Seria zgonów czeskich dyplomatów. Jest reakcja MSZ

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy nagle zmarli trzej czescy dyplomaci w wieku od 46 do 55 lat. W związku z powyższym czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský wysłał list do pracowników MSZ, prosząc ich o znalezienie „lepszej równowagi między życiem zawodowym i osobistym”.
Jan Lipavský Seria zgonów czeskich dyplomatów. Jest reakcja MSZ
Jan Lipavský / PAP/EPA/VALDA KALNINA

Do listu dotarł portal Politico. Lipavsky prosi w nim, aby pracownicy nie lekceważyli potrzeby dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Nie zapominajcie, że każda praca, w tym nasza, ma swoje własne wartości i ambicje, ale także „zdrowe granice” 

– pisze minister i dodaje, że wskazane byłoby znalezienie równowagi między pracą a życiem rodzinnym.

„Praca w trudnych warunkach i izolacji”

W dalszej części listu odnosi się do śmierci trzech dyplomatów, którzy zmarli z przyczyn naturalnych. Jak podkreśla minister, pokazuje to, że „pozycja dyplomaty wiąże się z pracą w niezwykle trudnych warunkach i często w izolacji od rodziny”. 

Nasi koledzy wykonują tę usługę nawet w strefach działań wojennych przy zachowaniu ścisłych środków bezpieczeństwa przy ograniczonej mobilności w kraju delegowania. Dyplomaci narażeni są nie tylko na dużą presję w życiu zawodowym i osobistym, ale także na często trudne warunki klimatyczne

– czytamy. Minister przekazał, że jego resort gotowy jest do wprowadzenia zmian, które pomogą dyplomatom radzić sobie z presją ich pracy. Proponuje zwiększenie usług wsparcia psychologicznego dla dyplomatów i ich rodzin.

Fala śmierci czeskich dyplomatów

W marcu w wieku 50 lat nagle zmarła Monika Studen, pełniąca funkcję zastępcy ambasadora Czech w Izraelu. W lutym w wieku 46 lat zmarł Jakub Dürr, ambasador Czech w Polsce i były stały przedstawiciel Czech przy Unii Europejskiej. Z kolei w listopadzie ubiegłego roku, Kateřina Fialková – ambasador Czech w Szwajcarii i Liechtensteinie – zmarła nagle w wieku 55 lat.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty? z ostatniej chwili
Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty?

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Rosja chce wpłynąć na wybory na Słowacji? Nad sprawą pracuje policja z ostatniej chwili
Rosja chce wpłynąć na wybory na Słowacji? Nad sprawą pracuje policja

Słowackie media piszą we wtorek o informacji byłego ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad’a, że Rosja chce wpływać na przedterminowe wybory na Słowacji. Dziennik „SME” napisał, że nad informacją pracuje policja. Według „Pravdy” były premier Eduard Heger potwierdził doniesienia b. ministra obrony.

Emerytury
Stażowe