Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

SG poinformowała na Twitterze, że wśród próbujących przedostać się do Polski były m.in. osoby z Somalii i z Azerbejdżanu. W okolicach Bobrownik pogranicznicy zatrzymali obywateli Gabonu i Gwinei, którzy przeprawili się przez Świsłocz.
"Cudzoziemcy mają wizy rosyjskie wydane w ostatnich dniach, wszyscy dostają się do Moskwy, a potem na Białoruś" – wskazała w swoim raporcie SG.
Z danych SG wynika, że od początku roku było 8 tys. prób nielegalnego przejścia przez tę granicę, w kwietniu ok. 2,4 tys.
Zapora elektroniczna
Na granicy polsko-białoruskiej kończy się budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Zapora elektroniczna będzie docelowo miała nieco ponad 200 km długości. Obecnie działa ona na 181 km, gotowych jest 10 z 11 jej odcinków. Trwają jeszcze prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży.
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
W tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.