Wystawa prac kronikarza Solidarności Tomasza Gutrego [Relacja]

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystawy prac legendarnego fotoreportera „Tygodnika Solidarność” Tomasza Gutrego, którego zdjęcia na przestrzeni lat wykorzystywane były w wielu miejscach na świecie.
 Wystawa prac kronikarza Solidarności Tomasza Gutrego [Relacja]
/ fot. Andrzej Choinacki/Tygodnik Solidarność

Wernisaż odbył się 10 marca br. w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Spotkanie poprowadziła sekretarz redakcji „Tygodnika Solidarność” Beata Rojek. Po wystawie zebranych oprowadzała dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Barbara Michałowska.


Tomasz Gutry

– Dzisiaj możemy zaprezentować tylko skromną część dorobku fotograficznego Pana Tomasza Gutrego, ale jego bogaty dorobek jest zapewne Państwu znany. To ogromny zaszczyt, że dane mi było spotkać Pana Tomka na swojej drodze, współpracować z nim, korzystać z jego dorobku i ogromnego archiwum. Panie Tomku, chciałem Panu podziękować za trzydzieści lat pracy w „Tygodniku Solidarność” i prosimy o dalsze lata Pana wsparcia, zaangażowania dla „Tygodnika Solidarność”. Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować wszystkim, dzięki którym ta wystawa mogła się odbyć, przede wszystkim Barbarze Michałowskiej, Małgorzacie Lewickiej, Beacie Rojek, Mateuszowi Kosińskiemu i Grzegorzowi Zawadzkiemu. Bardzo Wam dziękuję za przygotowanie tej wystawy. Dziękuję również Instytutowi Pamięci Narodowej za wsparcie nas w realizacji tego projektu – mówił podczas wernisażu redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski.


Redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski z sekretarz redakcji Beatą Rojek podczas laudacji

 


Sekretarz NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze Grzegorz Iwanicki z Tomaszem Gutrym

Tomasz Gutry – znany ze swojej skromności – pytany, jak robi się tak dobre i ważne dla historii zdjęcia, odpowiada, że po prostu chodził po mieście z aparatem i pojawiał się tam, gdzie „coś” się działo. Jednak chodzenie z aparatem fotograficznym pomiędzy milicją, stawanie naprzeciw szpaleru uzbrojonych zomowców nie było zwykłym chodzeniem po mieście. W PRL-u trzeba było mieć odwagę, by fotografować bestialstwa władzy. Każde wyjście w miasto i fotografowanie demonstracji niosło za sobą ryzyko bycia aresztowanym, spałowanym przez milicję lub skutkowało problemami w pracy. Tomasz Gutry, będąc wiernym swojemu powołaniu, przeszedł to wszystko.


Barbara Michałowska oprowadza po wystawie

Krzysztof Świątek, redaktor naczelny Polskiego Radia 24, wcześniej redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, podkreślił, że praca z Tomaszem Gutrym to było spotkanie z osobowością. – Tomasz dla „Tygodnika Solidarność” to jest po prostu ważny człowiek. Każdy, kto się z nim zetknął, wie, że to prawdziwa kopalnia anegdot, osoba, który ma ogromną wiedzę o najnowszej historii Polski. Dorobek Pana Tomka liczy około pół miliona zdjęć. To rasowy fotoreporter i dokumentalista historii Solidarności. Tomasz Gutry to w końcu zasłużony działacz opozycji antydemokratycznej, co ma potwierdzone w dokumentach. Wystarczy zamienić z nim kilka zdań, by stwierdzić, że ta historia w nim żyje – podkreślał Krzysztof Świątek.


Redaktor naczelny Polskiego Radia 24 Krzysztof Świątek z Tomaszem Gutrym

Pani Ewa Tomaszewska, zasłużona działaczka Solidarności, nauczyciel akademicki i polityk, wspominała lata wspólnej walki opozycyjnej z Tomaszem Gutrym, wspólne pasje, jego zamiłowanie do Tatr i doskonałe fotografie przyrody, które również są w przebogatym archiwum legendarnego fotoreportera „Tygodnika Solidarność”.


Ewa Tomaszewska

 

Tomasz Gutry i Agnieszka Żurek, dziennikarka „Tygodnika Solidarność”


Tomasz Gutry z Beatą Rojek i Małgorzatą Lewicką

 

Wywiad dla Polskiego Radia 24

Wystawie towarzyszy wydanie albumu ze zdjęciami Tomasza Gutrego pt. „Trudno przejść obojętnie”, który będzie można nabyć w sklepie internetowym pod adresem: www.solidarnosc.sklep.pl.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe