Macron powszechnie krytykowany po wizycie w Chinach. A tymczasem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”…

Prezydent Francji Emmanuel Macron w drodze powrotnej z wizyty w Chinach powiedział, że Europa musi się oprzeć presji, by stać się „naśladowcą Ameryki”. – Europa musi się uniezależnić od USA – mówił Maron w wywiadzie dla Politico. Liczni politycy i eksperci po obu stronach oceanu wyrażają daleko idącą krytykę i odcinają się od słów Macrona.
Emmanuel Macron Macron powszechnie krytykowany po wizycie w Chinach. A tymczasem „Frankfurter Allgemeine Zeitung”…
Emmanuel Macron / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Remi Jouan

Odnosząc się do napięć między Państwem Środka a USA w sprawie statusu Tajwanu, ostrzegł, że wielkim ryzykiem dla Europy jest „uwikłanie się w kryzysy, które nie są nasze”. Macron rozmawiał na pokładzie samolotu z dziennikarzami, między innymi Politico.

Macron, który w czasie wizyty w Chinach spędził około sześciu godzin z prezydentem Xi Jinpingiem, dyskutował z dziennikarzami o swojej ulubionej teorii „strategicznej autonomii” Europy, takiej, w której Francja odgrywałaby rolę przewodnią, będąc „trzecim supermocarstwem” – pisze portal Politico.

Politico zaznacza, cytując francuskich urzędników towarzyszących prezydentowi, że Macron i Xi rozmawiali o Tajwanie „intensywnie”, a Macron wydaje się przyjmować bardziej pojednawcze podejście do tej kwestii niż USA czy Unia Europejska.

 

Krytyka Macrona

Wizyta i komentarze Macrona zostały przez polityków i ekspertów dość powszechnie skrytykowane.

Ołeksandr Mereżko, przewodniczący komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu, zauważył, że Macron użył w wywiadzie terminu „kryzys ukraiński”, a nie „wojna” w kontekście rosyjskiej i chińskiej propagandy politycznej. „To nie jest «kryzys», ale rosyjska inwazja na Ukrainę” – napisał na Twitterze.

Kristi Raik, dyrektor estońskiego Instytutu Polityki Zagranicznej, powiedziała, że dopóki Macron nadal nie będzie mówił o europejskiej autonomii strategicznej, nie wspominając o amerykańskich gwarancjach bezpieczeństwa dla Europy i o tym, jak bronić Europy przed rosyjskim zagrożeniem, „nie będzie traktowany poważnie jako europejski (lub francuski) lider”.

Sari Arho Havrén, adiunkt w Europejskim Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. George’a G. Marshalla, specjalizująca się w Chinach i konkurencji wielkich mocarstw, skrytykowała Macrona za to, że nie ma prawa reprezentować UE jako całości i że UE „bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje Chin, tylko Francji (i Niemiec), które nie reprezentują reszty Europy”.

W dwuminutowym nagraniu na Twitterze amerykański republikański senator Marco Rubio podał w wątpliwość, czy Macron reprezentuje Europę, a „jeśli tak, to coś musi się zmienić”. Podkreślił, że obronność Europy, a w szczególności Francji, polega na Stanach Zjednoczonych.

 

„Analiza Macrona nie jest błędna”

Tymczasem część niemieckiej prasy zdaje się wypowiadać w innym tonie. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ocenia, że „analiza Macrona, iż Europa musi dążyć do czegoś w rodzaju strategicznej autonomii, nie jest z założenia błędna”.

[Chińskie kierownictwo – przyp. red.] z zadowoleniem usłyszało, że Macron dystansuje się od mocarstwa, w którym Pekin widzi jedynego poważnego przeciwnika. (…) Mocne słowa, takie jak „śmierć mózgowa” NATO czy bohaterski sprzeciw wobec „statusu wasala” Ameryki zwiększają prawdopodobieństwo, że zostanie się tam wspomnianym na prominentnym miejscu w podręcznikach historii. Ważniejsze byłoby jednak, żeby Macron powiedział, co konkretnie chce zrobić, aby imperialiści w Chinach i Rosji zostali przywołani do porządku

– pisze „FAZ”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe