Podlaska „S” uczciła pamięć o ks. Witoldzie Pietkunie w 42. rocznicę Jego śmierci

30 czerwca br. przedstawiciele Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” wzięli udział w uroczystej mszy świętej odprawionej w 42. rocznicę śmierci ks. Witolda Pietkuna, pierwszego kapelana białostockiej Solidarności.
 Podlaska „S” uczciła pamięć o ks. Witoldzie Pietkunie w 42. rocznicę Jego śmierci

Mszy świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Tałałaj, a kazanie wygłosił ks. dr Bogdan Skłodowski. Po mszy świętej, w podziemiach kościoła, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach ks. Witolda Pietkuna i proboszcza parafii ks. kanonika Witolda Ostrowskiego.

Kim był ks. Witold Pietkun

Ks. Witold Pietkun urodził się 23 III 1911 w m. Ikaźń (obecnie Litwa). Zmarł 29 IV 1981 w Białymstoku. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego, w VI 1937 święcenia kapłańskie; Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Wydz. Teologiczny (1937); w 1939 doktorat z teologii, w VI 1951 habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim, Wydz. Teologiczny.

X 1937 – II 1938 był prefektem parafii w Krynkach, następnie katechetą w szkołach wileńskich oraz starszym asystentem na USB. W IV 1940 został wywieziony przez Litwinów do Wołkowyszek. W czerwcu 1940 roku wrócił do Wilna. Do III 1942 był katechetą, następnie ukrywał się w Czarnym Borze, zagrożony aresztowaniem przez Niemców w związku z udziałem w ratowaniu Żydów i rosyjskich dzieci wywożonych do obozów koncentracyjnych. W czerwcu 1944 wrócił do Wilna.

W marcu 1945 przyjechał do Polski, wykładał w Diecezjalnym Seminarium Duchownym w Białymstoku. W VII 1945 został aresztowany przez WUBP w Białymstoku za kazanie w czasie procesji Bożego Ciała, osadzony w ZK, zwolniony na mocy amnestii. W latach 1946-1952 wykładał w Seminarium Duchownym w Łodzi. W 1952 pozbawiony prawa do wykładania na Wydziale Teologicznym UW (za „wykorzystywanie katedry do głoszenia wiadomości i nauk przeciwnych zasadom ustrojowym Państwa”). Od 15 IX 1952 wykładowca i kierownik seminarium filozoficznego WSD w Białymstoku, jednocześnie duszpasterz akademicki. 1 II 1956 usunięty ze stanowiska profesora WSD w Białymstoku za głoszenie patriotycznych kazań. 1956–1958 redaktor pisma Kurii Białostockiej „Wiadomości Kościelne”. 24 X 1959 skazany przez Sąd Powiatowy dla Miasta Białegostoku na 1,5 roku więzienia za kazanie w obronie krzyży w szkołach (po rozprawie rewizyjnej 22 I 1960 wyrok zmniejszony do 1 roku więzienia i grzywny). W tym okresie profesor dogmatyki w WSD oo. Franciszkanów w Łagiewnikach. 4 IV 1960 zatrzymany w klasztorze i osadzony w ZK w Łodzi, następnie przeniesiony do ZK w Barczewie, 10 XII 1960 zwolniony. Po wyjściu w klasztorze oo. Franciszkanów w Warszawie. 1961-1969 wykładowca w WSD w Siedlcach. Za kazania patriotyczne wielokrotnie odmawiano mu wydania paszportu (m.in. w 1965, gdy jako doradca bp. siedleckiego Ignacego Świrskiego miał jechać na obrady Soboru Watykańskiego II). Po opublikowaniu orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich autor opracowania dokumentów broniących stanowiska biskupów (wysyłał je m.in. do TVP i do posłów z koła Znak). 12 VI 1967 skazany na 1,5 roku więzienia oraz utratę praw publicznych i obywatelskich na 2 lata, 7 XII 1967 po rewizji wyrok zmniejszony do 1 roku. 27 XI 1968 wydano za nim list gończy, mimo że się nie ukrywał, ostatecznie uwięzienie odwlekano do amnestii. 1970–1979 (po objęciu posługi biskupiej w Białymstoku przez ks. Henryka Gulbinowicza) rektor Diecezjalnego Ośrodka Kształcenia Soborowego. Po wydarzeniach XII 1970 autor „Listu otwartego o warunkach przywrócenia zaufania do władzy państwowej w PRL” (wysłanego 1 III 1971) do premiera Piotra Jaroszewicza, domagał się w nim przywrócenia nauczania religii i zawieszenia krzyży w szkołach, zakazu aborcji, zaprzestania wzywania kleryków do wojska oraz ograniczania budownictwa sakralnego, poszanowania praw ludzi wierzących zgodnie z Międzynarodową Deklaracją praw Człowieka.

W 1971 ponownie odmówiono mu paszportu (na wyjazd do Rzymu na beatyfikację o. Maksymiliana Kolbego) i w 1972 (na wyjazd na rehabilitację po ciężkiej operacji). Oskarżony o przewodzenie bandom na Białostocczyźnie. Paszport otrzymał dopiero w 1973 po wielokrotnych interwencjach w MSW. 1979–1981 był rektorem Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Białymstoku.

Ks. Witold Pietkun był przyjacielem i pierwszym kapelanem Białostockiej Solidarności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe