Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Wiktor Orban i Recep Erdogan Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu
Wiktor Orban i Recep Erdogan / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET | PAP/EPA/NECATI SAVAS

Administracja Joe Bidena zaprosiła przedstawicieli około 120 krajów na Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się 28–30 marca. Dla administracji Bidena inicjatywa ta jest wysoko na liście priorytetów polityki zagranicznej i ma na celu wsparcie demokracji na całym świecie i powstrzymanie wzrostu autokracji. 

Okazuje się, że wśród zaproszonych zabrakło dwóch istotnych państw NATO – Turcji i Węgier.

„Decyzja ta odzwierciedla rosnące zaniepokojenie administracji Bidena”

Wykreślenie Turcji i Węgier z listy zaproszonych zostało potwierdzone przez trzech urzędników administracji USA. Poinformowano, że decyzja ta odzwierciedla rosnące zaniepokojenie administracji Bidena stopniem demokratycznego regresu w Turcji i na Węgrzech. Mimo to Waszyngton polega na obu krajach, których wsparcie jest niezwykle istotne w strategii Zachodu przeciwko Rosji, tym bardziej w czasie wojny na Ukrainie. Ponadto oba kraje muszą zatwierdzić zgodę na przystąpienie zarówno Finlandii, jak i Szwecji do NATO, co do tej pory nie nastąpiło.

Ten afront ze strony Joe Bidena prawdopodobnie jeszcze bardziej zaogni napięcia między Waszyngtonem a dwoma sojusznikami z NATO, a także zwiększy dystans między resztą sojuszu NATO i UE a dwoma odstającymi państwami

– komentuje „Foreign Policy”.

Szczyt na rzecz Demokracji

Nadchodzący Szczyt na rzecz Demokracji, zaplanowany od 28 do 30 marca, obejmuje szereg osobistych i wirtualnych wydarzeń w Waszyngtonie i czterech krajach partnerskich – Kostaryce, Korei Południowej, Holandii i Zambii –  z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i innych 20 najwyższych rangą urzędników administracji.

Jak podkreślają przedstawiciele administracji USA, w sprawie szczytu chodzi zdecydowanie o coś więcej niż o to, kto znalazł się na liście zaproszonych, a kto nie.

Stany Zjednoczone nie są zainteresowane postrzeganiem tego wydarzenia jako wszechogarniającego osądu stanu demokracji innego kraju. To nie jest intencja. Jeśli chodzi zarówno o Turcję, jak i Węgry jesteśmy zaangażowani w dalsze wzmacnianie naszych relacji z obydwoma krajami. Obaj są ważnymi sojusznikami NATO i pracujemy razem nad wieloma kwestiami będącymi przedmiotem wspólnego zainteresowania

– podsumował jeden z wyższych urzędników administracji USA, który zastrzegł sobie anonimowość.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu z ostatniej chwili
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu

Szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk szkolny dla klimatu, oświadczyła, że kończy swój udział w tym proteście. Ruch piątkowych manifestacji obiegł świat, ale z czasem osłabł na znaczeniu. W Szwecji młodzi popierają prawicę.

Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania z ostatniej chwili
Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania

Czy Donald Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? – takie pytanie zadała Polakom pracownia Social Changes.

Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi z ostatniej chwili
Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi

Polska silna, aspirująca do odgrywania współmiernej do jej potencjału roli w Europie nie jest w smak Berlinowi i polskim środowiskom kompradorskim – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do Forum Klubów "Gazety Polskiej" woj. podlaskiego cytowanym przez portal niezalezna.pl.

Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego

Szefowie MSW państw unijnych przyjęli w czwartek stanowisko negocjacyjne, dotyczące reformy regulacji migracyjnych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli to rozwiązanie faktycznie wejdzie w życie, presja migracyjna na Niemcy powinna w przyszłości się zmniejszyć, Berlin jest zwycięzcą tego kompromisu - komentuje w piątek portal dziennika "Welt".

Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej z ostatniej chwili
Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej

Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka – przekazała w piątek poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Parlamentarzystka miała 85 lat.

Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło

Niemieckie elity zawsze są gotowe do tropienia "łamania praworządności", ale zachowują wymowne milczenie wobec wpisu współprzewodniczącej prawicowej partii AfD Alice Weidel, która sugeruje, że wschodnie Niemcy są tak naprawdę "środkowymi Niemcami" – zwróciła uwagę była szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły dużą liczbę uchodźców z Ukrainy z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły "dużą liczbę uchodźców z Ukrainy"

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Teraz oba kraje są zagrożone karami. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Czech.

Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi z ostatniej chwili
Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi

Z raportu Instytutu Pokolenia "Smartfon? Tak, ale z głową!" wynika, że regularne przekraczanie przez młodych ludzi granic bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych powoduje nie tylko samotność, problemy z zaufaniem do innych ludzi, ale też wiele problemów zdrowotnych.

Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów z ostatniej chwili
Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów

Grupa ponad 20 cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kamieniami i cegłami obrzucony został służbowy samochód SG. To kolejne uszkodzone auto formacji w wyniku ataków migrantów – podała w piątek SG.

„Padł z wrażenia”. Piotr Kraśko zaliczył upadek na wizji [WIDEO] z ostatniej chwili
„Padł z wrażenia”. Piotr Kraśko zaliczył upadek na wizji [WIDEO]

Trwa turniej tenisowy French Open 2023, podczas którego Polskę reprezentuje Iga Świątek. Jej przeciwniczką będzie Czeszka Karolina Muchova. Dziennikarz Piotr Kraśko udał się do Paryża, by komentować bieżące wydarzenia. Sieć obiegło nagranie, na którym widać, jak reporter nagle upada. Co się stało?

Emerytury
Stażowe