"Rózga dla Polski". Kuriozalny tekst byłego ambasadora Niemiec w Polsce na łamach Politico

Niebezpieczna polityka pod hasłem „najpierw Polska” będzie kontynuowana, „jeśli obecny rząd zostanie ponownie wybrany jeszcze w tym roku” - alarmuje na łamach Politico Arndt Freytag von Loringhoven, były ambasador Niemiec w Warszawie. Omówieniu jego tekstu Deutsche Welle nadało równie szokujący tytuł - "Laurka i rózga dla Polski od byłego ambasadora Niemiec"
Arndt Freytag von Loringhoven
Arndt Freytag von Loringhoven / Screen YT International Institute for Counter-Terrorism

Tekst, który na łamach Politico ma tytuł "Brawo Polska za wspieranie Ukrainy. A teraz pogódź się z Niemcami" w jakiejś części rzeczywiście zawiera rytualne pochwały wobec Polski, która jest "najzagorzalszym sojusznikiem Ukrainy" i w której "bije serce Europy" i która "może pretendować do przywództwa moralnego".

 

Były ambasador łaje Polskę

Wydaje się jednak, że naprawdę istotną jego częścią jest część, w której były ambasador Niemiec w Polsce łaja Polskę i Prawo i Sprawiedliwość - "w tym samym czasie nacjonalistyczna i nieliberalna polityka polskiego rządu nadal podważa jedność Europy" - pisze Loringhoven, który "chce współpracować".

- „Z osobistego punktu widzenia, jako byłego ambasadora Niemiec w Polsce, najbardziej bolesną – i przynoszącą efekt przeciwny do zamierzonego – częścią polskiej polityki jest antagonizm wobec mojego kraju. A jeśli Europie ma się udać pokonanie rosyjskiej agresji, Warszawa i Berlin muszą nauczyć się współpracować”

(...)

- "Polska zawsze przedkładała suwerenność narodową nad solidarność europejską” a „obecny rząd Polski zaatakował fundamentalny filar UE – praworządność”

- pisze Loringhoven, podczas gdy kwestia rzekomego "ataku na praworządność" jest wyłącznie mechanizmem "głodzenia Polski" i celowego odbierania jej narzędzi prowadzenia polityki zagranicznej.

 

"Nagonka na Niemców"

- „Nagonka na Niemców pozostaje znakiem rozpoznawczym rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, której lider Jarosław Kaczyński oskarża Berlin o próbę stworzenia «Czwartej Rzeszy» przez Brukselę”

- skarży się były ambasador Niemiec podczas, gdy w niemieckich mediach trudno o obiektywne doniesienia na temat Polski, jeśli cytowane są jakieś opinie, to wyłącznie osób w ten czy w inny sposób kojarzonych z proniemiecką opozycją w Polsce, a realizująca niemieckie interesy Bruksela, brutalnie wpływa na politykę wewnętrzną Polski. Loringhoven nie unika również odniesień do kwestii reparacji i "współpracy Morawieckiego z przyjaciółmi Putina", co w ustach ambasadora Niemiec w czasie kiedy Niemcami rządziła Angela Merkel, brzmi wyjątkowo osobliwie.

- „To tragiczne, że stosunki polsko-niemieckie popsuły się właśnie wtedy, gdy Niemcy zerwały ze swoją niegdyś świętą Ostpolitik”

- stawia dziwaczną tezę były ambasador Niemiec. Nie jest bowiem tajemnicą, że "stosunki popsuły się" w w 2015 roku. I to nie z polskiej winy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0 Wiadomości
Reprezentacja Polski wymęczyła zwycięstwo nad reprezentacją Albanii 1:0

Polska wygrała w Warszawie z Albanią 1:0 (1:0) dzięki bramce Karola Świderskiego w swoim drugim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Trzy dni wcześniej biało-czerwoni ulegli w Pradze Czechom 1:3.

Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. PiS wygrało zimę Wiadomości
Nowy sondaż. Kantara. Ogromna strata Platformy. "PiS wygrało zimę"

Pracownia Kantar znana jest z "sensacyjnych" sondaży. W grudniu 2022 roku opublikowała sondaż, w którym Platforma Obywatelska prowadzi. Tym razem jest inaczej.

Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie Wiadomości
Ocenzurowano i przeredagowano powieści Agaty Christie

Klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych - poinformowała w poniedziałek stacja CNN. Dzieła "królowej kryminału" poddano redakcji w celu usunięcia rasistowskich odniesień i innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.

Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO] Wiadomości
Feministka zaatakowana przez agresywny tłum transaktywistów [WIDEO]

Kellie-Jay Keen-Minshull, znana także jako Posie Parker jest radykalną feministką, założycielką ruchu „Standing for Woman” i doradcą Frontu Wyzwolenia Kobiet. Występuje również przeciwko kwestionowaniu pojęcia płci przez ruchy transaktywistów.

Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO] Wiadomości
Nerwowo na spotkaniu z Tuskiem. Przewodniczący Platformy stracił cierpliwość [WIDEO]

Donald Tusk spotkał się w poniedziałek z wyborcami w Strzelcach Opolskich. Podczas spotkania doszło do nieprzyjemnej sytuacji. „Nie dokończy pan, odebrałem panu głos” – takie słowa usłyszał od Donalda Tuska jeden z uczestników spotkania.

„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy Wiadomości
„Ze względu na moją rodzinę…” Pilne oświadczenie Joanny Krupy

Zagraniczne media informują, że znana polska modelka Joanna Krupa rozwodzi się ze swoim mężem Douglasem Nunesem. Gwiazda wydała oświadczenie.

Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn Wiadomości
Pilny komunikat GIS. Został przekroczony dopuszczalny poziom aflatoksyn

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn – substancji produkowanych przez grzyby pleśniowe. Komunikat dotyczy czterech różnych opakowań.

Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną Wiadomości
Ukraina. Nie żyje polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną

„Dziś nad ranem, w wyniku ciężkich obrażeń doznanych 16 marca, zmarł w Kijowie polski wolontariusz zaangażowany w pomoc humanitarną na Ukrainie” – poinformował na Twitterze minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią Wiadomości
Jest skład reprezentacji Polski na mecz z Albanią

Obrońca Bartosz Salamon oraz napastnik Karol Świderski są w podstawowym składzie piłkarskiej reprezentacji Polski na mecz z Albanią w eliminacjach Euro 2024. Początek spotkania na PGE Narodowym w Warszawie o godz. 20.45.

„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg Wiadomości
„Niestety nikogo to nie ominie”. Katarzyna Cichopek przeszła zabieg

Katarzyna Cichopek poinformowała swoich obserwatorów na Instagramie, że w końcu udała się na zabieg. „Niestety nikogo to nie ominie” – wyznała gwiazda „Pytania na śniadanie”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe