Petersburg: Milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną

Rosyjska milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną przed bazyliką św. Katarzyny. Świątynia ta znajduje się przy głównej ulicy centrum miasta - Newskim Prospekcie.
zdjęcie poglądowe Petersburg: Milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/nalaqueen

OMON udaremnił właściwy przebieg Wigilii Paschalnej

Funkcjonariusze OMON-u, czyli Oddziału Mobilnego Specjalnego Przeznaczenia rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (odpowiednika dawnego polskiego ZOMO), nie dopuścili do ceremonii rozpalenia ognia, tradycyjnie rozpoczynającej Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę wieczorem. Rytuał ten, co roku odbywający się przed świątynią, uznali za „działanie niezgodne z prawem”.

Ostatecznie Wigilia Paschalna odbyła się z pominięciem rozpalenia ognia przed kościołem.

Przypomnijmy, że ceremonia Wigilii Paschalnej w Kościele katolickim zaczyna się od Liturgii Światła, polegającej na rozpaleniu ognia przed świątynią, odpaleniu od niej paschału i wniesienia światła do kościoła, gdzie w ciemności zebrani są wierni, który odpalają świece od paschału symbolizującego światłość Chrystusa zmartwychwstałego. Jest to pierwszy i bardzo ważny znak nocy zmartwychwstania Chrystusa.

Wielkanocne upamiętnienie męczennika

Z kolei dziś, w dniu Wielkanocy, w bazylice św. Katarzyny poświęcono tablicę upamiętniającą sługę Bożego ks. Konstantego Budkiewicza, męczennika z czasów radzieckich, którego proces beatyfikacyjny trwa. W latach 1905-1923 był on proboszczem parafii św. Katarzyny. Został zamordowany sto lat temu, w Wielką Sobotę 31 marca 1923 roku.

Poświęcenia tablicy dokonał biskup pomocniczy archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Nikołaj Dubinin. W uroczystości wziął udział konsul generalny PR w Petersburgu Grzegorz Ślubowski.

Bazylika św. Katarzyny to najstarszy kościół katolicki w Petersburgu. Od 1798 do 1938 r. spoczywały tam szczątki ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie duszpasterzami w tamtejszej parafii są polscy dominikanie.

pb (KAI/sotaproject) / Petersburg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe