[Sondaż] Oto, co Polacy sądzą o fanaberiach Unii Europejskiej

W ostatnim czasie opinię publiczną zbulwersował szereg pomysłów Unii Europejskiej, mających stanowić sposoby na „walkę o klimat”. Centrum Badań Polityki Europejskiej przeprowadziło sondaż opinii wśród Polaków na ten temat.
Sondaż [Sondaż] Oto, co Polacy sądzą o fanaberiach Unii Europejskiej
Sondaż / Pixabay.com

Polacy nie chcą zakazu rejestracji samochodów spalinowych ani ograniczania obrotu gotówką – pokazują wyniki badania przeprowadzonego dla Centrum Badań Polityki Europejskiej.

 

Sprzeciw wobec zakazu rejestracji aut spalinowych

Z badania pracowni PBS dla Centrum Badań Polityki Europejskiej (CBPE) wynika, że większość badanych nie chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych po roku 2035. Przeciw przepisom przyjętym przez Unię Europejską opowiada się w sumie 67 proc. ankietowanych, przy czym 46 proc. jest do takiego zdania przekonanych zdecydowanie. Pomysł popiera nieco ponad jedna czwarta (28 proc.) pytanych. 

Zdecydowany sprzeciw wobec planowanego zakazu rejestracji wymyka się tradycyjnym podziałom społecznym w Polsce. Sceptyczni są zarówno mieszkańcy wsi (74 proc.), małych miast (71 proc.), średnich ośrodków (66 proc.), jak i metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (56 proc.). Sprzeciw wobec nowych przepisów wyraża 60 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem, 68 proc. ze średnim oraz większość osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym (po 71 proc.)

 

Sprzeciw wobec planów zagarnięcia lasów

Centrum Badań Polityki Europejskiej zbadało także opinie Polaków o propozycji przeniesienia gospodarki leśnej z obszaru wyłącznych kompetencji państw członkowskich do obszaru wspólnej polityki Unii Europejskiej. Ponad połowa ankietowanych (57 proc.) sprzeciwia się takiej zmianie, a popiera ją jedna trzecia (34 proc.) badanych. Przeciwnicy przeniesienia kompetencji dotyczących gospodarki leśnej na poziom unijny przeważają w każdej z badanych grup wiekowych oraz niezależnie od podziału na wykształcenie. 

 

C40 Cities

To nie jedyne kwestie w europejskiej polityce ekologicznej, które nie przypadły do gustu Polakom. Ankietowani zostali zapytani także o dwie propozycje przedstawione przez organizację pozarządową C40. W swoim raporcie zaproponowała ona ograniczenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie na osobę oraz ograniczenie zakupu odzieży do ośmiu nowych sztuk rocznie na osobę.

Co piąty badany zgadza się z propozycją wystosowaną przez organizację pozarządową C40, dotyczącą ograniczenia spożycia mięsa do 16 kg rocznie (21%), planom ograniczenia spożycia mięsa przeciwnych jest ponad trzy czwarte badanych (76 proc.), a popiera je co piąty (21 proc.). Tylko 23 proc. respondentów zgadza się zaś z propozycją C40 dotyczącą ograniczenia zakupu nowych ubrań. Sceptycyzm wyraża 73 proc. badanych, a pozostałe 3 proc. nie ma zdania.

 

Sprzeciw wobec likwidacji gotówki

Powszechny sprzeciw budzi propozycja likwidacji obrotu gotówkowego i przejścia wyłącznie na transakcje bezgotówkowe. Miałaby ona pozwolić na zmniejszenie funkcjonowania szarej strefy, ale może też umożliwić większą kontrolę obywateli. Na zakaz płatności gotówką nie zgadza się aż 81 proc. pytanych, a negatywne nastawienie wyrażali zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Za propozycją opowiedziało się 17 proc. ankietowanych.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie CBPE przez PBS sp. z o.o. przy zastosowaniu ilościowej metody zbierania danych techniką CATI. Próba objęła 1000 dobranych losowo respondentów.

 

Centrum Badań Polityki Europejskiej

CBPE jest jednostką badawczo-dydaktyczną działającą w ramach Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad procesami integracji europejskiej. Przygotowuje analizy polityk europejskich. Działa w obszarze nauk prawnych, nauk o administracji i polityce, socjologii, ekonomii oraz – w razie potrzeby – innych dyscyplin naukowych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe