Ekspert zbadał surowe dane „sondażu obywatelskiego GW”: Wynik opozycji jest FA-TA-LNY. W każdym wariancie

„(...) Wynik opozycji jest fatalny! (może się oczywiście zmienić do wyborów) ale wygląda na to, że ktoś szuka kozła ofiarnego dla spodziewanej porażki. Nawet w wariancie jednej listy opozycja jest daleka od sukcesu” – pisze na Twitterze nt. głośnego „obywatelskiego sondażu GW” prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej i publicysta oko.press Łukasz Pawłowski.
Obrady Sejmu RP Ekspert zbadał surowe dane „sondażu obywatelskiego GW”: Wynik opozycji jest FA-TA-LNY. W każdym wariancie
Obrady Sejmu RP / fot. Twitter - @Kancelaria Sejmu

W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” opublikowała bardzo duży sondaż, który przeprowadził Kantar Public na zlecenie Fundacji Forum Długiego Stołu. Autorzy chcieli sprawdzić, „jaki scenariusz byłby optymalny dla demokratycznej opozycji, gdyby wybory parlamentarne odbywały się dziś”. Przepytano 4 tys. respondentów, osobno o różne warianty.

Eksperci wskazywali w mediach społecznościowych, że w sondażu brakuje odpowiedzi na zupełnie podstawowe kwestie. 

Czytaj więcej: Ekspert po sondażu „GW”: Kilka pytań otwartych do „szantażu obywatelskiego” dla niepoznaki nazwanego „sondażem obywatelskim”

Ekspert przedstawia surowe dane

Tymczasem w środę na Twitterze obszerny wpis opublikował prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej i publicysta oko.press Łukasz Pawłowski. Przedstawił on i skomentował „surowe dane” badania, z których wynika, że w wariancie gdy jest jedna lista opozycji, wyniki wyglądają następująco: 

  • KO + PL2050 + Lewica + PSL: 35,6% 
  • PiS: 31,8%
  • Konfederacja: 11,6%
  • Inna partia: 12,7%
  • Nie wiem: 8,2%

To są wyniki „raczej” i „zdecydowanie” pójdę na wybory. Tutaj uwaga – Kantar zawsze w taki sposób prezentuje dane w swoich badaniach dla klientów bo ma doświadczenie (my też) że wynik wtedy jest bliższy wynikom wyborów. Nawet zakładając, że „inna partia” wynika z błędu metodologii (inna partia to zawsze odpowiedź nieczytana) a nie np 5-6% dla Bezpartyjnych Samorządowców to ten wynik dla opozycji jest FA-TA-LNY 

– wskazuje Pawłowski. Jak podkreśla, „nie ma opcji by jedna lista miała tutaj ponad 231 mandatów”.

Wybieranie sobie tylko „zdecydowanie pójdę” to działanie jawnie w sprzeczności z doświadczeniem firmy, która badanie realizowała. Każdy kto miał choć raz w życiu w ręce raport Kantar wie, że „enka” czyli brana liczba odpowiedzi w Kantar jest zawsze w granicach N=700–800 właśnie dlatego, że Kantar bierze odpowiedzi raczej i zdecydowanie pójdę na wybory

– tłumaczy ekspert i dodaje, że jeśli autorki badania będą chciały zarzucić mu kłamstwo, to „chętnie odszuka jakiś raport Kantar”. 

Wydźwięk wyniku tych badań powinien być zupełnie inny. Wynik opozycji jest fatalny! (może się oczywiście zmienić do wyborów) ale wygląda na to, że ktoś szuka kozła ofiarnego dla spodziewanej porażki. Nawet w wariancie jednej listy opozycja jest daleka od sukcesu. Od miesięcy wielu pisało o tym, że polityka „anty-PiS” to jest zdecydowanie za mało, żeby wygrać wybory. Te wyniki to potwierdzają

– komentuje Łukasz Pawłowski. 

Kantar pokazuje, że dzisiaj opozycja by te wybory przegrała, czy by startowała razem, w dwóch blokach, czterech – obojętnie. To powinien być nagłówek w Gazecie Wyborczej

– podsumował ekspert.

 


 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe