Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.
Ważne! Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]
Ważne! / grafika własna

We Francji we wtorkowych demonstracjach przeciwko reformie emerytalnej wzięło udział mniej osób niż w minionym tygodniu – wynika z danych rządowych i tych przedstawianych przez związki zawodowe. Rząd potwierdził wdrażanie reformy i podwyższanie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat oraz odmówił związkom rozmów poprzez mediatora. Kolejne protesty zapowiedziano na 6 kwietnia.()

 

Mniejsza mobilizacja

Centrala związkowa CGT, organizująca strajki i manifestacje przeciwko reformie emerytalnej, poinformowała, że we wtorek w protestach w Paryżu wzięło udział 450 tys. demonstrantów, co oznacza około połowę mniejszą mobilizację niż w ostatni czwartek, kiedy w stolicy miało protestować około 800 tys. osób według ocen związkowych.

Zdaniem prefektury we wtorkowych paryskich manifestacjach wzięło udział około 93 tys. osób, a w całej Francji na ulice wyszło 740 tys. protestujących; według związków 2 mln.

W protestach w kilku miastach kraju, m.in. w Tuluzie, Lyonie, Rennes oraz w Bordeaux doszło do napięć między protestującymi a policją, ale funkcjonariusze starali się nie interweniować i przebywać w oddaleniu od osób maszerujących w Paryżu na plac Republiki i plac Narodu – powiedział w rozmowie z PAP uczestnik demonstracji w stolicy.

 

Gaz łzawiący na ulicach

Jednak późnym popołudniem również w stolicy policja użyła gazu łzawiącego, a zamaskowani przedstawiciele antykapitalistów z Black blok podpalili m.in. sklep sieci spożywczej Leclerc w 11. dzielnicy. Do wieczora policja w Paryżu zatrzymała 35 manifestujące osoby.

Według danych MSW udział w strajkach spadł we wtorek w sektorze publicznym. Według danych z połowy dnia strajkowało około 6,5 proc. w państwowej służbie cywilnej wobec 15,5 proc. 23 marca oraz 5,4 proc. personelu w szpitalach wobec 8,1 proc. strajkujących w czwartek.

Aby obniżyć poziom społecznego napięcia lider związku zawodowego CFDT Laurent Berger zaproponował we wtorek, aby rząd prowadził rozmowy ze związkami zawodowymi na temat reformy emerytalnej poprzez mediatora oraz by wstrzymano podwyższanie wieku emerytalnego. Rzecznik rządu Olivier Veran odmówił jednak takich negocjacji, wskazując na konieczność rozmów bezpośrednich.

 

Rząd nie zamierza "stopować" reformy

Otoczenie premier Elisabeth Borne zapewniło z kolei w rozmowie z mediami, że rząd nie zamierza „przystopować” wprowadzania reformy, o co postulował Berger. Rząd pozostaje również zdeterminowany, aby podwyższyć wiek emerytalny do 64 lat – przekazały źródła rządowe.

Paryżanie od kilku tygodni skarżący się na tony śmieci na ulicach stolicy z ulgą przyjęli informację, że strajkujący śmieciarze zapowiedzieli powrót do pracy od środy.

Poważnym problemem w stolicy pozostają jednak braki paliwa; blisko 30 proc. stacji w Paryżu informuje o ich niedoborach wobec około 16 proc. stacji paliw w pozostałych częściach kraju.

 

Przemoc francuskiej policji

W czasie trwania wtorkowych manifestacji przeciwko reformie emerytalnej w Zgromadzeniu Narodowym odbyła się burzliwa debata na temat przemocy policji pacyfikującej demonstracje, w tym ostatnie protesty ekologów przeciwko budowie zbiornika retencyjnego Sainte-Soline, podczas których wielu aktywistów zostało rannych, a dwóch protestujących pozostaje w stanie śpiączki.

Szef MSW Gerald Darmanin poinformował o wszczęciu procedury likwidacji organizacji ekologicznej „Soulevements de la terre”, oskarżanej przez władze o stosowanie przemocy podczas akcji protestacyjnych wokół zbiornika.

We wtorek wieczorem związki zawodowe ogłosiły, że kolejny dzień społecznej mobilizacji przeciwko reformie emerytalnej będzie miał miejsce 6 kwietnia, na kilka dni przed decyzją Rady Konstytucyjnej w sprawie przyszłości sztandarowej reformy rządu.

Premier Borne zaprosiła związki zawodowe na rozmowy na początku następnego tygodnia - podała AFP.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mrf/ ap/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu z ostatniej chwili
Realne zagrożenie. Nawał fotowoltaicznego szmelcu

Moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce przekroczyła w końcu marca 13 gigawatów, czyli 13 000 000 000 watów. Fotowoltaika idzie jak burza, ale…

Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO] z ostatniej chwili
Dramat mieszkańców terenów zalanych po wysadzeniu tamy. Wstrząsająca relacja Zełenskiego [FOTO, WIDEO]

– Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy ukraińskie siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka – powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa z ostatniej chwili
Piotr Duda: Decyzja WSA jest skandaliczna. Ręce precz od Turowa

– Nie wiem, w jaki sposób nazwać decyzję pana sędziego. Nie wiem, czy była to nieodpowiedzialność, czy głupota. Dla mnie to jeden wielki skandal. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, 8 proc. naszej energii elektrycznej. My jako Solidarność byliśmy w Luksemburgu, zatrzymaliśmy ten negatywny proces i zatrzymamy głupią decyzję sędziego – powiedział w programie „Gość wiadomości” przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego z ostatniej chwili
W Wielkiej Brytanii oburzenie „standardami WHO”. Tak, tymi samymi z Karty LGBT+ Trzaskowskiego

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku czterech lat, a także młodsze, powinny być uczone o „przyjemności podczas dotykania własnego ciała i masturbacji we wczesnym dzieciństwie” – pisze brytyjski Telegraph.

Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje z ostatniej chwili
Pociąg amerykańskiej armii okradziony w Polsce. Nowe informacje

– Trzy osoby zatrzymano w związku z kradzieżą skrzyń z amunicją z pociągu specjalnego na dworcu w Węglińcu – podał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski. Skrzynie w środę rano odzyskali policjanci. Nie stwierdzono braku amunicji.

Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok z ostatniej chwili
Negował zbrodnię katyńską. Jest prawomocny wyrok

Sąd apelacyjny w Pradze podtrzymał w środę wyrok ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla byłego wiceprzewodniczącego Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) Josefa Skali za negowanie zbrodni katyńskiej. Skrócił też czas warunku z 5 lat do półtora roku. Wyrok jest prawomocny.

Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona z ostatniej chwili
Pytanie od reportera TVN. Magdalena Ogórek oburzona

– Telewizja TVN, która jest na miejscu w Bogatyni, w momencie kiedy polski rząd z wszystkich sił walczy o polską kopalnię, pyta o co? O sondaże – mówiła na antenie TVP Info oburzona Magdalena Ogórek.

Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy z ostatniej chwili
Jest decyzja Facebooka. Konfederacja wraca na popularny portal społecznościowy

Konfederacja wraca na Facebooka. Profil, który śledziło ponad 600 tysięcy internautów, ponownie jest dostępny na popularnym portalu społecznościowym.

Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności z ostatniej chwili
Mateusz Morawiecki: Odwaga ludzi pracy doprowadziła nas krętą ścieżką do odzyskania niepodległości, suwerenności

Bunt ludzi pracy, ich odwaga doprowadziła nas krętą, wyboistą ścieżką do odzyskania niepodległości, demokracji, do odzyskania suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Miejmy świadomość, że zła władza, która się wysługuje obcym, może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty suwerenności - zaznaczył.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek z ostatniej chwili
Kiedy obniżka stóp procentowych? Glapiński podał warunek

– Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych – ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Emerytury
Stażowe