emeryturę lub rentę), niezadowoleni z płac, które nie przekraczają ustawowej płacy minimalnej.

Rada Powiatu, niezależnie od petycji, zdecydowała na sesji o przekazaniu pewnej kwoty na podwyżki płac w DPS-ie, jednak oznacza to tylko, że płaca minimalna ze stycznia 2023 r. zostanie osiągnięta przez pracowników miesiąc wcześniej, w grudniu br.

„Wieloletnie zaniedbania sięgające prawie 20 lat skutkują narastającymi problemami, w tym powiększającą się listą pomieszczeń wymagających remontu, a brak termomodernizacji ma swoje następstwo w postaci temperatur osiągających w ostatnich dniach 15-17 stopni (i to w pokojach podopiecznych!)” - kontynuowała Joanna Bulik. Z informacji przekazanej na sesji przez sekretarz Zarządu Powiatu wynika, iż koszty termomodernizacji przekraczają wysokość środków, które obecnie można otrzymać z budżetu państwa. Radni zadecydowali o przekazaniu związkowej petycji do Komisji Petycji i Wniosków, prawdopodobnie więc wróci ona na sesję Rady Powiatu.

Przewodniczącą KZ na sesji wspierała grupa związkowców z DPS oraz zastępca przewodniczącego ZR Stanisław Kołodziejczyk i kierownik biura ZR Jarosław Bernat. Pikietujący przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: „Ludziom pomagamy, a sami biedę mamy” i „Ciężka praca = godna płaca”. Komisja Zakładowa zdecydowała już o wejściu w spór zbiorowy z pracodawcą; głównym żądaniem są podwyżki płac o 1000 zł brutto dla każdego z pracowników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z podatkiem VAT na żywność? Premier ogłosił decyzję Wiadomości
Co dalej z podatkiem VAT na żywność? Premier ogłosił decyzję

- W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie Ministerstwa Finansów wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie Wiadomości
Andrzej Duda: Rada Dialogu Społecznego ma teraz fundamentalne znaczenie

– Rada Dialogu Społecznego ma teraz, także w zmaganiu się ze skutkami pandemii, fundamentalne znaczenie. Nie ma innej drogi, byśmy przeszli przez ten trudny okres, jak spokojny dialog na poziomie państwowym – powiedział prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu RDS.

Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną Wiadomości
Cenna pomoc Polski dla Mołdawii przed rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną

Mołdawia, która w czerwcu tego roku uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej, pada ofiarą coraz mocniejszych ataków ze strony Rosji. Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadził serię szkoleń dla swojego mołdawskiego odpowiednika, czyli ANRCETI, by pomóc w uchronieniu państwa przed kryzysem energetycznym.

„W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam” Wiadomości
„W polityce unijnej Niemcy ostentacyjnie działają przeciwko nam”

Wiceszef MON Marcin Ociepa udzielił wywiadu „Wprost”.

Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. „Przeszłam operację usunięcia” Wiadomości
Ewa Chodakowska zachorowała na nowotwór. „Przeszłam operację usunięcia”

Ewa Chodakowska podzieliła się z internautami przejmującym wyznaniem. Okazuje się, że niedawno przeszła zabieg, który był zabiegiem usunięcia nowotworu.

„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna Wiadomości
„To zmiana zasady”. Zaskakująca decyzja FIFA przed meczem Polska–Argentyna

Rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski poinformował na Twitterze o zaskakującej zmianie podjętej przez FIFA dot. sędziowania w meczu Polska–Argentyna.

Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik Wiadomości
Strzelanina podczas akcji CBŚP w Straszynie. Nie żyje napastnik

Strzelanina w Straszynie w gminie Pruszcz Gdański. Jak podało Radio Gdańsk, do zajścia doszło w trakcie akcji zatrzymania podejrzanego przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Prokuratura potwierdziła, że doszło do użycia broni.

To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu” Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze „Strażnika Teksasu”

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w „Strażniku Teksasu” oraz „Szklanej pułapce”. Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe