Onet uderza w liberalne elity

Były dyplomata Witold Jurasz jest wiodącym publicystą Onetu. „Liberalne elity wręczą PiS zwycięstwo wyborcze. Przyczyn jest kilka” – pisze na łamach portalu Ringier Axel Springer.
Onet Onet uderza w liberalne elity
Onet / logo

Początek jego komentarza zawiera rytualne zaklęcia na temat Prawa i Sprawiedliwości. Autor pisze o „aferach PiS”, oraz o „odwrocie Polaków od reprezentowanego przez prawicę konserwatyzmu obyczajowego”. Co ciekawe, stoi to w niejakiej sprzeczności z danymi z analizy niemieckiej Fundacji Konrada Adenauera, z której wynika, że młodzi Polacy w znacznej większości sprzeciwiają się liberalizacji ustawy aborcyjnej.

Tekst jednak jest głównie formą oskarżenia wobec liberalnych elit w Polsce, które doznają serii porażek i nie potrafią wyciągnąć z nich wniosków.

 

Symetryści

Jako jedną z przyczyn porażki, Jurasz wymienia pojęcie „symetryści”, stosowane w stosunku do ludzi, którzy chcą zachować dystans do głównych ośrodków politycznych. Według niego powszechne piętnowanie tego typu postawy jest intelektualnym oszustwem i prowadzi do intelektualnego wyjałowienia, czy wręcz intelektualnej sterylności.

Inną przyczyną jest brak umiejętności odcięcia się od własnych błędów.

Szczególną uwagę autor poświęca poczuciu wyższości, jakie elity okazują wyborcom, co nie może prowadzić do sukcesów wyborczych.

 

Brak zdolności refleksji

Odnosi się również do permanentnego deficytu nowych twarzy i braku zdolności do refleksji, jak w przypadku Niemiec, których postrzeganie po wybuchu wojny na Ukrainie, zmieniło się nawet w oczach samych Niemców.

Piętnuje również przypadki popadania w paranoję, tu jako przykład podaje Romana Giertycha.

 

„Przestać nazywać elitami”

Zwycięstwo PIS w wyborach osiem lat temu miało być wypadkiem przy pracy. Cztery lata później wypadek się powtórzył. PiS, jeśli wygra nadchodzące wybory, może rządzić 12 lat. Albo wrócić do władzy w 2027 r., bo pustka ideowa to niezbyt dobry prognostyk dla rządów obecnej opozycji.

Skoro liberalne elity nie są w stanie wyciągnąć żadnych wniosków, to być może należałoby przestać nazywać je elitami, a już na pewno odwoływać się do ich rzekomo inteligenckiego pochodzenia

– pisze Jurasz.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe