Polska ostrzegała. Ostatnie dni przed wojną Rosji....
Sądząc po taktyce rosyjskiej armii w pierwszych dniach wojny, chodziło o szybkie dotarcie do kluczowych punktów i sparaliżowanie ukraińskiego państwa. Nie udało się. Co więcej, każda kolejna godzina działała na niekorzyść Putina. Gdyby zakończył wojnę w 2–3 dni… A tak Berlin nie miał szansy, żeby uniknąć zajęcia zdecydowanego stanowiska. A skoro świat tak naprawdę już wbija kołek w serce rosyjskiej gospodarki i Putin z towarzyszami nigdy już nie wrócą na salony, to co stoi na przeszkodzie, by wojnę kontynuować? Tym razem bez oglądania się na straty ludzkie, i swoje, i ukraińskie. Putinowi nie pozostało już nic innego, jak wygrać tę wojnę militarnie z Ukrainą. Za wszelką cenę. Bo co, jeśli nie? Zgodnie z tradycją Ordy znajdzie się szybko kandydat na nowego chana. Młodszy, sprawniejszy, może nawet taki, co i Zachód by z nim rozmawiał.
Obowiązek szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 może rodzić niepokój wśród kierowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą w związku z weryfikacją wypełnienia tego obowiązku przez pracowników. Obawy te mogą dotyczyć ewentualnych konsekwencji braku działań podjętych przez pracodawcę w celu weryfikacji i egzekwowania wypełnienia obowiązku szczepień. Wydaje się, że wątpliwości związane z możliwym wyciągnięciem konsekwencji przez Państwową Inspekcję Sanitarną, Państwową Inspekcję Pracy, czy samych pacjentów są pozbawione podstaw prawnych. Zasadne, z kolei, mogą być możliwe argumenty podnoszone przez pracowników, wobec których pracodawca zastosuje instrumenty wskazane przez Ministerstwo Zdrowia w komunikacie medialnym z 21 lutego 2022 roku. W obecnym stanie niepewności prawnej, działania podejmowane przez dyrektorów zakładów prowadzących działalność leczniczą powinny być wyważone i skupiać się na analizie rzeczywistego zagrożenia występującego na danym stanowisku pracy i możliwości jego zminimalizowania poprzez przyjęcie szczepienia przez konkretnego pracownika. Powyższe zostanie zweryfikowane dopiero w chwili ukształtowania się w tym zakresie jednolitej linii orzeczniczej. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat.
Od biura poselskiego w Kijowie, przez Majdan do…wojny
Na Ukrainie trwa wojna wywołana rosyjską agresją. W wyniku działań militarnych dochodzi do zbrodni wojennych, wymierzonych w ludność cywilną. Inwazja narusza przepisy prawa międzynarodowego zakazujące wojny napastniczej i uciekania się do wojny w relacjach między państwami. Instytut Ordo Iuris podjął działania w kierunku dokumentacji rosyjskich zbrodni wojennych, mające na celu pociągnięcie winnych do odpowiedzialności międzynarodowej. Doniesienia o zbrodniach można zgłaszać poprzez stronę stopwarcrimes.org oraz profil War Crimes Archive na Facebooku. Na stronie można również podpisywać petycję do Sekretarza Generalnego ONZ, Szefa Rady Unii Europejskiej oraz Prezydenta Polski z apelem o podjęcie działań zmierzających do postawienia odpowiedzialnych za zbrodnie przez Międzynarodowym Trybunałem Karnym.
Po pięciu dniach ciężkich walk już widać, że dążący do odbudowania rosyjskiego imperium Putin ugryzł więcej niż mógłby przełknąć i teraz czeka go seria kłopotów. Ogromna zasługa tu żołnierzy ukraińskich manifestujących wolę walki i ich patriotycznego i bojowego prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego...
Delegacja europarlamentu w USA. W Waszyngtonie o współpracy transatlantyckiej.
Chodzi o realne sankcje, a nie pozorowane...
Polskie DNA i sąsiedzi ze Wschodu i Zachodu
Niemcy były i są do dziś najbardziej proputinowskie z wszystkich państw europejskich.
NATO powinno rozważyć wprowadzenie nad Ukrainą strefy zakazu lotów, a tylko fizyczny demontaż Nord Stream 1 i 2 będzie trwale zabezpieczał Europę przed ponownym 'resetem' z Rosją i kolejnymi wojnami
Rentgen Tuska
Zazdroszczę Afryce
Widmo Rapallo krąży nad Europą
Podręczniki taktyki w każdej armii świata traktują walki w mieście jako wyjątkowo trudne. Trudne dla obrońców ale przede wszystkim dla atakujących. Tak było w przeszłości i tak jest teraz na Ukrainie.
I znów ten kaganek postępu w Europie, Niemcy co to brzmią bardzo dumnie zdali egzamin na bycie ostatnimi łajzami. Zysk okazał się ważniejszy od życia ludzkiego. Zamiast zamknąć definitywnie dla Rosji Swift, to oni robią sobie jaja z tej sankcji. Owszem zamykają, ale w przenośni wygląda to tak. Zamykamy główna bramę od ulicy, natomiast zostawiamy otwarte wszystkie furtki i rozkręcamy ogrodzenie z tyłu posesji co by sąsiedzi nie widzieli jak się cichcem tam będą przemykać ,,byzmesneni Putina'' Pecunia non olet, nawet od morderców z Kremla. A Niemcy kochają pieniądze, a nie życie oraz wolność dla innych narodów. Oni teraz mówią że pragną naszego dobra, dosłownie, Czyli najlepiej aby to dobro należało tylko do nich...
Nie pisałem na ten temat w ostatnim tygodniu, nie pisałem na żaden temat z przyczyn osobistych. Nagła śmierć mego starszego brata Krzysztofa była wielkim wstrząsem dla mnie o całej rodziny. Jednak też dała asumpt do przemyśleń nad kruchością życia ludzkiego, nad tym co kieruje niektórymi ludźmi którzy widzą w wojnie jedyne rozwiązanie. Także nad wartością cywilizacyjną zachodu reprezentowaną przez Niemcy czy inne kraje ze starego rdzenia Unii Europejskiej.
Świat 2021-2022: zmiany stref wpływów
Warto poważnie rozważyć wsparcie lotnicze dla dzielnie walczącej dziś z rosyjskim militaryzmem i imperializmem bohaterskiej Ukrainie przez np. wzięcie odpowiedzialności za ukraiński obszar powietrzny przez siły lotnicze NATO.
Koniec żużlowych wakacji czyli ME w Ice-Speedwayu