Niemcy nie odpuszczają. Będzie kolejna skarga na kopalnię Turów

Z informacji podanych przez niemieckie media wynika, że saksońska Żytawa ma zamiar po raz drugi zaskarżyć kopalnię węgla brunatnego Turów.
Kopalnia Turów  Niemcy nie odpuszczają. Będzie kolejna skarga na kopalnię Turów
Kopalnia Turów / Kopalnia węgla w Turowie / Anna Uciechowska, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) pod przewodnictwem Koena Lenaertsa we wrześniu 2021, w jednoosobowym składzie w osobie sędzi Rosario Silva de Lapuerty, zarządził dla Polski wysoką karę w wysokości pół miliona euro dziennie, dopóki nie zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni w Turowie. W międzyczasie Czesi wycofali skargę, jednak ściąganiu kar to nie przeszkodziło. Kary ściągnęła Komisja Europejska z funduszy należnych Polsce. Z kolei w tym tygodniu media obiegła informacja na temat skargi z Niemiec w sprawie polskiej kopalni w Turowie.

„Konkretnie chodzi o podjętą w połowie lutego decyzję polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wydaniu koncesji na dalsze wydobycie węgla brunatnego w Turowie do roku 2044” – pisze dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Z kolei z informacji „Saechsische Zeitung” wynika, że decyzję w sprawie złożenia skargi podjęły władze miasta na nadzwyczajnej naradzie w sobotę, 25 marca. Z kolei z informacji niemieckiego „Bilda” wynika, że skarga będzie rozpatrywana przez sąd w Warszawie.

„Według władz Żytawy ocena oddziaływania na środowisko wymagana do dalszej eksploatacji kopalni nie jest jeszcze prawnie wiążąca. Jesienią ubiegłego roku Żytawa złożyła skargę na ten dokument, a ponieważ nie podjęto jeszcze żadnej decyzji, władze miasta uważają, że nie może zostać zakończona procedura wydania zezwoleń na dalszą eksploatację. Stwierdzono również, że władze niemieckiego miasta nie zostały oficjalnie poinformowane o tak daleko idącej decyzji” – czytamy na dw.com.

Skarga z Niemiec

Niemieckie media dodają, że saksońskie miasto obawia się obniżenia o jeden metr w sytuacji, kiedy w kopalni w Turowie w dalszym ciągu będzie wydobywany węgiel. Padają również obawy o zanieczyszczenie wód gruntowych, emisji drobnych pyłów i hałasu. Wcześniej konflikt w sprawie Turowa wybuchł między Polską i Czechami. Ostatecznie obie strony zawarły porozumienie w lutym 2022 roku.

Nie brak jednak opinii w niemieckich mediach, że polska kopalnia Turów stała się problemem dla niemieckiej i czeskiej branży węglowej.

„Apele o zlikwidowanie polskiej kopalni pogłębiają wrażenie, że Unia Europejska ponownie zawiodła” – pisał dziennik „Handelsblatt”.

– Nie możemy udawać, że w sprawie Turowa Berlin spełnia wyłącznie rolę bezstronnego arbitra – uważa korespondent dziennika Mathias Brüggmann.

Problemy generują również tego typu obiekty w Łużycach, gdzie mieszkańcy od lat skarżą się m.in. na obniżanie się poziomu wód gruntowych.

„W Łużycach, gdzie przy granicy z Polską funkcjonują wciąż cztery duże obiekty tego typu (kopalnie), mieszkańcy od lat skarżą się m.in. na obniżanie się poziomu wód gruntowych, wysychanie okolicznych jezior, a także zanieczyszczenie lokalnych rzek siarczanami. W przeciwieństwie do operatora kopalni – firmy LEAG, która kwestionuje związek między wydobyciem a zmianą sytuacji hydrologicznej, zarówno rząd Brandenburgii, jak i tamtejszy wyższy sąd administracyjny przyznają, że takie powiązanie istnieje, ale usprawiedliwiają kontynuowanie pozyskiwania surowca nadrzędnym interesem publicznym” – pisał Ośrodek Studiów Wschodnich.

Na temat sytuacji kopalni w Turowie po zawarciu porozumienia z Czechami wypowiedział się Wojciech Ilnicki, przewodniczący Solidarności w KWB Turów. 

– Wcześniej nie można było tego załatwić, bo oligarcha Babisz, który był premierem Czech, jednoznacznie dążył do tego, aby takiej umowy nie podpisać. Absolutnie wiedzieliśmy, że za Babisza to nie zostanie podpisane. Biorąc pod uwagę 45 milionów euro, które mamy zapłacić, a najtańszą energię elektryczną z Turowa, to każdy ekonomista powinien policzyć, jaki to jest zysk dla naszego kraju.

– Trzeba mieć świadomość, że ekoterroryści nie będą zasypiać i najlepiej zlikwidowaliby naszą gospodarkę, nasze zasoby, więc należy się spodziewać dalszych ataków. Ale po to są związki, po to jest NSZZ „Solidarność”, żeby bronić naszych zakładów pracy i naszych pracowników.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe