Społecznicy przywrócili krzyże na Kopcu Powstania Warszawskiego zdjęte przez władze stolicy

Co musisz wiedzieć?
- W niedzielę 27 lipca 2025 r. społecznicy ponownie ustawili krzyże powstańcze na Kopcu Powstania Warszawskiego.
- Poprzednie krzyże po remoncie w 2023 r. zostały zabrane przez władze Warszawy do magazynu.
- Wiele osób zaznaczało, że usunięcie krzyży to uderzenie w pamięć miejsca i wartości chrześcijańskie.
Krzyże wracają na Kopiec Powstania Warszawskiego
W niedzielę, 27 lipca 2025 r. mieszkańcy i społecznicy ustawili na nowo krzyże powstańcze na Kopcu Powstania Warszawskiego w parku Akcji "Burza". Krzyże, które wcześniej się tam znajdowały, zostały zdemontowane przez władze Warszawy. Wiele osób zaznaczało, że usunięcie krzyży to uderzenie w pamięć miejsca i wartości chrześcijańskie.
Kopiec Powstania powstał z gruzów Warszawy, z gruzów zniszczonych budynków, budynków zniszczonych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w czasie Powstania Warszawskiego. Można założyć, że wśród tych gruzów były także szczątki warszawiaków
– powiedział w rozmowie z Radiem Maryja radny dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Radosław Sosnowski.
Krzyże zostały usunięte przez władze Warszawy
W 2023 r. miasto przeprowadziło modernizację parku oraz ciągów pieszych prowadzących na szczyt Kopca. Zmienił się układ schodów, a nowy projekt nie przewidywał powrotu drewnianych krzyży ustawianych wzdłuż Alei Godziny "W". Zdemontowane elementy przewieziono do magazynu, co wywołało falę sprzeciwu i pytania o dalsze losy symboli pamięci.
Warszawiacy spontanicznie przywrócili krzyże
W niedzielę Warszawiacy postanowili jednak w sposób spontaniczny umieścić krzyże na nowo. – Tabliczki symbolizują poszczególne oddziały walczące w Powstaniu Warszawskim – podkreślił Radosław Sosnowski.
– Na szczęście mamy w Warszawie w dalszym ciągu dużo ludzi, którzy myślą sercem, którzy są bardzo związani z polską tradycją niepodległościową i nie boją się czynu – dodał radny PiS.
W 2023 r. w trakcie modernizacji parku Akcji "Burza" i Kopca Powstania Warszawskiego usunięto z niego drewniane krzyże, ustawiane tam od 2005 r.(!) przez harcerzy i społeczników.
— Wojciech Mucha (@WojciechMucha) July 27, 2025
Mieszkańcy byli zwodzeni, że krzyże wrócą, tymczasem te gniły w brudnych workach w Zarządzie… pic.twitter.com/LDbGRbcwTR