Do Sejmu trafił projekt ustawy mającej na celu przekazanie Węgrom Kodeksu Korwina – XV-wiecznego zabytku piśmiennictwa. Dokument należy obecnie do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, będącej instytucją samorządową. Instytut Ordo Iuris wskazuje, że polsko-węgierska umowa z 1992 r., na którą powołują się autorzy projektu, nie przewiduje obowiązku przenoszenia zabytków między państwami. Prawnicy podkreślają, że projekt zmierza do faktycznego wywłaszczenia samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz do poważnego zubożenia dziedzictwa narodowego. Przeciwko przekazaniu projektu protestują liczne środowiska naukowe.
Świat Anno Domini 2022. Nowe rozdanie w polityce międzynarodowej
Różnice mentalne wśród narodów zamieszkujących ziemię są czasem tak ogromne że potrafią doprowadzić do konfliktów trwających całe dziesięciolecia. Oczywiście te konflikty mimo trwania przez te dziesięciolecia nie zawsze wchodzą w fazę gorącą, czyli wojnę. Ale jeśli już wchodzą, to ofiary są po każdej ze stron a okrucieństwa agresora zwykle potworne. Bo przecież trzeba anihilować wroga co by nie zagrażał światowemu pokojowi, tak jak tom sobie wyobraża pewne państwo z czerwoną gwiazdą na iglicy pewnego budynku w stolicy...
Nieco ponad rok temu we Francji wystartował program Pass Culture. Każdy młody człowiek dostaje kilkaset euro na... kulturę. Grafzero vlog literacki sprawdza jak to działa i czy w ogóle ma sens!
Po ludzku przeżywamy ofiary agresji Rosji na Ukrainę, zwłaszcza śmierć dzieci czy szerzej: ludności cywilnej. To dramat jak na warunki spokojnego i sytego Starego Kontynentu.
Wojna…
Rozpoczęliśmy Wielki Post – czas łaski. W Środę Popielcową posypanie głów popiołem pochodzącym ze spalenia ubiegłorocznych palm, poprzedziły słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Proch wskazuje na nasze pokrewieństwo z ziemią, a także kruchość i słabość ludzkiej natury zranionej grzechem pierworodnym oraz innymi grzechami. Ale to tylko część prawdy o nas. Jesteśmy bowiem także spokrewnieni z niebem. W Bożym Objawieniu przekazanym nam przez Pismo Święte i Tradycję znajdujemy wiele świadectw na ten temat. Współpracując z Bożą łaską lub ją odrzucając podejmujmy decyzje, które pokrewieństwo w nas okaże się silniejsze.
Podróże kształcą – zwłaszcza do Waszyngtonu. W ostatnich dniach swój polityczny pobyt w amerykańskiej stolicy opisałem w artykule „W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej" (GPC z dnia 24 lutego 2022), teraz garść konkluzji po tej wizycie – pisze Ryszard Czarnecki.
Wojna obronna prowadzona przez Ukrainę każe zweryfikować i przemyśleć na nowo niektóre wyobrażenia, jakie mieliśmy na temat nowoczesnych metod wojowania. Czynnik ludzki, morale i determinacja, okazują się wciąż mieć duże znaczenie.
Ulubieni rozmówcy Putina...
Rosja poza sportem, czyli musi boleć...
Sąd Rejonowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie oskarżonego o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Sytuacja miała miejsce podczas manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r. Oskarżony został uniewinniony od zarzucanych mu czynów. Prawnicy z Instytutu Ordo Iuris zapowiadają złożenie apelacji.
Lękliwe żółwie z FIM
Charków w Brukseli czyli serce mnie boli
Kobieta identyfikująca się jako mężczyzna domagała się wykreślenia z jej aktu urodzenia adnotacji z 1992 r., stwierdzającej, że poddała się w tym czasie procedurze korekty płci metrykalnej. Zarówno urząd stanu cywilnego, jak i sądy, odmówiły wykreślenia adnotacji, wskazując, że prawo nie przewiduje takiej możliwości. Kobieta złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, podnosząc, że wspomniana adnotacja w jej akcie urodzenia wywołuje u niej cierpienia psychiczne. ETPC oddalił jej skargę, wskazując, że skarżąca nie wykazała, iż doświadczyła jakichkolwiek negatywnych konsekwencji związanych ze wzmianką o jej płci biologicznej w akcie urodzenia.
Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę aktywisty LGBT przeciwko chrześcijańskiej piekarni, która odmówiła wykonania tortu wyrażającego poparcie dla „małżeństw” homoseksualnych. W 2014 r. piekarnia w Wielkiej Brytanii nie zgodziła się na upieczenie tortu z zamówionego przez aktywistę organizacji LGBT. Sądy w dwóch kolejnych instancjach uznały odmowę piekarni za dyskryminację, ale Sąd Najwyższy orzekł, że właściciele odmówili usługi nie z powodu preferencji seksualnych zamawiającego, lecz z powodu przekazu, jaki miał promować tort. Aktywista LGBT, który złożył zamówienie, wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wskazując, że orzeczenie SN narusza jego prawo do prywatności, wolności sumienia i religii oraz prawo do niedyskryminacji. ETPC odrzucił skargę, wskazując, że skarżący z niejasnych przyczyn nie podnosił takich zarzutów w postępowaniu przed sądami krajowymi, a powinien był to uczynić.
Na Twitterze napisałem, że to nie Rosja jest wytworem Putina, ale to Putin jest wytworem Rosji. Więc nawet jeśli finalnie Putin zostanie ,,zniknięty” w dowolny sposób, to problem nadal nie zostanie rozwiązany. Bo problem tkwi głęboko w samej Rosji.
UKRAINA: EMOCJE I POLITYKA
ZIO w Chinach: bilans Biało-Czerwonych
W Parlamencie Europejskim miała miejsce nadzwyczajna sesja, podczas której debatowano na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Deputowani skupili się jednak również na kwestii rzekomego naruszania przez Polskę zasady praworządności. Europoseł Sylwia Spurek domagała się m.in. podjęcia przez Komisję Europejską działań wymierzonych w Polskę i Węgry czy ratyfikacji konwencji stambulskiej przez Unię Europejską. Posłowie Europejskiej Partii Ludowej wraz z grupami S&D i Renew zaczęli za to forsować rezolucję, której celem jest odebranie Polsce środków unijnych.