Paweł Kukiz: Stoimy przed historyczną szansą. Tuskowi nie wierzę za grosz

– To nie jest jakaś sympatia do Prawa i Sprawiedliwości, tylko sympatia do Polski, bo dopuszczenie opozycji do władzy byłoby sprzeczne z interesem Rzeczpospolitej – powiedział Paweł Kukiz w rozmowie z Radiem Wnet.
Paweł Kukiz Paweł Kukiz: Stoimy przed historyczną szansą. Tuskowi nie wierzę za grosz
Paweł Kukiz / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Silar

Na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu rozpatrywana będzie ustawa autorstwa koła Kukiz’15 o referendach lokalnych. Ustawa została wskazana przez Pawła Kukiza jako jeden z podstawowych warunków wspólnego startu z PiS-em: – Jestem jak niewierny Tomasz, ja muszę po prostu najpierw mieć te ustawy [o sędziach pokoju i o referendach] i wtedy możemy mówić o klimacie. Na razie czekam po prostu na uchwalenie tych dwóch ustaw. Jestem co prawda już bardziej optymistycznie nastawiony, bo tak jak już powiedziałem, ustawa o referendach dzisiaj będzie czytana. (…) Zostaje nam tylko jeszcze ta jedna [ustawa o sędziach pokoju], którą przede wszystkim blokuje pan Ziobro, ale mam zapewnienia ze strony Polskiego Stronnictwa Ludowego, że zagłosują za sędziami pokoju i te ustawy będziemy mieli uchwalone.

 

Wspólne listy

Politycy Prawa i Sprawiedliwości coraz częściej mówią, że chętnie widzieliby ruch Kukiz’15 na wspólnych listach, sam Paweł Kukiz przyznał, że jest otwarty na rozmowy o wspólnej liście i tylko czeka na propozycję rozmów ze strony prezesa Jarosława Kaczyńskiego: – Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość zaproponuje wspólny start, to rozpocznę rozmowy. Ja w każdym razie na pewno nie będę z własnej woli sam zabiegał o to, żeby być w Sejmie za wszelką cenę dla samego Sejmu. Trzeba będzie po prostu usiąść do stołu i porozmawiać o zniesieniu immunitetów dla posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów, pozostawienie tylko immunitetu materialnego. No i sprawa kluczowa – zmiana ordynacji wyborczej na model mieszany, na taką formułę, gdzie każdy obywatel Rzeczpospolitej otrzyma indywidualne, bierne prawo wyborcze do Sejmu.

Nie będę przyczyniał się do zwycięstwa opozycji, która będzie grała w interesie Brukseli

– podkreślił Paweł Kukiz.

 

Stawka wyborów

Zdaniem Pawła Kukiza stawka jesiennych wyborów jest niezwykle ważna i dotyczy znaczenia pozycji Polski na arenie międzynarodowej: – Uważam, że jeśli chce się te wybory wygrać, to Zjednoczona Prawica powinna iść jak najszerszym frontem. Ja mogę myśleć o panu Ziobrze to, co myślę. Natomiast na pewno w interesie całej Zjednoczonej Prawicy jest duży, szeroki, jak największy blok. Powiem jeszcze inaczej, to nie jest jakaś sympatia do Prawa i Sprawiedliwości, jest natomiast sympatia do Polski, jest miłość do Polski, i mamy taką sytuację geopolityczną, że zwycięstwo drugiej strony, bez względu na różne bezeceństwa, jakich dopuszcza się PiS obecnie czy od jakiegoś czasu, na pewno dla Polski byłoby tragedią i byłoby sprzeczne z interesem Rzeczpospolitej, biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację geopolityczną, gdyby władzę objęła opozycja – podkreślił Paweł Kukiz.

Natomiast tak jak powiedziałem, biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną, nie będę przyczyniał się do zwycięstwa opcji, która będzie grała w interes Brukseli, a nie interes Rzeczpospolitej – przyznał lider ruchu Kukiz’15.

 

„Tuskowi za grosz nie wierzę, on będzie rządził w interesie Brukseli”

Paweł Kukiz w rozmowie z Radiem Wnet: – Ja Tuskowi za grosz nie wierzę, więc to jest podstawowa sprawa. Więc pomijając, czy pan Tusk nagle doznałby olśnienia i chciał te swoje własne postulaty sprzed lat wprowadzić, czy nie, jestem przekonany, że w przypadku objęcia władzy przez opozycję będzie działała w interesie Brukseli, a nie w interesie Rzeczpospolitej. A biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie, zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, my stoimy przed historyczną szansą zmiany pozycji Polski w Europie, naprawdę mocnej pozycji Polski w Europie.

Gość Radia Wnet odniósł się również do afery w NCBR, wskazując na potrzebę zmian w prawie, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych sytuacji: – Przede wszystkim powinna zostać zmieniona legislacja. Legislacja powinna być skonstruowana tak, by uniemożliwiać tego typu procedery w przyszłości, tak jak to było przy ustawie antykorupcyjnej. Proszę zauważyć, że pierwszą ofiarą ustawy antykorupcyjnej, którą uchwaliliśmy wspólnie z PiS-em, jest właśnie Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego że te wpłaty przez spółki Skarbu Państwa na rzecz partii politycznych to nie jest proceder, który się rozpoczął w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale do tej pory nie było ustawy antykorupcyjnej i nie było obowiązku wykazywania rejestru umów i wpłat partyjnych.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO] Wiadomości
Mamy przełamanie Roberta Lewandowskiego. Koncert goli w meczu FC Barcelona z Elche [VIDEO]

Robert Lewandowski wreszcie się przełamał i strzelił już dwa gole w meczu FC Barcelona - Elche.

Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych Wiadomości
Setki tysięcy demonstrantów w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych

Mimo zawieszenia przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa na ulice izraelskich miast wyszło w sobotę ponad 160 tys. ludzi, domagających się bezwarunkowej rezygnacji z tego projektu - podały izraelskie media powołując się na policję. Według organizatorów demonstracji bierze w nich udział około 450 tys. osób.

Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy Wiadomości
Niemiecka telewizja przewiduje polsko-niemiecki konflikt ws. odbudowy Ukrainy

Niemiecka geostrategiczna koncepcja budowy "wspólnej przestrzeni od Władywostoku do Lizbony" w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, uległa katastrofie. Niemcy usiłują się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica Wiadomości
Według sondaży i mediów niedzielne wybory w Finlandii wygra eurosceptyczna prawica

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Finlandii zapewne zwycięży, ale z minimalną przewagą, jedna z dwóch partii prawicowych. Socjaldemokraci premier Sanny Marin – według sondaży – muszą atakować z trzeciej pozycji. Jeśli wygra nacjonalistyczna partia Finowie, to będzie „uszczerbek” dla reputacji kraju – komentuje miejscowa prasa.

Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej Wiadomości
"Czas na kandydata na Sekretarza Generalnego NATO z Europy środkowo-wschodniej"

Nowy sekretarz generalny NATO z Europy środkowo-wschodniej? "Polska powinna wystawić swoją kandydaturę na Sekretarza Generalnego" - napisał za pośrednictwem Twittera europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności Wiadomości
Ruszył Konkurs poświęcony Janowi Pawłowi II dla pozbawionych wolności

Ogólnopolski Konkurs „Św. Jan Paweł II Wielki – Apostoł Miłosierdzia ”, skierowany jest do osób osadzonych w Zakładach Karnych i Aresztach Śledczych na terenie Polski. Celem konkursu jest upamiętnienie postaci Św. Jana Pawła II i popularyzacja Jego dziedzictwa. Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcu 2023 roku.

Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia Wiadomości
Sprawa Iwony Wieczorek. Nowe, szokujące ustalenia

Nowe ustalenia dziennikarzy w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Przebadano wariografem blisko 40 świadków. Żadna z tych osób nie przeszła badania pozytywnie.

Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja Wiadomości
Tusk odebrał głos kibicowi Ruchu Chorzów. Jest reakcja

Donald Tusk niedawno przyjął zaproszenie do domu jednego z kibiców Ruchu Chorzów. Lider Platformy Obywatelskiej nawet opublikował z tego spotkania nagranie w mediach społecznościowych. Jednak przy kolejnej konfrontacji ze Sławomirem Kordelą (kibicem Ruchu, który gościł Tuska w domu) postanowił odebrać mu głos i publicznie zrugać. O tej sytuacji wspomniał w jednym z wywiadów Szymon Michałek – inny kibic klubu z Chorzowa.

Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO] Wiadomości
Aktywiści klimatyczni wlali niezidentyfikowany płyn do słynnej włoskiej fontanny [VIDEO]

Troje młodych ludzi, przedstawiających się jako aktywiści klimatyczni, wylało w sobotę z kanistra czarny płyn do wody w zabytkowej fontannie na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Sprawcy zostali zatrzymani przez karabinierów. Czyn ten potępił włoski minister kultury.

Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki: Dopóki PiS rządzi Polską, dopóty program 500+ nie jest zagrożony

Rodzina 500+ to największy program społeczny w polskiej historii; jest symbolem efektywnego i sprawiedliwego państwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że dopóki PiS rządzi Polską, dopóty ten program nie jest zagrożony.

Emerytury
Stażowe