Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się uroczystości Królowej Polski, w które wpisuje się pamięć o. Augustynie Kordeckim, wielkim czcicielu Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona od burzących kolubryn jest mocniejsza. Rok 2023 to na Jasnej Górze czas jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.
Brama klasztoru jasnogórskiego Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze
Brama klasztoru jasnogórskiego / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Aw58

Uroczystość Królowej Polski wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczaliśmy i doświadczamy za pośrednictwem Maryi tak w sprawach wielkich, jak i codziennych.

"Jasna Góra bez tajemnic"

- Jestem zakochany w tym miejscu, a jeszcze bardziej w Matce Bożej, wiele się tu nauczyłem, zobaczyłem rzeczy niezwykłe - mówi abp Grzegorz Ryś, który wcielił się w rolę przewodnika, a to na potrzeby filmu "Jasna Góra bez tajemnic". Specjalny pokaz tego filmu dokumentalnego produkcji Polsat Rodzina odbędzie się dziś na Jasnej Górze o godz. 17.00 w Bastionie św. Rocha. 

- Sam się wiele nauczyłem przy okazji robienia filmu. Dane mi były niesłychane doświadczenia: być bardzo blisko Obrazu Matki Bożej, który zostaje wyjęty raz do roku dla potrzeb renowacji. Miałem w rękach cenne dokumenty o początkach historii klasztoru jasnogórskiego, miałem też w rękach monstrancję, którą nosił o. Kordecki po Wałach w czasie obrony klasztoru podczas potopu. To są rzeczy niezapomniane – mówił abp Ryś podczas realizacji dokumentu. 

Po pokazie filmu przewidziana jest dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia. 

Koncert i Apel Jasnogórski

O godz. 18.00 w Bazylice odbędzie się Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco - męskiego „Pueri Claromontani”, a 18.30 Procesja Maryjna przejdzie po Wałach szlakiem o. Kordeckiego 

Apel Jasnogórski o 21.00 w wigilię uroczystości poprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo NMP Królowej Korony Polski.

Dzień Flagi RP

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze już od kilku lat 'biało-czerwona” na stałe powiewa z wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica naszego narodu. - To nasza duma i przypomnienie „skąd nasz ród”- podkreślają jasnogórscy pielgrzymi.

W ramach projektu „Z biało-czerwoną w powiecie częstochowskim” Jasną Górę poznawała młodzież z Litwy. To Polacy z rejonu Soleczniki. Grupa podąża śladami Powstania Styczniowego i jutro w Sanktuarium weźmie udział w uroczystościach ku czci Królowej Polski. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania dla wydarzeń z Powstania Styczniowego, którego 160-rocznicę przeżywamy, szacunku dla historii, a także przypomnienie wiedzy o narodowych symbolach i pielęgnowanie polskiej tradycji, wiary i kultury. 

- Jest nam bardzo droga flaga biało-czerwona, nasze barwy narodowe, dlatego chcemy przeżywać ten czas razem i przekazywać ideę wspólnego świętowania Polaków również na Wileńszczyznę - powiedziała Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Polonia

2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mszy św. w intencji rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Spotkanie KEP

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze obradować będą po południu polscy biskupi. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze. 

Jutrzejsze obchody

Jutro o godz. 11.00 biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Przed główną sumą odpustową ku czci Królowej Polski otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona o. Augustynowi Kordeckiemu. Za jej projekt graficzny odpowiedzialni byli uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie. Ekspozycja umiejscowiona na Wałach na Bastionie o. Kordeckiego i w pobliżu jego pomnika ma przypominać o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Częstochowa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się uroczystości Królowej Polski, w które wpisuje się pamięć o. Augustynie Kordeckim, wielkim czcicielu Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona od burzących kolubryn jest mocniejsza. Rok 2023 to na Jasnej Górze czas jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.
Brama klasztoru jasnogórskiego Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze
Brama klasztoru jasnogórskiego / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/Aw58

Uroczystość Królowej Polski wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczaliśmy i doświadczamy za pośrednictwem Maryi tak w sprawach wielkich, jak i codziennych.

"Jasna Góra bez tajemnic"

- Jestem zakochany w tym miejscu, a jeszcze bardziej w Matce Bożej, wiele się tu nauczyłem, zobaczyłem rzeczy niezwykłe - mówi abp Grzegorz Ryś, który wcielił się w rolę przewodnika, a to na potrzeby filmu "Jasna Góra bez tajemnic". Specjalny pokaz tego filmu dokumentalnego produkcji Polsat Rodzina odbędzie się dziś na Jasnej Górze o godz. 17.00 w Bastionie św. Rocha. 

- Sam się wiele nauczyłem przy okazji robienia filmu. Dane mi były niesłychane doświadczenia: być bardzo blisko Obrazu Matki Bożej, który zostaje wyjęty raz do roku dla potrzeb renowacji. Miałem w rękach cenne dokumenty o początkach historii klasztoru jasnogórskiego, miałem też w rękach monstrancję, którą nosił o. Kordecki po Wałach w czasie obrony klasztoru podczas potopu. To są rzeczy niezapomniane – mówił abp Ryś podczas realizacji dokumentu. 

Po pokazie filmu przewidziana jest dyskusja z udziałem abp. Grzegorza Rysia. 

Koncert i Apel Jasnogórski

O godz. 18.00 w Bazylice odbędzie się Koncert Maryjny w wykonaniu chóru chłopięco - męskiego „Pueri Claromontani”, a 18.30 Procesja Maryjna przejdzie po Wałach szlakiem o. Kordeckiego 

Apel Jasnogórski o 21.00 w wigilię uroczystości poprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo NMP Królowej Korony Polski.

Dzień Flagi RP

Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Na Jasnej Górze już od kilku lat 'biało-czerwona” na stałe powiewa z wieży, przypominając, że tutaj jest duchowa stolica naszego narodu. - To nasza duma i przypomnienie „skąd nasz ród”- podkreślają jasnogórscy pielgrzymi.

W ramach projektu „Z biało-czerwoną w powiecie częstochowskim” Jasną Górę poznawała młodzież z Litwy. To Polacy z rejonu Soleczniki. Grupa podąża śladami Powstania Styczniowego i jutro w Sanktuarium weźmie udział w uroczystościach ku czci Królowej Polski. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania dla wydarzeń z Powstania Styczniowego, którego 160-rocznicę przeżywamy, szacunku dla historii, a także przypomnienie wiedzy o narodowych symbolach i pielęgnowanie polskiej tradycji, wiary i kultury. 

- Jest nam bardzo droga flaga biało-czerwona, nasze barwy narodowe, dlatego chcemy przeżywać ten czas razem i przekazywać ideę wspólnego świętowania Polaków również na Wileńszczyznę - powiedziała Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Polonia

2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Mszy św. w intencji rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Spotkanie KEP

Tradycyjnie w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze obradować będą po południu polscy biskupi. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze. 

Jutrzejsze obchody

Jutro o godz. 11.00 biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Przed główną sumą odpustową ku czci Królowej Polski otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona o. Augustynowi Kordeckiemu. Za jej projekt graficzny odpowiedzialni byli uczniowie z Zespołu Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie. Ekspozycja umiejscowiona na Wałach na Bastionie o. Kordeckiego i w pobliżu jego pomnika ma przypominać o bohaterskim obrońcy Jasnej Góry.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / CzęstochowaOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe