Burza w Brukseli: Katar finansował podróże jednego z dyrektorów generalnych KE

KE w poniedziałek znalazła się w ogniu pytań w związku z doniesieniami o tym, że szef Dyrekcji Generalnej ds. Transportu KE, Estończyk Henrik Hololei, latał na koszt Kataru liniami Qatar Airways w czasie, gdy Komisja negocjowała umowę lotniczą z tym państwem Zatoki Perskiej. KE uważa, że nie doszło do konfliktu interesów.
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli Burza w Brukseli: Katar finansował podróże jednego z dyrektorów generalnych KE
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli / Flickr/Jorge Franganillo/CC BY 2.0

Hololei - jak wskazało Politico - odbył dziewięć lotów klasy biznes, za które nie płaciła KE. Zdaniem KE loty te były "autoryzowane i odbywały się zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

"Hololei samodzielnie uznał, że nie ma konfliktu interesów"

Z informacji przekazanych przez KE na konferencji w poniedziałek wynika, że Hololei samodzielnie uznał, że w tym przypadku nie ma konfliktu interesów. Jak przekazała KE, było to zgodne z regulacjami instytucji.

Rzeczniczka KE Dana Spinant, która na konferencji w Brukseli znalazła się w ogniu pytań w tej sprawie, poinformowała jednak, że KE planuje zaktualizować swoje wewnętrzne przepisy dotyczące podróży służbowych.

Podróże będą mogły być finansowane przez strony trzecie tylko w przypadku międzynarodowych wydarzeń organizowanych przez ONZ, G7 i G20 i oficjalnych wydarzeń organizowanych przez państwa członkowskie UE.

Niewygodne pytania dla KE

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O'Reilly wysłała w poniedziałek wniosek do Komisji Europejskiej, domagając się informacji na temat lotów urzędników wyższego szczebla, które były finansowane przez Katar.

"Rzecznik zwróciła się do Komisji z pytaniem, w jaki sposób zajmuje się ona wnioskami o wyjazdy służbowe opłacane przez strony trzecie, składanymi przez członków personelu wyższego szczebla. Rzecznik zdecydowała poprosić o te szczegóły w związku z informacją, że niektóre podróże służbowe (...) szefa Dyrekcji Generalnej Komisji (Henrika Hololei) zostały opłacone w latach 2015–2021 przez rząd Kataru lub bliskie mu organizacje" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez O'Reilly.

O'Reilly chce wiedzieć również, w jaki sposób Komisja planuje zaktualizować swoje przepisy dotyczące podróży służbowych oraz poznać szczegółowe koszty podróży poniesione na rzecz KE przez strony trzecie od 2021 r.

Dodatkowo rzecznik zwróciła się do komisji z pytaniem, w jaki sposób zapewnia ona, żeby jej dyrektorzy generalni podawali do wiadomości publicznej informacje o wszystkich spotkaniach, które odbywają z przedstawicielami grup interesu.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou Wiadomości
To już oficjalne. Robert Lewandowski nie zagra w przyszłym sezonie na Camp Nou

Robert Lewandowski i jego drużyna nie zagrają już w kolejnym sezonie na legendarnym Camp Nou. FC Barcelona na pewien czas zmieni swój stadion.

Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Emerytury
Stażowe