Wody Polskie wydały komunikat

Co musisz wiedzieć?
- Niż genueński nad Polską przynosi obfite opady deszczu i burze. Możliwe są lokalne podtopienia.
- IMGW-PIB prognozuje przemieszczanie się frontu z południa na północ i północny zachód.
- Zbiorniki przeciwpowodziowe mają wolne pojemności retencyjne. Suche zbiorniki nie piętrzą wody – informują Wody Polskie.
Ulewy nad Polską. Ogólna sytuacja i prognoza
Przez kraj przemieszcza się front atmosferyczny niosący opady deszczu i burze, który 27 i 28 lipca 2025 r. będzie wędrował z południa na północ i północny zachód. Najsilniejsze zjawiska spodziewane są w południowej, centralnej oraz północno‑wschodniej Polsce. Opady mogą powodować lokalne podtopienia.
Wody Polskie przekazały, że zbiorniki przeciwpowodziowe zarządzane przez Wody Polskie dysponują wolnymi pojemnościami retencyjnymi, a suche zbiorniki nie piętrzą wody.
RZGW Wrocław
Głuchołazy – rzeka Biała Głuchołaska
27 lipca 2025 r. w Głuchołazach wystąpiły lokalne podtopienia. Rzeka Biała Głuchołaska nie wystąpiła z koryta.
Przyczyną zalania ulic było przeciążenie miejskiego systemu kanalizacji deszczowej, który obecnie jest w trakcie przebudowy i modernizacji. Intensywne, punktowe opady o charakterze nawalnym skutkują dużym napływem wody opadowej w bardzo krótkim czasie. Miejska infrastruktura burzowa, która odpowiada za odbiór wód deszczowych z ulic, nie była w stanie w pełni odprowadzić opadów
– czytamy.
Rzeka Widna – przerwanie skarpy
W dolinie rzeki Widna doszło do przerwania skarpy, co spowodowało zalanie części przyległych terenów.
Wody Polskie przekazały, że zalane zostały wyłącznie pola uprawne, nie wystąpiło zagrożenie dla mieszkańców ani terenów zabudowanych. Wyrwa została tymczasowo zabezpieczona natychmiast po zdarzeniu, aby zapobiec dalszemu rozlewowi wód. Całościowa odbudowa skarpy nastąpi jeszcze w tym roku – procedury przetargowe zostały zakończone, a wykonawca został już wybrany. Prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu i obejmą między innymi zabudowę wyrw brzegowych w międzywalu wraz z umocnieniem przekroju międzywala, wykonanie narzutu kamiennego, wykonanie wzmocnienia półki międzywala, odbudowę brzegu rzeki Widna. Roboty w znacznym stopniu przysłużą się ograniczeniu zagrożenia powodziowego
– podkreślono.
Lądek‑Zdrój – Biała Lądecka
W Lądku‑Zdroju trwają roboty interwencyjne na Białej Lądeckiej: usuwanie zniszczeń po powodzi, przywracanie drożności koryta i zabezpieczanie infrastruktury przeciwpowodziowej. Od mostu św. Jana do ujścia potoku Wiosennik prowadzone są odbudowa i reprofilacja murów oporowych, odtwarzanie umocnień brzegowych, linii brzegowej oraz pokryw granitowych murów.
- Komunikat dla mieszkańców Rzeszowa
- Po interwencji Solidarności Państwowa Inspekcja Pracy potwierdza nieprawidłowości w Poczcie Polskiej!
- Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów
- Św. Michał Archanioł nad Bieszczadami
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim
- Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?
- Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej
RZGW Gliwice
Na terenie powiatu prudnickiego i nyskiego notowane są opady. Wody mieszczą się w korytach rzek regionu. "Punktowo i krótkotrwale wodowskaz na rzece Złoty Potok w Jarnołtówku odnotował stan ostrzegawczy. Obecnie woda opadła i układa się w strefach wód wysokich. Stan ostrzegawczy jest notowany na rzece Prudnik, gdzie występuje trend rosnący" – przekazano.
RZGW Kraków
W regionie wodnym Górnej‑Zachodniej Wisły w minionej dobie wystąpiły przelotne, miejscami burzowe opady o umiarkowanym natężeniu, przekładające się na stany wód w strefach niskich i średnich. Największe gwałtowne wzrosty stanów wód odnotowano w zlewni Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach, gdzie w ciągu dwóch godzin nastąpił przyrost zwierciadła wody o 72 cm. "Zbiorniki przeciwpowodziowe RZGW Kraków posiadają wystarczającą pojemność na prognozowane opady" – czytamy.
RZGW Rzeszów
Na Podkarpaciu wystąpiły lokalne podtopienia w Gliniku Polskim i Czeluśnicy (Zarząd Zlewni w Jaśle), spowodowane wezbraniem potoku Czarny i Dopływu z Gąsówki. Przyczyną wyjścia wód poza koryta były niedrożne przepusty, które doprowadziły do spiętrzenia i rozlania wód opadowych.