Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się uroczystości Królowej Polski, w które wpisuje się pamięć o. Augustynie Kordeckim, wielkim czcicielu Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona od burzących kolubryn jest mocniejsza. Rok 2023 to na Jasnej Górze czas jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.
Brama klasztoru jasnogórskiego Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze
Brama klasztoru jasnogórskiego / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Aw58

Uroczystość Królowej Polski wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczaliśmy i doświadczamy za pośrednictwem Maryi tak w sprawach wielkich, jak i codziennych.

"Jasna Góra bez tajemnic"

- Jestem zakochany w tym miejscu, a jeszcze bardziej w Matce Bożej, wiele się tu nauczyłem, zobaczyłem rzeczy niezwykłe - mówi abp Grzegorz Ryś, który wcielił się w rolę przewodnika, a to na potrzeby filmu "Jasna Góra bez tajemnic". Specjalny pokaz tego filmu dokumentalnego produkcji Polsat Rodzina odbędzie się dziś na Jasnej Górze o godz. 17.00 w Bastionie św. Rocha. 

- Sam się wiele nauczyłem przy okazji robienia filmu. Dane mi były niesłychane doświadczenia: być bardzo blisko Obrazu Matki Bożej, który zostaje wyjęty raz do roku dla potrzeb renowacji. Miałem w rękach cenne dokumenty o początkach historii klasztoru jasnogórskiego, miałem też w rękach monstrancję, którą nosił o. Kordecki po Wałach w czasie obrony klasztoru podczas potopu. To są rzeczy niezapomniane – mówił abp Ryś podczas realizacji dokumentu. 

Po pokazie filmu przewidziana jest dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia. 

Koncert i Apel Jasnogórski

O godz. 18.00 w Bazylice odbędzie się Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco - męskiego „Pueri Claromontani”, a 18.30 Procesja Maryjna przejdzie po Wałach szlakiem o. Kordeckiego 

Apel Jasnogórski o 21.00 w wigilię uroczystości poprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo NMP Królowej Korony Polski.

Dzień Flagi RP

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze już od kilku lat 'biało-czerwona” na stałe powiewa z wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica naszego narodu. - To nasza duma i przypomnienie „skąd nasz ród”- podkreślają jasnogórscy pielgrzymi.

W ramach projektu „Z biało-czerwoną w powiecie częstochowskim” Jasną Górę poznawała młodzież z Litwy. To Polacy z rejonu Soleczniki. Grupa podąża śladami Powstania Styczniowego i jutro w Sanktuarium weźmie udział w uroczystościach ku czci Królowej Polski. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania dla wydarzeń z Powstania Styczniowego, którego 160-rocznicę przeżywamy, szacunku dla historii, a także przypomnienie wiedzy o narodowych symbolach i pielęgnowanie polskiej tradycji, wiary i kultury. 

- Jest nam bardzo droga flaga biało-czerwona, nasze barwy narodowe, dlatego chcemy przeżywać ten czas razem i przekazywać ideę wspólnego świętowania Polaków również na Wileńszczyznę - powiedziała Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Polonia

2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mszy św. w intencji rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Spotkanie KEP

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze obradować będą po południu polscy biskupi. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze. 

Jutrzejsze obchody

Jutro o godz. 11.00 biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Przed główną sumą odpustową ku czci Królowej Polski otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona o. Augustynowi Kordeckiemu. Za jej projekt graficzny odpowiedzialni byli uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie. Ekspozycja umiejscowiona na Wałach na Bastionie o. Kordeckiego i w pobliżu jego pomnika ma przypominać o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Częstochowa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nocna zmiana. 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego z ostatniej chwili
"Nocna zmiana". 31 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego

Gabinet Premiera Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa.

Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów z ostatniej chwili
Ministerstwo edukacji Norwegii proponuje zasady użycia siły fizycznej wobec uczniów

Norwegia jest uznawana za jeden z najbardziej "progresywnych" krajów na świecie. Jednak i tam narastający problem z agresją wśród uczniów, skłonił norweskie ministerstwo edukacji do zaproponowania zasad w ramach których dozwolone ma być użycie siły fizycznej wobec uczniów.

Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby z ostatniej chwili
Aktywiści próbowali wedrzeć się na tor wyścigowy podczas Epsom Derby

Trzydziestu jeden aktywistów grupy Animal Rising aresztowano w sobotę przed i w czasie Epsom Derby, jednego z najważniejszych wyścigów konnych w Wielkiej Brytanii. Wbrew zapowiedziom, aktywistom nie udało się jednak uniemożliwić przeprowadzenie zawodów.

Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim z ostatniej chwili
Niezidentyfikowany obiekt zlokalizowany w warmińsko-mazurskim

Jak donosi RMF w miejscowości Kaliszki w województwie warmińsko-mazurskim zlokalizowano niezidentyfikowany balon.

Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego? z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Media huczą od plotek. Kryzys w małżeństwie Meghan Markle i księcia Harry’ego?

Książę Harry podobno spędza więcej czasu w domu, podczas gdy Meghan Markle imprezuje ze swoimi przyjaciółmi w Los Angeles – pisze serwis express.co.uk. Zdaniem królewskiego eksperta „nie oznacza to, że ich małżeństwo musi mieć kłopoty”.

Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO] z ostatniej chwili
Niemcy: „Dzień X” w Lipsku. Lewicowi ekstremiści starli się z policją [WIDEO]

Podczas zapowiadanej przez środowiska skrajnej lewicy demonstracji w Lipsku, określanej jako Dzień X, w sobotę doszło do zamieszek. Po południu na Alexis Schumann Platz w stronę policji poleciały petardy, kamienie, butelki i „koktajle mołotowa”. Demonstranci, w większości noszący kominiarki, zostali otoczeni przez policję – poinformowała agencja dpa.

Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony z ostatniej chwili
Dramat Dawida Kubackiego. Ujawnił nieznane fakty na temat żony

Pod koniec sezonu 2022/2023 Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki.

Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci z ostatniej chwili
Makabryczny wypadek pod Oleśnicą. Są ofiary, wśród rannych dzieci

Po czołowym zderzeniu aut osobowych na drodze 368 pod Oleśnicą na Dolnym Śląsku dwie osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne. Droga jest zablokowana.

„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO] z ostatniej chwili
„Tak wyglądała demokracja za rządów PO”. PiS publikuje nowy spot [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość, dzień przed marszem opozycji w Warszawie, publikuje nowy spot.

Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce z ostatniej chwili
Co za demolka! Iga Świątek nie dała żadnych szans rywalce

W trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open Iga Świątek wygrała z chińską tenisistką Xinyu Wang 6:0 6:0 i tym samym awansowała 1/8 turnieju. Spotkanie z Chinką trwało zaledwie 51 minut.

Emerytury
Stażowe