Jacek Kurski felietonistą „Rzeczpospolitej"

„Wiosenne spotkania w cieniu wojny” to obszerna analiza dotycząca aktualnej polityki Banku Światowego w obliczu wojny na Ukrainie.
W swoim artykule Kurski omówił skalę pomocy Zachodu dla Ukrainy i podsumował wizytę prezydenta Zełenskiego jako „historyczną”. Były prezes TVP nawiązał również do roli Narodowego Banku Polskiego, jeśli chodzi o pomoc dla okupowanego kraju. Opisał wówczas, co zostało zrobione.
„Już w pierwszych godzinach wojny zarząd NBP na wniosek prezesa Adama Glapińskiego podjął decyzję o udostępnieniu dla Narodowego Banku Ukrainy (NBU) linii swapowej na parze walutowej dolar amerykański/hrywna (USD/UAH)” – opisał w „Rzeczpospolitej”.
Redaktor naczelny gazety wyjaśnia
Szef „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota podkreślił, że tekst autorstwa Kurskiego nie zmienia postrzegania jego osoby. Następnie wymienił cztery powody, dla których tekst został opublikowany.
„Zapewne dziwicie się Państwo obecnością tego autora na naszych łamach. Zanim więc zapytacie, dlaczego go publikujemy, wyjaśniam. Po pierwsze, z ciekawości. Bo wielu z nas może ciekawić, co były prezes TVP ma do powiedzenia w swojej nowej roli. Po drugie, dlatego że nasi czytelnicy i polska opinia publiczna mają prawo poznać poglądy publicystyczne Jacka Kurskiego” – napisał Chrabota.
Dodał również, że „Rzeczpospolita” jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można „wymienić poglądy między stronami politycznego sporu”. Jako czwarty powód podał, że artykuł Kurskiego zwyczajnie spełnia kryteria publikowalności na łamach dziennika.