Prezydent Duda: "Mówienie prawdy o rosyjskiej agresji na Ukrainę jest naszym ważnym zadaniem"

Polska jest dobrze kojarzona przez państwa Afryki, dokonała postępu i jest gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami - mówił w Katarze prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, mamy też swoją rolę w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a mówienie prawdy o tym "jest naszym ogromnie ważnym zadaniem".
Andrzej Duda Prezydent Duda:
Andrzej Duda / PAP/Marcin Obara

W niedzielę prezydent uczestniczy w Katarze w V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Podczas szczytu Andrzej Duda ma poruszać kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. Prezydent w niedzielę współprzewodniczył także panelowi tematycznemu wysokiego szczebla poświęconemu kwestii wspierania mieszkańców z państw najsłabiej rozwiniętych.

Prezydent na briefingu prasowym zaznaczył, że Polska jako kraj członkowski UE i NATO obecnie jest zaliczana do państw rozwiniętych, "do bogatych państw Zachodu".

Andrzej Duda: Tak się tutaj na nas patrzy

"Tak się tutaj na nas patrzy, ale mamy tutaj w tym miejscu, na tej konferencji, tutaj na spotkaniu, gdzie przede wszystkim są obecni przedstawiciele państwa Afryki, bardzo ważną rolę do spełnienia; rolę, o której wykonanie zresztą wielokrotnie mnie osobiście prosili państw nam sojuszniczych, także w Sojuszu Północnoatlantyckim" - mówił.

Jak podkreślił, Polska jest dobrze kojarzona przez państwa Afryki z dwóch przyczyn.

"Po pierwsze nigdy nie mieliśmy kolonii, w związku z powyższym nie jesteśmy utożsamiani i nie jesteśmy oceniani wśród tych, którzy mają tę przeszłość kolonialną. Wręcz przeciwnie, wielu w Afryce wie, jaka jest nasza historia, ale możemy mówić tutaj o niej z podniesioną głową, że jesteśmy także tym narodem, który przeżył wyzysk, który przeżył okrutne traktowanie, który przeżył utratę niepodległości, który przetrwał bez własnego państwa, który był wykorzystywany, gnębiony. Dzisiaj pokazujemy tutaj nasz rozwój, mówimy przez ostatnie 30 lat dokonaliśmy wielkiego postępu, jesteśmy gotowi podzielić się z wami naszymi doświadczeniami" - powiedział.

"Ale mamy tutaj także i dodatkową rolę do wypełnienia w tym trudnym bardzo dla Europy i świata momencie. Wszyscy wiedzą, że trwa rosyjska agresja na Ukrainę - tutaj w Afryce, na Bliskim Wschodzie. Ta rosyjska propaganda niestety jest bardzo skuteczna. I mówienie prawdy o rosyjskiej agresji na Ukrainę jest naszym ogromnie ważnym zadaniem jako tych, którzy są blisko tego konfliktu, jako sąsiadów. Jako sąsiedzi Ukrainy możemy mówić o milionach uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do naszego kraju i wędrują dalej w świat. Możemy mówić o tragedii, jaką przeżywa ukraiński naród i mówimy tutaj o tym" - podkreślił prezydent.

Prezydent o rosyjskim agresorze

Jak zaznaczył, "mówimy o tym, kto tak naprawdę jest tam agresorem, kto zniszczył życie narodu ukraińskiego, kto burzy osiedla i mówimy to mocnym głosem".

"Mówimy prawdę, że jest to po prostu nic innego jak swoista neokolonialna polityka rosyjska, imperialna, (że to) imperium, które prześladuje ludzi, które porywa dzieci wywożąc je z Ukrainy w głąb Rosji, które chce rabować Ukrainę, która chce podporządkować sobie wolne, suwerenne państwo i naród".

Dodał, że rozmowy uczestników Konferencji dotyczyły także "rozmaitych tragediach, które dotykają najbiedniejsze państwa". "Mówiliśmy o o klęskach suszy, głodu, mówiliśmy o trzęsieniu ziemi, które dotknęło Syrię - a także bogatszą Turcję - ale i Syrię, przecież od lat pogrążoną w wojnie, będącą bardzo często w tak tragicznym stanie, jeszcze dodatkowo dotknęło to trzęsienie ziemi. Więc te kwestie związane z tym, jak pomóc, jakimi drogami, były dzisiaj tematem tych debat, które, które przed momentem się toczyła.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Spiegel”: Dwóch niemieckich europosłów wpłynęło na zamrożenie wypłat dla Polski Wiadomości
„Spiegel”: Dwóch niemieckich europosłów wpłynęło na zamrożenie wypłat dla Polski

Dwóch niemieckich posłów do PE – liberał i Zielony – wywierali presję na przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen w sprawie „twardego wdrożenia mechanizmu praworządności”. Efektem ich działań jest zawieszenie wypłat dla Polski i Węgier – opisuje portal tygodnika „Der Spiegel”, przypominając wydarzenia z grudnia 2020 roku, kiedy to trwała walka o „ratowanie praworządności w Europie”.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki Wiadomości
Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki

Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO] Wiadomości
Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO]

Donald Tusk w trakcie wizyty w Sosnowcu został zapytany przez jednego z uczestników spotkania o pozew wobec Telewizji Polskiej i dziennikarza Marcina Tulickiego za film "Nasz człowiek w Warszawie".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe